Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

14.09.2017

 

Data: 14 września 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji finansowej i biznesowej Grupy TIM po I połowie 2017 roku oraz perspektyw na kolejne okresy

 

TIM zwiększa marżę, zewnętrzni klienci usług logistycznych obniżą koszty

  TIM, największy giełdowy dystrybutor materiałów elektrotechnicznych, zanotował w pierwszym półroczu wzrost obrotów o 4%, do 299 mln PLN, choć sytuacja w branży nie jest łatwa (więcej tutaj: LINK).

- Sprzedaż kabli bardzo mocno spadła w Polsce w pierwszym półroczu, co obserwowaliśmy również w TIM-ie. W pierwszym kwartale zniżyła się o 20%, a w drugim kwartale o 28% rdr i to pomimo wzrostu ceny jednostkowej w ślad za kształtowaniem się ceny miedzi. Tymczasem nadrobiliśmy to innym asortymentem, notując wzrost przychodów. Dzięki korzystniejszemu miksowi produktowemu zwiększyliśmy również marżę brutto na sprzedaży – podkreślił Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM SA.tl_files/klienci/nowy/TIM/14.09.2017_TIM_2.jpg

Zaznacza jednak, że wzrosty produkcji budowlano-montażowej, jakie publikuje GUS, mogą przełożyć się pozytywnie na koniunkturę w branży elektrotechnicznej z opóźnieniem nawet kilku kwartałów.

- Obecna sytuacja w branży nie zmieniła naszej strategii i nadal rozszerzamy portfolio produktowe. Mamy ponad 77 tys. indeksów produktowych dostępnych na magazynie, przy czym jest to saldo końcowe. Należy bowiem pamiętać, że nawet 5 tys. produktów w międzyczasie zostało wycofanych z oferty naszych dostawców. TIM ma najszerszą ofertę produktową na rynku i to się nie zmieni. W e-sklepie nasi klienci mają możliwość wyboru ze 150 tys. produktów – powiedział Prezes Folta.

Na wyniki uzyskane przez TIM i Grupę TIM należy spojrzeć przez pryzmat rozbudowanego centrum logistycznego w Siechnicach, które trafiło do spółki zależnej 3LP. Powierzchnia magazynu zwiększyła się z 10 do 40 tys. mkw., spółka zainwestowała w automatykę magazynową, a sam magazyn jest teraz wynajmowany (właścicielem stał się deweloper). W rezultacie od sierpnia 2016 r. 3LP płaci około 660 tys. PLN miesięcznego czynszu, zaburzając porównanie pierwszego półrocza w ujęciu rok do roku.

tl_files/klienci/nowy/TIM/14.09.2017_TIM_3.jpg- Dodatkowo, w pierwszym półroczu bieżącego roku dokonaliśmy zwiększonego odpisu zapasów. To zdarzenie ze swojej natury jednorazowe. Natomiast koszty logistyki będą systematycznie spadać wraz ze wzrostem skali działania TIM-u i spółek grupy kapitałowej, a także wraz z pozyskiwaniem kolejnych zewnętrznych klientów usług logistycznych. Gdyby oczyścić tegoroczne wyniki z tych czynników zaburzających porównanie, to rezultaty pierwszego półrocza byłyby znacznie lepsze niż przed rokiem – wyjaśnił Piotr Tokarczuk, Członek Zarządu ds. Finansowych w TIM SA.

Dodał, iż TIM ma stabilne, bezpieczne wskaźniki płynności, konserwatywną strukturę finansowania i efektywne zarządzanie kapitałem obrotowym pomimo szerokiego asortymentu produktowego i stosowania zasady tzw. „długiego ogona”.

- Warto też podkreślić, że TIM nie posiada zadłużenia odsetkowego, a w grupie kapitałowej takie zadłużenie w formie leasingu o aktualnej wartości 17 mln zł posiada logistyczna spółka 3LP – powiedział CFO TIM SA.

 

LINKI:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. wyników finansowych - link

Raport okresowy Grupy TIM za okres I półrocza 2017 - link

 

 

 


Wróć

Nasi klienci