Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

20.11.2017

 

Data: 20 listopada 2017 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy TIM po Q3 2017 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Prezes Folta: jestem dumny z tego, czego dokonaliśmy przez 30 lat TIM-u

Po raz pierwszy w historii przychody ze sprzedaży Grupy TIM już po trzech kwartałach przekroczyły pół miliarda złotych. TIM jednostkowo zanotował zyski na wszystkich poziomach. Co ważne, dodatni wynik ze sprzedaży i na działalności operacyjnej osiągnęła w III kw. 2017 r. logistyczna spółka 3LP. Już 15% jej przychodów pochodzi od klientów spoza Grupy TIM (więcej: link). 

tl_files/klienci/nowy/TIM/20.11.2017_tim_2.jpg- Sprawdza się scenariusz, o którym mówiłem, a mianowicie przesunięcie efektu wzrostu produkcji budowlano-montażowej na sprzedaż elektrotechniki. Jednocześnie TIM notuje zdecydowanie lepsze dynamiki niż cała branża – podkreślił Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM SA.

Wskazał na to, że wzrasta sprzedaż poprzez platformę e-commerce tim.pl, a jednocześnie spółka 3LP – logistyczne ramię TIM-u – weszła w kolejny etap automatyzacji centrum logistycznego w Siechnicach pod Wrocławiem. System shuttle (inwestycja za 22 mln zł) o pojemności ponad 50 tys. kuwet jest jednym z największych w Europie, a jego celem jest zapewnienie znacznego wzrostu efektywności pracy magazynu.

Patrząc na wyniki jednostkowe TIM-u za trzy kwartały br. widać wzrost przychodów o 5% rdr, do blisko 472 mln zł oraz spadek wyniku EBITDA o 65% (7,6 mln zł), do 4,1 mln zł przy spadku wyniku ze sprzedaży o połowę, do 0,9 mln zł. 

tl_files/klienci/nowy/TIM/20.11.2017_tim_3.jpg- Największy wpływ na zmianę wyniku ze sprzedaży miały wyższe o 1,8 mln zł odpisy aktualizujące i likwidacja towaru, co zostało przeprowadzone podczas przeprowadzki zapasów do nowych powierzchni magazynowych. Jednocześnie koszty logistyczne, płacone 3LP na bazie realnie wygenerowanych czynności magazynowych, wzrosły o 5,5 mln zł – wyjaśnił Piotr Tokarczuk, Członek Zarządu ds. Finansowych TIM SA.

Podkreślił też wzrost operacyjnego cash flow w okresie trzech kwartałów o aż 7 mln zł w porównaniu rok do roku, malejący cykl konwersji gotówki oraz stabilne, bezpieczne wskaźniki płynności i struktury finansowania.

Konferencja zakończyła się uroczystym tortem z okazji 30-lecia istnienia firmy. Warto przypomnieć, że spółka została zarejestrowana już w listopadzie 1987 roku dzięki temu, że uzyskała status jednostki gospodarki uspołecznionej – udziałowcem była Młodzieżowa Spółdzielnia Pracy „Unita” z Wrocławia. Pierwsza siedziba TIM-u miała zaledwie 16 mkw., a telefon młoda firma dzieliła z fryzjerem, który mieścił się obok. Przeliczając na złote po denominacji, kapitały własne spółki miały wartość 250 zł, a obecnie TIM i firmy, które z niego wykiełkowały – 3LP, Elektrotim, Sonel zmierzają do 2 tys. pracowników. tl_files/klienci/nowy/TIM/20.11.2017_tim_4.jpg

- Jestem dumny z tego, czego dokonaliśmy jako przedsiębiorcy przez te 30 lat. Stworzyliśmy miejsca pracy, dobrze płacimy, inwestujemy w ludzi – powiedział Prezes Krzysztof Folta.

- Życzę wszystkim wyobraźni i determinacji, jak my mieliśmy. Zawsze mierzyliśmy wysoko, a rzeczywistość i tak przerosła nasze zamierzenia. Chcieliśmy być największą firmą w branży w ówczesnym województwie wrocławskim, zatrudniając kilkanaście osób, podczas gdy liderzy – po kilka tysięcy. Obecnie TIM jest numerem jeden w całej Polsce – podsumował Prezes Folta.

 

Linki:

Informacja prasowa - link

Prezentacja z konferencji - link

Raport okresowy Grupy TIM za III kw. 2017 - link

 

 

 

 

 

Wróć

Nasi klienci