Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

19.09.2018

 

Data: 19 września 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Tematyka: Omówienie sytuacji Grupy TIM po pierwszej połowie 2018 roku oraz perspektyw na przyszłość

 

TIM spektakularnie zwiększa zyski

Pierwsze półrocze br. oznaczało w Grupie TIM rekordowe obroty, a co więcej - zyski pojawiły się już na wszystkich poziomach. To zresztą najlepsze pod względem przychodów pierwsze półrocze
w historii Grupy TIM, któremu towarzyszy wynik EBITDA wyższy o ponad 12 mln PLN od uzyskanego przed rokiem. Bardzo dobrze radzi sobie logistyczna spółka 3LP, która nie tylko zanotowała 28% wzrostu przychodów rdr, ale również wygenerowała zyski na wszystkich poziomach [więcej tutaj]. 

tl_files/klienci/nowy/TIM/19.09.2018_TIM_2.jpg- Zwiększamy marżę procentową przy wzroście skali obrotów, co jest dużym wyczynem w branży handlowej. Obecnie skupiamy się też na efektywności operacyjnej, podczas gdy wcześniej priorytetem była dla nas budowa wolumenów sprzedażowych. W rezultacie wprowadziliśmy np. nową politykę zwrotów czy odpłatność za cięcie kabli i przewodów. Optymalizacja dotyczy również magazynu, dzięki czemu zmniejszamy liczbę indeksów na stanie, podczas gdy nasi klienci wciąż mają najszerszą ofertę na rynku. Naszym celem jest budowa najszerszego portfolio produktowego w oparciu o węższe grono dostawców – powiedział Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM S.A.

To właśnie wspomniany wzrost marży procentowej jednostkowo w TIM-ie, który wynika zarówno z optymalizacji operacyjnej, jak również z siły sprzedażowej, odpowiada w głównej mierze za wzrost skonsolidowanego wyniku EBITDA, natomiast po stronie kosztowej w oczy rzuca się wzrost wartości usług obcych o 4,1 mln PLN – to jednak przede wszystkim kwestia prezentacyjna usług IT, które przed rokiem – z racji charakteru – obciążały pozycje bilansowe. W ramach bilansu uwagę uczestników spotkania zwrócił też wzrost krótkoterminowych należności publiczno-prawnych – to zwrot podatku VAT, wynikający z formuły prowadzonych inwestycji. Przedstawiciele TIM-u wskazali również na 3,7 mln PLN pozostałych przychodów operacyjnych w sprawozdaniu skonsolidowanym, które pochodzą ze spółki logistycznej 3LP (zysk na transakcji zbycia nieruchomości na rzecz dewelopera rozbudowującego centrum logistyczne w Siechnicach oraz otrzymana kara umowna od wykonawcy za niedotrzymanie terminu uruchomienia automatyki magazynowej shuttle). Z kolei w zakresie przepływów pieniężnych widoczny jest wzrost kapitału obrotowego o 8,1 mln PLN, który wynika wprost z rezygnacji z faktoringu (9 mln PLN przed rokiem).

tl_files/klienci/nowy/TIM/19.09.2018_TIM_3.jpg- Realnie kapitał obrotowy pozostał na zbliżonym poziomie, pomimo że przychody wzrosły o 19% rok do roku. Jednostkowo w TIM-ie nie mamy żadnego zadłużenia, choć zapewniliśmy sobie dostęp do linii kredytowych czy faktoringu, jeśli będziemy chcieli z nich skorzystać. Mamy stabilne, bezpieczne wskaźniki finansowe, a jednocześnie pokazujemy wyraźny wzrost rentowności – skomentował Piotr Tokarczuk, CFO Grupy TIM.

Rzeczywiście, w I półroczu widać zwyżkę realizowanych marż – w rezultacie przykładowo wynik EBITDA wzrósł z 1,6 mln PLN przed rokiem do 13,9 mln PLN w minionym półroczu, a marża na tym poziomie (1,87%) była wyraźnie wyższa niż nie tylko przed rokiem, ale także w całym roku 2016.

- Podtrzymuję tezę, że widoczne symptomy kryzysu i problemy spółek budowlanych będą oznaczały perturbacje w tym sektorze. Przeżyłem już kilka recesji jako prezes TIM-u, a z każdej z nich firma wychodziła mocniejsza. Przygotowujemy się zatem do wykorzystania szans, jakie niesie za sobą spowolnienie czy nawet kryzys branży budowlanej – podkreślił Prezes Folta.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa - link

Raport okresowy za I półrocze 2018 - link

 

 

 

 

Wróć

Nasi klienci