Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM

21.01.2019

Prezes Folta: Gdy ma mocniej wiać, TIM stawia żagle

Gościem Parkiet TV był Krzysztof Folta, twórca, główny akcjonariusz i prezes TIM-u. Pokłosiem telewizyjnej rozmowy na żywo była również publikacja w „Parkiecie”.

W rozmowie z red. Barbarą Oksińską prezes Folta mówi o obecnej sytuacji w branży elektrotechnicznej w Polsce, przewidywaniach na przyszłość oraz oczywiście o funkcjonowaniu zarządzanej przez siebie firmy.

Zmiana modelu biznesowego przynosi oczekiwane efekty. Według wstępnych szacunków, przychody TIM-u w 2018 roku przekroczyły 753 mln zł. To o 14 proc. więcej niż rok wcześniej i absolutny rekord w całej historii firmy. Zapytany o plany na bieżący rok prezes Folta wymienia wzrost sprzedaży o 5 pkt proc. większy od inflacji (zatem realnie o 7 – 8 proc.) przy utrzymaniu marży na poziomie roku ubiegłego. Inny wymieniany cel to optymalizacja kosztów.

Warto zauważyć, że należąca do TIM-u spółka logistyczna 3LP w 2018 roku osiągnęła rentowność na wszystkich poziomach, a 30 proc. sprzedaży zrealizowała już dla klientów zewnętrznych. Plany na bieżący rok zakładają zwiększenie tego udziału do 40 proc., by docelowo osiągnąć poziom 50 proc. Spółka 3LP, jako stosunkowo nowy podmiot w grupie, posiada duży potencjał do dalszych wzrostów. Zakładany wzrost przychodów powinien wynosić minimum 20 proc. rocznie.

TIM jest również spółką dywidendową. W listopadzie 2018 roku Zarząd zdecydował o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy w wysokości  1 zł na akcję. Po kilku latach strat związanych z ponoszeniem kosztów zmiany modelu biznesowego, spółka postanowiła zrekompensować akcjonariuszom brak wypłat w latach poprzednich. Jeśli w kolejnych latach firma będzie pozostawać w korzystnej kondycji finansowej, a w szczególności zachowane zostaną dodatnie przepływy finansowe, to planowana jest również wypłata dywidendy. Jednak kluczowe jest zachowanie bezpieczeństwa finansowego grupy.

Zapytany o przyszłość prezes Folta odpowiedział:

„Na horyzoncie rysuje się spowolnienie. Jest takie chińskie powiedzenie, że jak przychodzi tajfun, to jedni stawiają mury, a drudzy żagle. Tim powinien stawiać żagle, czyli wykorzystywać tego typu sytuacje, jako możliwość wzrostu, a nie jako ryzyko osłabienia swojej pozycji”.

Cały wywiad dostępny na  https://www.parkiet.com

 

Wróć

Nasi klienci