Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM

13.11.2019

Prezes Folta: Chcemy utrzymać wskaźniki zyskowności z pierwszego półrocza

TIM jest największym hurtowym dystrybutorem artykułów elektrotechnicznych w Polsce z udziałem w rynku na poziomie 8,1 proc. Po trzech kwartałach 2019 r. spółka szacowała przychody ze sprzedaży na 588 mln zł (+6,1 proc. rdr). W samym październiku przychody pierwszy raz w historii przekroczyły 80 mln zł. Rentowność EBITDA spółki w ubiegłym roku wynosiła 2,3 proc., natomiast po pierwszym półroczu bieżącego roku wzrosła do 4,91 proc.

 - Chcielibyśmy cały rok zamknąć z takimi wskaźnikami zyskowności, jakie mieliśmy po pierwszym półroczu. Z kolei, jeśli chodzi o przychody, to w przyszłym roku spodziewam się, że sprzedaż w niejednym miesiącu przekroczy rekordowe 80 mln zł, osiągnięte w październiku 2019 r. - powiedział prezes Krzysztof Folta.

W ostatnich dniach TIM poinformował o zamiarze wypłaty 0,80 zł dywidendy zaliczkowej na akcję, co daje łącznie sumę 17,76 mln zł dla akcjonariuszy. Na tę kwotę przypada 5,5 mln zł zysku wypracowanego w pierwszym półroczu br. oraz 12,2 mln zł ze środków zgromadzonych na funduszu dywidendowym. Przypomnijmy, że w 2018 roku spółka wypłaciła 1 zł dywidendy na akcję (łącznie 22,2 mln zł).

 - Po wynikach, które raportujemy widać, że sytuacja finansowa i biznesowa spółki jest bardzo dobra. Dlatego też wypłacimy w grudniu wysoką dywidendę zaliczkową – ze stopą dywidendy na poziomie prawie 9 proc. Czy całkowita dywidenda za 2019 rok będzie większa, zdecydują akcjonariusze podczas walnego zgromadzenia – stwierdził prezes Folta.

Duży potencjał do wzrostów prezes TIM-u upatruje w sektorze sprzedaży związanym z fotowoltaiką. Obecnie ten asortyment stanowi  ok. 3,75 proc. całej sprzedaży spółki, a celem na przyszły rok jest podwojenie tego wskaźnika do ok. 7 proc.

 - Weszła ustawa o fotowoltaice, więc w ciągu najbliższych kilku lat instalacje tego typu zostaną dofinansowane kwotą 4 mld zł. Inwestorzy dostrzegli już pierwsze spółki związane z fotowoltaiką, ale chyba jeszcze nie zauważyli, że TIM jest liderem na rynku dystrybucji materiałów elektrotechnicznych, a fotowoltaika to przecież prąd. I my jesteśmy beneficjentem boomu na tym rynku – w obszarze fotowoltaiki od lipca obserwujemy wzrosty po 50 proc. miesięcznie. Jest tu duże pole do dalszego wzrostu – komentuje Krzysztof Folta.

Na koniec rozmowy prezes TIM-u podkreślił, że jednym z priorytetów Zarządu jest uniezależnienie spółki od koniunktury w sektorze budowlanym.

 - Wszyscy patrzą na nasze wyniki przez pryzmat budownictwa. Ale to już nie jest adekwatny osąd. Celem, który skutecznie realizujemy, jest odstrojenie od sektora budownictwa tak, by koniunktura w tym sektorze nie rzutowała na wyniki spółki. Naszymi wynikami z kwartału na kwartał pokazujemy, że jest to realne – podsumował prezes TIM SA.

Więcej na ten temat: http://infostrefa.com/

 

Wróć

Nasi klienci