Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM

02.12.2019

E-commerce w TIM-ie rośnie bez względu na kalendarz

Szacowane przychody TIM SA ze sprzedaży netto towarów i usług związanych bezpośrednio ze sprzedażą towarów wyniosły po 11 miesiącach 2019 r. 738,9 mln zł wobec 699,2 mln zł w analogicznym okresie 2018 r. Obroty w listopadzie 2019 r. osiągnęły ponad 70,5 mln zł (-1,0% rdr.), z czego ponad 73% wygenerował kanał e-commerce. Przychody ze sprzedaży online po 11 miesiącach 2019 r. przekroczyły już 0,5 mld zł (519,2 mln zł vs 495,3 mln zł w analogicznym okresie 2018 r.).

Szacowane przychody z e-commerce wzrosły w listopadzie 2019 r. o 4,5% w porównaniu z listopadem 2018 r. i wyniosły 51,6 mln zł.

- Listopad 2019 r. przyniósł dwa wydłużone weekendy, co sprawiło, że ogół obrotów jest zbliżony do osiągniętych rok wcześniej. Niezbyt korzystny kalendarz przełożył się jednak przede wszystkim na transakcje realizowane w sposób tradycyjny, offline. Kanał e-commerce utrzymał bowiem trend wzrostowy, przekraczając znacznie granicę pół miliarda zł, którą rok temu osiągnęliśmy dopiero po zakończeniu roku – zauważa Krzysztof Folta, prezes zarządu TIM SA. – To kolejne potwierdzenie, że nasz model sprzedaży, z dominującym udziałem sprzedaży online, zwiększa odporność TIM-u nie tylko na zmiany rynkowej koniunktury, ale i układ kalendarza.

 

 ***

TIM SA jest największym hurtowym dystrybutorem artykułów elektrotechnicznych w Polsce (według miesięcznika „Elektrosystemy”, nr 5/2019). Spółka powstała w 1987 roku we Wrocławiu, od 1998 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. TIM stawia na omnichannel - sprzedaż prowadzona jest na TIM.pl, w aplikacji mobilnej mTIM, telefonicznie oraz poprzez ogólnopolską sieć biur i przedstawicieli handlowych.

Przez ćwierć wieku TIM sprzedawał wyłącznie za pośrednictwem ogólnopolskiej sieć hurtowni elektrycznych. W 2013 r. firma zmieniła model biznesowy, stawiając na e-commerce i sprzedaż poprzez TIM.pl. To najprawdopodobniej największa taka transformacja cyfrowa w polskim handlu B2B.

Strategia TIM-u jest oparta na połączeniu wieloletniej wiedzy o rynku, którą posiadają przedstawiciele handlowi, z technologiami e-commerce (tzw. hybrydowy model sprzedaży). W 2018 r. niemal 71% obrotów spółki (tj. 532,8 z 751,5 mln zł) pochodziło ze sprzedaży online.

Centrala TIM SA znajduje się we Wrocławiu. Grupę Kapitałową TIM tworzą również: Rotopino.pl S.A. (e-sklepy z elektronarzędziami w Polsce i Europie Zachodniej) i 3LP SA. Druga z tych spółek jest operatorem centrum logistycznego w podwrocławskich Siechnicach. Obiekt specjalizuje się w obsłudze podmiotów (także spoza Grupy TIM) działających w sektorze e-commerce.

Więcej o TIM SA i Grupie Kapitałowej TIM na www.timsa.pl.

 

Wróć

Nasi klienci