Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

TIM, Wideo

11.04.2018

 

Data: 11 kwietnia 2018 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie perspektyw oraz sytuacji finansowej i biznesowej Grupy TIM po roku 2017

 

TIM po roku rekordowych obrotów liczy na jeszcze więcej

 

Rok 2017 był dla Grupy TIM rekordowy, gdyż pierwszy raz w historii przychody przekroczyły próg 700 mln zł. W samym TIM-ie, będącym wiodącym dystrybutorem materiałów elektrotechnicznych w Polsce, obroty wzrosły o 7%, do prawie 656 mln zł, przy czym 71% tej kwoty zostało wygenerowane przez kanał online. Warto odnotować również dynamiczny wzrost sprzedaży usług logistycznych przez 3LP do klientów spoza Grupy TIM. Więcej można przeczytać tutaj.

tl_files/klienci/nowy/TIM/11.04.18_TIM_2.jpg- Liczby są konsekwencja działań. Na ten rok patrzymy zdecydowanie optymistycznie. Już w pierwszym kwartale sprzedaż TIM-u wzrosła o 20% rdr i był to drugi najlepszy kwartał w całej ponad 30-letniej historii firmy. Sprzyja nam otoczenie, ożywienie w inwestycjach, ale również ważne są efekty tego, co sami robimy – podkreślił Krzysztof Folta, Prezes Zarządu TIM SA.

Wskazał, że już w 2017 roku TIM odnotował duży sukces handlowy, zwiększając marżę brutto na sprzedaży o 1 pkt proc. przy wzroście wartości sprzedaży.

- Ten kierunek będzie utrzymany. Będziemy zwiększać przychody oraz marże. Potrafimy zarządzać sprzedażą tak, że najszybciej rośnie sprzedaż najbardziej marżowych produktów. Systematycznie zwiększamy też liczbę indeksów dostępnych na magazynie, która przekracza już 76 tys., co oznacza, że mamy najszerszą ofertę na rynku polskim – powiedział Prezes Folta.

Tymczasem spadek wyników rocznych TIM-u wynika z wyższych o 29% rdr (7,5 mln zł) kosztów obsługi logistycznej oraz wyższych o 78% rdr odpisów i likwidacji zapasów. Czyszczenie magazynu – jak podkreślili przedstawiciele spółki – należy jednak traktować w kategorii zdarzenia o charakterze jednorazowym. Co więcej, wyniki zeszłego roku nie są porównywalne wprost z rezultatami roku 2016, kiedy to nastąpiła sprzedaż nieruchomości (>5 mln zł).

tl_files/klienci/nowy/TIM/11.04.18_TIM_3.jpg- Niezwykle istotne jest to, że poprawiliśmy o aż 15 mln zł wartość wygenerowanych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Wskaźniki płynności jest na poziomie modelowym, mamy konserwatywną i stabilną strukturę bilansu, malejący cykl konwersji gotówki – podkreślił Piotr Tokarczuk, Członek Zarządu ds. Finansowych w TIM SA.

Na rezultaty Grupy TIM za rok 2017 najmocniej ujemnie wpłynęła strata logistycznej spółki 3LP, która nie osiągnęła jeszcze w pierwszej połowie roku należytej skali i efektywności działania (od III kw. wykazuje już rentowność na poziomie EBITDA). Ujemny wpływ miała również spółka Rotopino, zajmująca się działalnością e-commerce B2C.

- Zakładam, że w tym roku już wszystkie spółki Grupy TIM osiągną zyski na każdym poziomie. W 3LP spodziewam się podwojenia sprzedaży do klientów zewnętrznych oraz efektów inwestycji w automatykę magazynową. Co więcej, trwa właśnie budowa kolejnych 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej, dedykowanej sektorowi spożywczemu. Obecnie 3LP ma do dyspozycji 40 tys. mkw magazynu, co może docelowo ulec podwojeniu – zaznaczył Prezes Folta.

Wskazał również na dalsze zwiększanie efektywności TIM-u, jak na przykład zarządzanie opakowaniami i system zwrotów.

- Od połowy lutego zmieniliśmy politykę zwrotów towarów, zarówno jeśli chodzi o terminy, jak również o koszt – do tej pory były bezpłatne. Od marca widzimy na tym polu duże oszczędności. Sama skala zwrotów zmalała o 60% - wskazał Prezes Krzysztof Folta.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji - link

Informacja prasowa nt. wyników roku 2017 - link

Raport okresowy Grupy TIM za rok 2017 - link

 

 

 

 

 

 

 

Wróć

Nasi klienci