Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Unima 2000

25.04.2017

 

Unima 2000 widzi w 2017 roku potencjał rynku specjalistycznych wdrożeń IT

Grupa Unima 2000, realizująca projekty teleinformatyczne, automatyki budowlanej i contact center, ma za sobą dobry rok. W 2016 roku przychody wzrosły o ponad 24% względem roku 2015, do 41,5 mln PLN, co pozwoliło na wzrost zysku operacyjnego o 109%, do prawie 1,3 mln PLN i skok zysku netto o 336%, do 741 tys. PLN. Kontynuując politykę dywidendową, Zarząd zaproponował wypłatę 66% zysku roku 2016 w postaci dywidendy, co oznaczałoby 18 gr na akcję i stopę dywidendy około 5,7%.

- Minęło już 10 lat naszej obecności na warszawskiej GPW. Patrzymy na ten czas z dużą satysfakcją, ponieważ można zauważyć systematyczny wzrost przychodów, zarówno jednostkowo, jak również w spółkach zależnych. Wzrost ten przekłada się na coraz mocniejszą pozycję Grupy Unima 2000 na rynku. Zyski stanowią natomiast wypadkową zamożności rynku, ogólnogospodarczych uwarunkowań oraz możliwości spółki. Naszym celem jest z pewnością wypracowanie wyższych zysków w kolejnych latach – powiedział Krzysztof Kniszner, Prezes Zarządu Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne SA.

- Cały rok oceniamy pozytywnie, natomiast duży niedosyt pod względem zyskowności mamy względem samego czwartego kwartału. Była to w dużej mierze wypadkowa ogólnej sytuacji na rynku IT. Na kolejne kwartały patrzymy zdecydowanie optymistycznie. W 2017 roku oczekujemy chociażby nowych zamówień na działania dostosowujące możliwości firm w zakresie sprostania nowym europejskim regulacjom dotyczącym zarządzania danymi osobowymi (General Data Protection Regulation), jak również w zakresie automatyki budynkowej czy big data. Ewentualne rozruszanie rynku przetargów i napływ środków unijnych byłyby dla nas kolejnym impulsem wzrostowym – dodaje Prezes Kniszner.

W rozwoju biznesu Grupa Unima 2000 skupia się nie na dystrybucji urządzeń firm trzecich, ale przede wszystkim na integracji systemów, doradztwie oraz kompleksowym zabezpieczeniu procesów biznesowych klientów, począwszy od ich zaprojektowania poprzez zabezpieczenie narzędzi do ich realizacji aż do oceny skutków podjętych działań włącznie. Plany zarządu na lata 2017-2019 zakładają utrzymanie kierunku i wzrost tempa rozwoju, jak również  monitorowanie potrzeb rynku, śledzenie nowatorskich rozwiązań oraz wczesne identyfikowanie szans rynkowych, aby Grupa Unima 2000 znajdowała się w gronie liderów poszczególnych segmentów sprzedażowych.

- Podążając za światowymi trendami Unima 2000 wprowadza do oferty większą ilość rozwiązań oferowanych w modelu SaaS (System As A Service), tj. aplikacji dostępnych jako usługi abonamentowe udostępniane w „chmurze”. W naszej ocenie liczba rozwiązań oferowanych w modelu SaaS będzie systematycznie wzrastać – mówi Krzysztof Sikora, Członek Zarządu Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne SA.

Unima 2000 rozwija także obszar systemów raportowania i wizualizacji danych, oferując np. platformę analityczną Tableau, dającą możliwość szybkiej analizy dużej ilości danych, a także tworzenie oraz publikowanie interaktywnych raportów i wizualizacji.

- Warto podkreślić, że w minionym roku spółka Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne została certyfikowanym partnerem IBM w zakresie technologii IBM PureData for Analytics (Netezza). Oferujemy zatem rozwiązania big data, umożliwiające gromadzenie i przetwarzanie zbiorów danych o dużej objętości, zmienności lub różnorodności – podkreśla Prezes Krzysztof Kniszner.

Tymczasem, zgodnie z planami Grupy Unima 2000, spółka Lockus w 2017 roku prowadzić będzie działania, zmierzające do umocnienia wypracowanej pozycji na rynku, co pozwoli na uzyskanie stabilnego poziomu przychodów z  organizacji szkoleń, konferencji oraz realizowania usług z zakresu Call i Contact Center. Natomiast spółka Iqnet, podobnie jak w 2016 roku, koncentrować się będzie na realizacji usług z zakresu automatyki budynkowej oraz tzw. niskich prądów. Pozyskiwanie klientów dotyczyć będzie głównie rynku dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego.

W roku 2016 Grupa Unima 2000 realizowała prace m.in. w kompleksie biurowym Opolska Business Park w Krakowie (w ramach umowy z Echo Investment), w biurowcach Vistula Business Garden i Quattro Five, w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie (umowa z Warbudem), przy budowie bloków nr 5 i nr 6 dla PGE Elektrownia Opole, w Zespole Elektrowni Wodnych Porąbka – Żar czy przy przygotowaniu zaplecza budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów. Do istotnych realizacji w obszarze teleinformatycznym i Contact Center należy zaliczyć projekty dla Plus Banku (zaprojektowanie, dostarczenie i wdrożenie systemu Contact Center), CH2M Polska Services (migracja i rozbudowa systemu telekomutacyjnego), giełdowego Pelionu (rozbudowa systemu telekomunikacyjnego), Arvato Bertelsmann (rozbudowa systemu telekomunikacyjnego), Eden Springs (rozbudowa systemu telekomunikacyjnego) oraz Grupy Azoty (rozbudowa systemu telekomunikacyjnego). Grupa Unima 2000 kontynuowała również współpracę w obszarze usługowym z takimi klientami jak Bank Millennium, DHL, LOT czy Tate&Lyle.

 

***

Grupa Unima 2000 jest od blisko 25 lat dostawcą sprzętu i usług z zakresu szeroko pojętego obszaru rozwiązań teleinformatycznych. Grupa realizuje projekty telekomunikacyjne, projekty automatyki budowlanej oraz profesjonalne usługi w zakresie outsourcingu usług call i contact center. Ważnym segmentem działalności grupy są usługi typu SLA.

Jednostkowo Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne SA koncentruje się na dwóch samodzielnych obszarach biznesowych, tj. (1) projektowanie, wykonawstwo oraz nadzór inwestycyjny w zakresie tzw. „niskich prądów” dla wiodących firm budowlanych, realizujących duże obiekty budownictwa przemysłowego i użytkowego; w tym obszarze oferuje rozwiązania z zakresu monitoringu wizyjnego, instalacji p.poż., kontroli dostępu, BMS oraz bezpieczeństwa przemysłowego; (2) projektowanie oraz implementacja systemów IT - głównie rozwiązań głosowych dla klientów klasy Enterprise, jak również rozwiązań związanych z analizą danych, szeroko rozumianym bezpieczeństwem danych oraz systemów do zarządzania procesami; w ramach tego zakresu działalności oferuje technologie uznanych i sprawdzonych dostawców, jak np.: Avaya, HP, IBM, czy Vocalcom. W zakresie systemów bezpieczeństwa i automatyki Unima2000 jest miedzy innymi partnerem firm: Bosch, Siemens, Delta Controls, Honeywell, Schrack Seconet, HPE, Fortinet.

Od 2006 roku Unima2000 Systemy Teleinformatyczne SA jest spółką notowaną na rynku głównym GPW. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.unima2000.pl.

 

Wróć

Nasi klienci