Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Unima 2000

21.09.2018

 

Unima 2000 z perspektywą lepszego drugiego półrocza

Unima 2000, jedna z najdłużej działających w Polsce spółek z branży nowoczesnych technologii, wraz z opublikowaniem raportu okresowego za pierwszą połowę 2018 roku sygnalizuje możliwości rozwoju w kolejnych kwartałach.

- Pozytywnie oceniamy efekty podjętych działań w minionym półroczu, ale co najważniejsze - z optymizmem patrzymy na szanse wypracowania w drugim półroczu wyników bliższych naszym ambicjom. Jesteśmy oczywiście świadomi wyzwań, przed jakimi stoją wszystkie firmy sektora IT - mówi Krzysztof Kniszner, Prezes Zarządu Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A.

Wskazuje na uwarunkowania makroekonomiczne, do których należy spadek inwestycji zagranicznych w Polsce oraz braki kadrowe i ponadprzeciętnie rosnące wynagrodzenia, zwłaszcza w branżach specjalizowanych, jak IT i biznes.  

W pierwszej połowie 2018 roku Grupa Unima 2000 zrealizowała przychody o 5% wyższe w ujęciu rok do roku, przekroczyły one próg 20 mln PLN. Wypracowała jednocześnie dobrą marżę brutto na sprzedaży (17,9% na poziomie jednostkowym i 13,9 na poziomie skonsolidowanym), choć nie pozwoliła ona jeszcze na wykazanie zysku netto (skonsolidowany wynik netto to minus 0,7 mln PLN wobec minus 0,4 mln PLN przed rokiem).

- Było to konsekwencją presji na marże oraz wzrostu cen towarów i usług. Dodatkowo na taki wynik miał wpływ zauważalny ostatni wzrost kosztów wynagrodzeń - w ujęciu rocznym średnio 7% w skali kraju. Dynamika wzrostu kosztów szczególnie jest odczuwalna w segmencie automatyki budynkowej z uwagi na to, że obecnie realizowane kontrakty były negocjowane i podpisywane w okresach dużo wcześniejszych. W takich przypadkach nie ma możliwości uwzględnienia tak dużego wzrostu kosztów w cenach sprzedawanych usług – podkreśla Prezes Krzysztof Kniszner.

To tym bardziej istotne z uwagi na strukturę sprzedaży w minionym półroczu. Podczas gdy projekty IT zapewniły wysokie marże, a fakturowanie z segmentu Call/Contact Center zachowało się stabilnie, o tyle mocno wzrosła zrealizowana sprzedaż w segmencie automatyki budynkowej (+38% do 12 mln PLN). Patrząc na Grupę Unima 2000, należy wziąć przy tym pod uwagę sezonowość sprzedaży, która sprawia, iż z reguły 55-65% rocznych przychodów przypada na II półrocze, a jednocześnie właśnie w drugiej połowie roku można spodziewać się realizacji spodziewanych marż handlowych.

 

***                                                                                                                                                                                            

Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. jest doświadczonym dostawcą innowacyjnych rozwiązań IT oraz systemów komunikacyjnych. Jest jedną z najdłużej działających w Polsce spółek z branży nowoczesnych technologii. Od 25 lat projektuje, wdraża i integruje wysoko zaawansowane systemy dla biznesu oraz świadczy usługi konsultingowe i audytorskie.

Spółka wdraża i integruje systemy teleinformatyczne Contact Center i Call Center, Unified Communications, Unified Messaging oraz systemy pracy grupowej (Web Collaboration). Dostarcza rozwiązania informatyczne służące do analizy dużych ilości informacji, systemy zabezpieczenia danych oraz systemy zarządzania procesami. Oferuje rozwiązania Big Data umożliwiające m.in. analizę zachowań i preferencji klientów.

Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. jest certyfikowanym partnerem IBM w zakresie systemów analizy danych oraz systemów ochrony danych osobowych (posiada status IBM Silver Partner). Spółka oferuje również technologie innych uznanych dostawców, jak np.: Avaya, HP, Axxerion czy Vocalcom. W zakresie systemów bezpieczeństwa i automatyki Unima2000 jest miedzy innymi partnerem firm: Bosch, Siemens, Delta Controls, Honeywell, Schrack Seconet, HPE, Fortinet.

Od 2006 roku Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tworzy grupę kapitałową w skład której wchodzą: IQnet Sp. z o.o. oraz Lockus Sp. z o.o. (właściciel Teleinvention Contact Center).

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.unima2000.pl.

 

Wróć

Nasi klienci