Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Unima 2000, Wideo

01.12.2016

 

Data: 1 grudnia 2016 roku

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Unima 2000 oraz jej perspektyw, jak również sytuacji obecnej i perspektyw dla otoczenia rynkowego

 

Unima 2000 buduje siłę biznesową na zwiększaniu zysków klientów ze sprzedaży wielokanałowej

 

Grupa Unima 2000 ma za sobą bardzo udany trzeci kwartał 2016 roku. Przychody zwiększyły wartość  o 31% rok do roku, do 12,9 mln PLN, a zysk operacyjny skoczył z 32 tys. PLN do 860 tys. PLN. Na poziomie netto strata 23 tys. PLN zamieniła się w tym roku w 657 tys. PLN zysku netto. Dopiero drugie półrocze, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spółki, miało pokazać pozytywny kierunek wyników. Tak się stało, a trzeci kwartał stanowi główny wkład w budowę masy zysku za trzy kwartały tego roku. Od początku roku narastająco przychody wzrosły o 14% względem analogicznego okresu roku 2015 i miały wartość 29,5 mln PLN. Zysk operacyjny skoczył w ujęciu rok do roku z 213 tys. PLN do 1.141 tys. PLN, a zysk netto z symbolicznych 3 tys. PLN przed rokiem do 726 tys. PLN.tl_files/klienci/nowy/Unima/1.12.2016_u2k_2.jpg

- Optymistycznie patrzymy na czwarty kwartał, który z zasady jest dla firm z sektora IT najlepszy w całym roku – powiedział Krzysztof Kniszner, Prezes Zarządu Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne SA.

- Pokazujemy, że działając na rynku komercyjnym, bez żadnych układów i uzależniania się od przetargów, potrafimy zarabiać. Nasze usługi i produkty przekładają się na wzrost zysków naszych klientów, co jest siłą oferty Unimy. Jednak firmy dopiero zauważają, jakie korzyści mogą przynieść im nowoczesne rozwiązania prosprzedażowe. Perspektywa uruchomienia środków unijnych z nowej perspektywy jest dla nas kolejnym impulsem wzrostowym w przyszłości. Wpisujemy się jednocześnie w strategię telco 2.0 – dodał Prezes Kniszner.

Podkreślił także, że rosnąca sprzedaż konsumencka w Polsce wspiera popyt na ofertę Unimy.

- Dostarczamy rozwiązania prokonsumenckie, jak contact center, różnorakie aplikacje. Ciężar oferty przesuwa się w obszar wsparcia sprzedaży u klienta, a hasłami przewodnimi są mulikanałowość sprzedaży i integracja kanałów, platformy do zarządzania multikanałowością, pozyskiwanie i analiza danych, wizualizacja danych – wymieniał Krzysztof Kniszner.tl_files/klienci/nowy/Unima/1.12.2016_u2k_3.jpg

Spółka szacuje, że pozyskała już około 40% obłożenia portfela zamówień jednostkowo w Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne SA (spółki z grupy zajmują się jeszcze instalacjami niskoprądowymi w budownictwie i usługowym contact center).

- Chcemy rosnąć i co roku zwiększać skalę biznesu. Przed rokiem backlog na kolejny rok był zbliżony procentowo, co oznacza, że zdecydowanie zwiększyła się stabilność i przewidywalność naszej działalności w zakresie IT i telekomunikacji – powiedział Prezes Kniszner.

Spółka zakomunikowała również, że jest otwarta na ewentualne mariaże kapitałowe, w tym na pozyskanie inwestora branżowego. Rozgląda się również za możliwymi przejęciami.

Linki:

Sprawozdanie okresowe Grupy Unima 2000 za Q3 2016 - link

 

  

 

Wróć

Nasi klienci