Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Aktualność

Unima 2000, Wideo

31.03.2016

 

Czas: 31 marca 2016 r.

Miejsce: Warszawa

Temat: Omówienie sytuacji biznesowej i finansowej Grupy Unima 2000 po roku 2015 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Unima 2000 widzi możliwości solidnego wzrostu biznesu

 

Unima 2000, jeden z najwyższej klasy integratorów rozwiązań IT, po 10 latach obecności na głównym parkiecie GPW opiera swój rozwój już na czterech obszarach biznesowych. Spółka od ponad 20 lat integruje i dostarcza rozwiązania IT oraz systemy telekomunikacyjne i call/contactcenter na rynku polskim (85% sprzedaży) oraz w pozostałych krajach UE, takich jak kraje nadbałtyckie, Niemcy czy Austria (15% sprzedaży). Spółki grupy kapitałowej zajmują się dodatkowo systemami okablowania, integracją usług sieciowych, systemami i instalacjami niskoprądowymi i elektroenergetycznymi, projektowaniem budynków inteligentnych, organizacją szkoleń i konferencji branżowych, a także świadczeniem dla podmiotów trzecich profesjonalnych usług call i contactcenter (m.in. telemarketing, telesprzedaż, infolinia, helpdesk, przeprowadzanie ankiet, outsourcing sprzedaży).

- Aktywności te można pogrupować do segmentów telco, niskie prądy, oprogramowanie do zarządzania nieruchomościami i procesami, contactcenter. Trzeci obszar jest dla nas obszarem relatywnie nowym, który jednocześnie stwarza możliwości mocnego wzrostu dzięki postawieniu na współpracę z topowych dostawcą rozwiązań IT w tym zakresie w skali globalnej, tzn. z firmą Axxerion – powiedział zebranym Krzysztof Kniszner, Prezes Zarządu Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne SA.

tl_files/klienci/nowy/Unima/31.03_unima_2.jpg- Nasz produkt, działający w chmurze, zapewnia optymalizację i ułatwienie przeprowadzania procesów (np. napraw) oraz oszczędności kosztowe (przeciwdziałanie nadużyciom ze strony pracowników) i pozyskanie wiedzy o funkcjonowaniu aktywów. Jest to więc idealne narzędzie dla właścicieli i zarządców nieruchomości, zarówno jeśli chodzi o fabryki, jak również biurowce, mieszkania czy centra handlowe. W większości przypadków podmioty te nie posiadają systemów dokumentacji i zarządzania, a alternatywą do tej pory były systemy IT, kosztujące po kilka milionów złotych. My oferujemy tanie licencje okresowe dla potrzebnej liczby użytkowników w systemie SaS (Software as Service), gdzie klient nie ponosi kosztów wstępnych, nie czeka na wdrożenie, a jedynie uiszcza korzystną opłatę miesięczną czy roczną. Nie ponosi ryzyka, może sprawdzić skuteczność rozwiązania w praktyce – dodał Prezes Kniszner.

Z racji modelu sprzedaży (SaS) Unima 2000, wraz z rosnącą bazą klientów polskiej wersji oprogramowania Axxerion, zanotuje efekt kuli śnieżnej w realizowanych przychodach i wynikach finansowych. Wyraźny wpływ na rezultaty finansowe spółki ma być widoczny już od przyszłego roku. Dużego potencjału popytowego można przy tym spodziewać się m.in. w sektorze publicznym czy wśród zarządców obiektów komercyjnych.

Uczestnicy spotkania otrzymali również odpowiedzi na temat charakterystyki pozostałych rynków, w tym rozproszenia branżowego klientów, co zapewnia stabilność prowadzonego biznesu.

- W zakresie rozwiązań segmentu telco jesteśmy w top10 w Polsce. To rynek niszowy, zapewniający atrakcyjne marże. Niskie prądy to natomiast sektor budowlany, gdzie niższe marże nadrabia się większymi wolumenami. Cieszy nas dynamiczny rozwój naszych dwóch lokalizacji contactcenter, w których mamy obłożenie dla 300 stanowisk, a naszymi klientami są m.in. banki czy operator platformy telewizyjnej. Co ważne, cała grupa kapitałowa ma zdywersyfikowany portfel klientów – wyjaśniał Krzysztof Kniszner.

Jednocześnie zaznaczył, że jeśli nie pojawią się negatywne czynniki zewnętrzne, to są podstawy do optymizmu w kwestii przychodów na ten rok na podstawie aktualnego backlogu, który jest większy i pewniejszy niż rok wcześniej. Ponadto spółka wypełnia portfel zamówień już na lata 2017-2018.

Pytania uczestników spotkania dotyczyły także rynkowej wyceny spółki na tle jej potencjału i posiadanych aktywów.

tl_files/klienci/nowy/Unima/31.03_unima_31.jpg- Spółka w moich oczach jest ewidentnie niedoszacowana. Nawet wartość księgowa jest około 3 razy wyższa niż kapitalizacja, nie mówiąc o potencjale spółki. Tym bardziej, że możemy być na radarze potencjalnych inwestorów branżowych – zaznaczył Prezes Kniszner.

Dodał, iż choć obecnie nie prowadzi konkretnych rozmów, to jako prezes i główny akcjonariusz spółki jest zainteresowany rozważeniem ofert.

- Inwestor branżowy mógłby nas przejąć i rozwijać - powiedział Krzysztof Kniszner.

W ogłoszonej w styczniu 2015 r. strategii Unima 2000 zakłada m.in. stabilny wzrost sprzedaży, zintensyfikowanie sprzedaży o nowe technologie mobilne i facility management. Sytuacja finansowa spółki jest bardzo dobra, dlatego też nie planuje emisji obligacji i akcji, a rozwój opiera o środki własne i kredyty bankowe. Co więcej, Unima 2000 to spółka dywidendowa.

- Właśnie wypłaciliśmy 17 gr na akcję dywidendy za rok 2014, co stanowiło 75% zysku netto. Rekomendację co do wysokości dywidendy z zysku roku 2015 przedstawimy jako zarząd po publikacji zaudytowanego raportu rocznego, zatem mówimy o początku maja – oświadczył Prezes Kniszner.

Zgodnie z przyjętą polityką dywidendy, do akcjonariuszy Unimy 2000 w formie dywidendy ma trafiać co najmniej 25% zysku netto. Narastająco po czterech kwartałach 2015 roku spółka zaraportowała 0,6 mln zł jednostkowego zysku netto przy przychodach przekraczających 33 mln zł.

- Ze względu na zatrzymanie rynku w IV kwartale zeszłego roku ze względu na niepewność sektora bankowego względem nowych podatków czy rozwiązania kwestii kredytów walutowych nasze przychody dość istotnie ucierpiały. Wypracowanie zysku netto jest naszym sukcesem. Obecnie koniunktura jest zdecydowanie lepsza – zakomunikował Prezes Kniszner.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji -> link

 

 

Wróć

Nasi klienci