Data: 16 lipca 2021 roku

Temat: Omówienie szacunkowych wyników Q2 2021 Grupy Mercator Medical oraz aktualnego otoczenia biznesowego

 

Mercator Medical generuje solidne wyniki i widzi przeciwstawne siły rynkowe

 

Mercator Medical ma za sobą kolejny kwartał z 9-cyfrowymi zyskami, choć niższymi rok do roku i kwartał do kwartału – wynika z opublikowanych wstępnych, szacunkowych danych finansowych za ten okres [więcej tutaj]. Na wyniki istotny wpływ ma zachowanie rynku rękawic w kontekście cen rynkowych, które w ostatnim czasie zniżkowały. To pociągnęło za sobą odpis wartości zapasów, spółka poinformowała również o renegocjacji przez klientów dwóch kontraktów długoterminowych.

Trudno obecnie wyrokować, jak będą zachowywały się ceny rękawic w kolejnych miesiącach. Jedne informacje, które do nas trafiają wspierają tezę, że ceny będą spadać, a inne wskazują, że ceny mogą się zwiększyć. Widzimy w lipcu, że spadek cen został zahamowany względem czerwca – powiedział Witold Kruszewski, CFO Grupy Mercator Medical.

Trendy surowcowe są dla nas korzystne. Drugi miesiąc z rzędu tanieje lateks syntetyczny od szczytowego poziomu z maja. Spodziewamy się podobnego trendu w kolejnych okresach. To jest co prawda póki co spadek kilkuprocentowy, ale jest i to może cieszyć – dodał przedstawiciel Zarządu spółki Mercator Medical.

Patrząc na podaż rękawic, warto zwrócić uwagę na lockdown w Malezji i moce produkcyjne w Chinach.

Dochodzą do nas – jeszcze nieoficjalne – informacje, że lockdown w Malezji przedłuża się i może potrwać kolejne tygodnie. Lockdown ma miejsce też tam, gdzie ulokowana jest większość fabryk rękawic – szacujemy, że około połowa światowych mocy znajduje się w tym miejscu. Ten lockdown powoduje, że zmniejszyła się podaż – nie tylko nie ma produkcji, ale również nie są prowadzone wysyłki już wyprodukowanych rękawic. Pracownicy zostali oddelegowani do domu, a nie mają przecież możliwości pracy z domu. Lockdown miał się zakończyć dzisiaj, ale prawdopodobnie zostanie przedłużony do końca lipca, co może spowodować perturbacje po stronie podażowej – powiedział CFO Kruszewski.

– Z drugiej strony mamy wzrost mocy produkcyjnych w Chinach, co ma oczywiście wpływ na ceny. Chiny specjalizują się w rękawicach niemedycznych, ale ten rynek jest do pewnego stopnia wspólny, więc większa podaż w rękawicach niemedycznych powoduje również spadek cen rękawic medycznych – dodał Witold Kruszewski.

Patrząc na stronę popytową, trzeba mieć na uwadze z jednej strony wzbierającą kolejną falę koronawirusa i jego nowe mutacje, choć jednocześnie coraz większa część populacji jest zaszczepiona, co może ograniczyć transmisję wirusa.

Sytuacja rynkowa jest bardzo dynamiczna. Dlatego też nie można założyć obecnie, czy odpisy wartości zapasów będą mogły być w jakiejś części odwrócone lub czy będziemy zawiązywać kolejne istotne rezerwy w kolejnych okresach – ocenił CFO Grupy Mercator Medical.

Zaznaczył, że pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Tajlandii nie zagraża na razie działalności fabryk Mercatora.

Region, w którym jesteśmy – na południu Tajlandii – nie jest regionem turystycznym, więc tam ta transmisja wirusa jest mniejsza. Nasza fabryka funkcjonuje bez żadnych zatrzymań, natomiast niektóre zakłady w rejonie są zamknięte z powodu zachorowań. Obecnie sytuacja jest bardzo dobra. Staramy się robić wszystko, aby nasza załoga pozostała zdrowa. Nie wpuszczamy osób spoza firmy, a kto może, pracuje z domu – wskazał Witold Kruszewski.

CFO Grupy omówił również trwający skup akcji własnych (więcej tutaj) oraz kluczowe atuty Grupy. Więcej informacji można znaleźć w materiałach poniżej.

 

Linki:

Raport bieżący – wyniki szacunkowe Q2 2021

Prezentacja ze spotkania

Informacja prasowa