Data: 2 marca 2022 roku

Temat: Omówienie sytuacji i perspektyw Grupy AB po roku 2021

 

Grupa AB pokazuje siłę w zmiennym otoczeniu

 

Największy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w Polsce, Czechach i Słowacji długoterminowo rośnie szybciej niż rynek, pokazując wymierne korzyści z wypracowanych przewag konkurencyjnych i postawieniu na wykorzystanie nowych technologii, w tym automatyzację procesów, uczenie maszynowe czy rozwiązania typu business intelligence. W rezultacie miniony kwartał przebił o blisko 30% oczekiwania analityków co do zanotowanego wyniku EBITDA (konsensus PAP) ). Zresztą, nie tylko kwartał był rekordowy, ale również cały miniony rok kalendarzowy – i to pomimo bardzo wysokiej bazy roku 2020 [więcej tutaj]

Jesteśmy trzynastomiliardowym e-commercem, jesteśmy pionierami nowych technologii. Prezentujemy kolejny raz rekordowe wyniki, w tym pierwszy raz nasza roczna EBITDA przebiła próg 200 mln zł. Analitycy rynkowi są przekonani, że z wielu powodów rynek IT w Polsce, Czechach i na Słowacji, czyli tam gdzie jesteśmy, będzie przez wiele lat rósł ponadprzeciętnie szybko. Co więcej, jesteśmy również liderem w modelu chmurowym dystrybucji oprogramowania, a prawdziwy boom na tym rynku jest jeszcze przed nami – powiedział CEO Grupy AB Andrzej Przybyło.

Jesteśmy znani z tego, że widzimy szklankę zawsze do połowy pustą, że nigdy nie jesteśmy hurraoptymistyczni, ale jednocześnie trzeba powiedzieć, że tak się spozycjonowaliśmy, iż w zmiennym otoczeniu, w trudniejszych czasach tym bardziej mamy okazje wykorzystywać szanse rynkowe i umacniać się na pozycji lidera – dodał Andrzej Przybyło.

Poruszona została kwestia dostępności towarów, która w ostatnich miesiącach ograniczała sprzedaż na rynku IT. Dotyczy to zarówno konsol do gier czy drukarek, jak również serwerów, routerów i urządzeń sieciowych. Paradoksalnie jednak to oznacza, że w sytuacji wzrostu dostępności ten odłożony popyt będzie znaczną siłą napędową sprzedaży. Jeden z uczestników spotkania wprost zapytał, czy zamknięcie sprzedaży elektroniki z Zachodu do Rosji (sankcje po agresji na Ukrainę) mogą właśnie tę dostępność zwiększyć. Odpowiedź była twierdząca.

Co więcej, w IV kw. widzieliśmy w niektórych asortymentach mocno ograniczoną dostępność towarów, ale mimo to pozyskaliśmy nowe zapasy i czujemy się zabezpieczeni. Patrząc na finanse, mamy też dużo miejsca na dalszy rozwój – wskazał Grzegorz Ochędzan, CFO Grupy AB.

Choć Grupa AB strategicznie nie prowadziła i nie prowadzi biznesu na wschód od Polski, to pytania uczestników spotkania dotyczyły też możliwego wpływu wojny za naszą wschodnią granicą, w tym szczególnie mocnego osłabienia złotego.

Prowadzimy rachunkowość zabezpieczeń i dlatego zmiana kursów jest dla nas neutralna pod względem wyników czy bilansu. Pozostaje kwestia przełożenia zmian cen na popyt, jeśli słabość złotego miałaby się utrzymać dłużej. Historycznie bywało jednak często tak, że gdy ceny spadały, to strona popytowa spekulacyjnie wstrzymywała zakupy, a przy tendencji wzrostowej – wręcz przeciwnie. Trudno więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast zmiana stawek WIBOR czy tego typu ogólnorynkowe kwestie dotyczą nas oczywiście tak jak wszystkich firm w całej gospodarce – powiedział CFO Grupy AB.

Warto przy okazji zauważyć, że Grupa AB aktywnie włączyła się w pomoc Ukrainie.

Podobnie jak przy walce z COVID-19, gdzie zorganizowaliśmy ogólnopolską akcję #AByrazem i dostarczyliśmy górę sprzętu, w tym respiratory, tak również teraz był to oddolny ruch. Zespół AB ma wielkie serca. Do tego, co pracownicy zbiorą, firma dokłada kilka razy więcej, przekazujemy również dary rzeczowe, jak wózki dziecięce czy powerbanki. Mamy zresztą na pokładzie Ukraińców, którzy wiedzą, co i gdzie jest potrzebne – powiedział CEO Andrzej Przybyło.

Obecność społeczności ukraińskiej wśród pracowników logistyki rodziło naturalne pytania o ich powrót do Ukrainy, aby walczyć o jej wolność.

Ten aspekt pozytywnie mnie zaskoczył. Na teraz mogę powiedzieć, że wróciło tylko około 15% osób. Dlaczego tak mało? Okazuje się, że większość naszych pracowników pochodzenia ukraińskiego założyło w Polsce rodziny lub ściągnęło tu swoje rodziny, dla nich Polska jest już domem – powiedział Prezes Grupy AB.

 

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

Prezentacja z konferencji

Informacja prasowa nt. wyników

Raport okresowy Grupy AB