Najbliższe wydarzenia

Mercator dzieli się zyskiem z akcjonariuszami

Mar 25, 2021

Mercator dzieli się zyskiem z akcjonariuszami

Za nami oficjalna publikacja wyników finansowych za rok 2020. Krakowski producent i dystrybutor rękawic wypracował w minionym roku 956,7 mln zł czystego zysku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Zarząd ogłosił, że rekomenduje Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy przeprowadzenie skupu akcji własnych. Na skup przeznaczonych zostanie maksymalnie 312 mln zł, czyli jedna trzecia ubiegłorocznych zysków. Skup ma być przeprowadzony po konkretnej, jednolitej, cenie, określonej przez Zarząd. Dyrektor Finansowy podkreślił, że cena skupu będzie znacznie powyżej ceny rynkowej.

W dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu” ukazał się obszerny wywiad z Witoldem Kruszewskim. Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy Mercatora wyjaśnia powody, dla których Zarząd powziął decyzję o takim właśnie sposobie dystrybucji zysku.

– W Polsce w WIG20 nie kojarzę takiego przykładu, ale na szerokim rynku i wśród renomowanych spółek nie jesteśmy przecież pionierami. Instytucje finansowe w akcjonariacie czy doświadczeni inwestorzy indywidualni to doskonale rozumieją, musimy jednak polemizować z częścią drobnych akcjonariuszy, których uwaga skupiona jest na tym, czy kurs rośnie, a jeśli nie, to czyja to wina. Szanujemy wszystkich akcjonariuszy, poświęcamy wiele wysiłków w jakościową komunikację z rynkiem. Pragniemy jednak podkreślić, że rolą zarządu jest dbanie o sprawy strategiczne i operacyjne, o fundamenty biznesu, a także o to, żeby zysk został sprawiedliwie podzielony – mówi Witold Kruszewski.

Jesienią ubiegłego roku podobną operację przeprowadził Kruk. Spółka windykacyjna przeprowadziła skup akcji za kwotę 95 mln zł, znacznie powyżej ceny rynkowej. Zamiar przeprowadzenia dużego i rozciągniętego w czasie skupu akcji ogłosił również PKO Bank Polski.

Cała rozmowa dostępna w: PULS BIZNESU (2021-03-25 Autor: MARCEL ZATOŃSKI Str.: 15) oraz na https://www.pb.pl/