Najbliższe wydarzenia

Prezes Agnieszka Drzyżdżyk: tempo powrotu popytu pozytywnie zaskakuje

Sty 25, 2021

Prezes Agnieszka Drzyżdżyk: tempo powrotu popytu pozytywnie zaskakuje

W opublikowanej na łamach „Parkietu” rozmowie z red. Jackiem Mysiorem Agnieszka Drzyżdżyk, prezes grupy Alumetal, opowiada o kondycji wiodącego na rynku producenta wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, otoczeniu makro, a także o planach na przyszłość.

Po zamieszaniu spowodowanym wybuchem pandemii w ostatnim kwartale ubiegłego roku sytuacja powróciła do normy. Wolumeny sprzedaży były porównywalne do tych sprzed roku, a rentowność nawet wyższa. Również początek bieżącego roku daje powody do optymizmu. Producenci samochodów starają się nadrobić zaległości wynikające z przestojów w produkcji wprowadzanych przez lockdowny w drugim i trzecim kwartale 2020 roku. Równocześnie moce produkcyjne wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych skurczyły się w Niemczech o przeszło 100 tys. ton rocznie. Pozwala to ułatwić realizację celu, jakim jest zdobycie 9 – 10 proc. rynku europejskiego w ciągu najbliższych dwóch – trzech lat.

W grudniu ubiegłego roku zakończyły się prace modernizacyjne w zakładzie w Kętach. Obecnie trwa optymalizacja parametrów nowych urządzeń, a pełną zdolność produkcyjną zakład powinien osiągnąć w pierwszym kwartale br.

Kilka dni temu Zarząd podjął decyzję o modernizacji zakładu w Nowej Soli. Inwestycja jest skierowana na rozbudowę automatycznego przygotowania surowców złomowych. Nakłady na jej realizację w  wysokości 78 mln zł  zostaną poniesione w około jednej trzeciej w bieżącym roku, a pozostała część w 2022 roku.

Na zakończenie rozmowy Prezes Drzyżdżyk potwierdziła , że pandemia nie zmieniła podejścia do polityki dywidendowej Grupy. Odstąpienie od wypłaty dywidendy z zysku za 2019 rok było jednorazowym wydarzeniem. Nadal aktualny pozostaje zapis, zakładający wypłatę akcjonariuszom nie mniej niż 70 proc. znormalizowanego zysku netto.

Cały wywiad dostępny w: PARKIET (2021-01-25  Str.: 4) lub: https://www.parkiet.com/