Najbliższe wydarzenia

Spółki z potencjałem z indeksu sWIG80 – TIM, Alumetal, Sanok

Sty 15, 2021

Spółki z potencjałem z indeksu sWIG80 – TIM, Alumetal, Sanok

 Miniony rok należał do małych spółek. Indeks sWIG80 zyskał niemal 34 proc. i był to najlepszy wynik indeksu na naszym rynku. Pozytywny trend wydaje się być kontynuowany w bieżącym roku. Dlatego Gazeta Giełdy „Parkiet” przygotowała zestawienie spółek z indeksu sWIG80 z największym potencjałem na zwyżki w bieżącym roku.

 W tym kontekście eksperci zwracają uwagę na TIM. Największy hurtowy dystrybutor artykułów elektrotechnicznych w Polsce świetnie odnalazł się w czasach pandemii. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że spółka wkroczyła w trudne czasy dobrze przygotowana. Przeprowadzona na długo przed pojawieniem się Covid-19 zmiana modelu biznesowego, stawiająca główny nacisk na rozwój kanału e-commerce, przynosi zaskakująco dobre efekty. Dodatkowym atutem dystrybutora elektrotechniki jest bardzo dobra sytuacja finansowa. Akcjonariusze doceniają konsekwentnie realizowaną politykę dywidendową. Istotną wskazówką dla potencjalnych inwestorów może być również fakt, że insiderzy systematycznie skupują akcje spółki.

 Z kolei po bardzo trudnym dla branży motoryzacyjnej roku 2020 w bieżącym roku analitycy widzą szansę na odbicie. Zauważalne ożywienie popytu, osłabienie złotego, a także spadek oczekiwań wzrostu płac u pracowników sprzyjają branży automotive. Wśród beneficjentów tych zmian specjaliści wymieniają Alumetal. Wiodący producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych mijający rok poświęcił na modernizację jednego z zakładów produkcyjnych. Okres lockdownów i związane z tym ograniczenie produkcji został więc dobrze wykorzystany. Wznowienie produkcji przypada na okres wzmożonego zapotrzebowania na produkty producenta stopów aluminiowych.

 Innym podwykonawcą koncernów motoryzacyjnych, wartym uwagi według ekspertów, jest Sanok Rubber. Producent i dostawca wyrobów gumowych przechodził transformację w latach 2017-2019. Rok 2020 miał być czasem konsumowania efektów restrukturyzacji, ale niestety pandemia spowodowała przesunięcie czasowe spodziewanego okresu mocnej prosperity. Eksperci przekonują, że jest duża szansa, aby wraz z odradzaniem się branży motoryzacyjnej w 2021 roku Grupa Sanok Rubber wykorzystała swój potencjał, a swoim akcjonariuszom przyniosła satysfakcjonujące wzrosty wartości portfela akcji.

Więcej: PARKIET (2021-01-15  Str.: 3) lub: https://www.parkiet.com/