Sanok Rubber przejmuje BSP Bracket System

Notowany na GPW globalny dostawca elementów gumowych i gumowo-metalowych przejmuje kontrolę nad spółką BSP Bracket System Polska, specjalizującą się w systemach elewacji wentylowanych i technikach zamocowań.

Spółka Sanok Rubber Company zawarła umowę nabycia 54,26% udziałów w kapitale zakładowym spółki BSP Bracket System Polska z siedzibą w Warszawie. To firma o charakterze produkcyjno-handlowym, której średnioroczne przychody ze sprzedaży w latach 2020-2022 miały wartość 25 mln zł, a średnioroczny wynik EBITDA w tym okresie to 2,3 mln zł.

Akwizycja BSP wpisuje się w cele strategiczne Grupy Sanok Rubber, wzmacniając segment budownictwa i sprzyjając jego rozwojowi w kierunku rozwiązań systemowych oraz większej dywersyfikacji produktowej. Dokonujemy tym samym inwestycji w segment, w którym widzimy długookresowy potencjał biznesowy – wskazuje Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A.

W ramach kontynuacji działalności obecna kadra menedżerska oraz dotychczasowi udziałowcy BSP pozostaną w  spółce, gdzie będą nadal pełnić kluczowe role w jej organach, dysponując opcją sprzedaży udziałów, nie wcześniej jednak niż po upływie trzech lat od transakcji.

Przedstawione w połowie zeszłego roku kierunki strategiczne Grupy Sanok Rubber to (1) wzrost efektywności biznesowej z koncentracją na segmentach i produktach o wyższych marżach, (2) wzrost skali działania i wyników finansowych, (3) zrównoważona dywersyfikacja z potencjalnym wygaszaniem najmniej rentownych działalności w celu przyspieszenia rozwoju obszarów o wyższej marży i dobrych perspektywach. Wzrost organiczny dotyczy w szczególności segmentów z relatywnie wysokimi marżami i wysokim potencjałem wzrostu sprzedaży – mieszanki, infrastruktura, przenoszenie napędów, produkty dla medycyny. Z kolei aktywność M&A ma na celu osiągnięcie wyższego poziomu dywersyfikacji produktowej oraz sprzyja transformacji w kierunku dostaw rozwiązań systemowych (możliwe akwizycje w segmentach spoza motoryzacji).

W kontekście potencjalnych kolejnych transakcji M&A Grupa Sanok Rubber jest zainteresowana zdrowymi aktywami z segmentów non-automotive, które od razu po przejęciu pozwalają na pozytywną kontrybucję do wyników skonsolidowanych. Z kolei w segmencie automotive naszym celem pozostaje m.in. wzrost marż, maksymalne wykorzystanie zbudowanych mocy produkcyjnych, jak również wykorzystanie potencjału elektromobilności i know-how w tym zakresie. We wszystkich segmentach biznesowych kontynuujemy filozofię „lean”, intensyfikujemy R&D, rozwój kompetencji przyszłości, innowacyjność i przedsiębiorczość na wszystkich poziomach, a przewagi konkurencyjne budujemy przez efektywność operacyjną i technologicznąwskazuje Prezes Piotr Szamburski.

Grupa Sanok Rubber w ramach realizowanych kierunków strategicznych kontynuuje liczne inicjatywy ESG. W efekcie prowadzi swoją działalność biznesową w sposób odpowiedzialny społecznie, nastawiony na  zrównoważony wzrost z zachowaniem najwyższej dbałości o aspekty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, ochroną zdrowia i jakości życia swoich pracowników, poszanowaniem i ochroną środowiska naturalnego.

 

***

Sanok Rubber Company (do 2015 r. jako Stomil Sanok) to producent i dostawca wyrobów gumowych, gumowo-metalowych i gumowo-tworzywowych z blisko 90-letnią tradycją. Produkty ze względu na technologie wytwarzania można podzielić na artykuły formowe, artykuły wytłaczane, pasy klinowe i mieszanki gumowe. Sprzedaż realizowana jest globalnie, a wyroby wykorzystywane są w:

  • motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne),
  • budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także
  • przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD).

Od 1997 roku Sanok RC jest spółką notowaną na rynku głównym GPW. Więcej informacji na temat Grupy Sanok RC można znaleźć pod adresem www.sanokrubber.pl.