Fundusz Ekspansji Zagranicznej PFR TFI dołącza do inwestycji Sanok Rubber w Finlandii

Notowany na GPW globalny dostawca elementów gumowych i gumowo-metalowych uwalnia zasoby finansowe, aby efektywnie kontynuować ekspansję międzynarodową i finalizować kolejne możliwe projekty akwizycyjne.

Sanok Rubber Company S.A. (GPW: SNK) zawarła umowę inwestycyjną z zarządzanym przez PFR TFI Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2 FIZAN, na mocy której Fundusz nabędzie 30% udziałów w kapitale zakładowym Teknikum – fińskiej spółki zależnej Sanok Rubber. Inwestycja Funduszu została przewidziana na okres od siedmiu do dziesięciu lat, przy czym Sanok Rubber będzie przysługiwała opcja odkupu udziałów Teknikum od Funduszu, a Funduszowi będzie przysługiwała opcja sprzedaży udziałów Teknikum na rzecz Sanok Rubber. Sfinalizowanie transakcji jest uzależnione od spełnienia warunków zawieszających, m.in. uzyskania zgody fińskiego Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Pracy.

Cieszymy się z pozyskania wiarygodnego, jakościowego inwestora finansowego do projektu akwizycyjnego w Finlandii, który to projekt istotnie wzmacnia naszą obecność w branży przemysłowej. Pozyskane w ten sposób środki finansowe będziemy mogli przeznaczyć na zwiększenie potencjału akwizycyjnego, na kontynuację ekspansji biznesowej w ramach realizowanych kierunków strategicznego rozwoju Grupy Sanok Rubber. Co ważne, zachowujemy pełną kontrolę nad fińskim Teknikum– wskazuje Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A.

Zaangażowanie w rozwój działalności Sanok Rubber Company za granicą wpisuje się w strategię Funduszu Ekspansji Zagranicznej. Nawiązując współpracę z naszym partnerem, doceniamy długoterminową strategię Sanok Rubber Company nastawioną na dywersyfikację produktową i geograficzną, koncentrację na segmentach o wysokiej marżowości oraz transformację na rzecz nowych gałęzi gospodarki. Wybór kierunku ekspansji ma również znaczenie. Finlandia jest jednym z najbardziej innowacyjnych państw na świecie, z reputacją stabilnej gospodarki i atrakcyjnego środowiska biznesowego. To zdecydowanie kierunek, w którym jako Fundusz widzimy potencjał dla wzrostu polskich firmmówi Marek Buczak, zarządzający Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2 FIZAN w PFR TFI.

Oferta produktowa Teknikum obejmuje specjalistyczne węże przemysłowe m.in. do systemów oczyszczania stosowanych w przemyśle wydobywczym, mieszanki gumowe, wyroby formowe z gumy, silikonu i tworzyw sztucznych do zastosowań technicznych oraz rozwiązania do ochrony urządzeń przemysłowych przed zużyciem i korozją. Historia Teknikum sięga 1898 roku, kiedy została założona firma Suomen Gummitehdas. W obecnej formie i pod obecną nazwą Grupa Teknikum powstała w 1989 roku po przejęciu części działalności firmy Nokia.

Podpisana w grudniu zeszłego roku umowa warunkowa przejęcia fińskiej Grupy Teknikum została sfinalizowana z początkiem kwietnia br. Ostateczna cena nabycia 100% udziałów Teknikum przez Sanok Rubber (około 160 mln zł) została sfinansowana z kredytu inwestycyjnego (20 mln euro) oraz ze środków własnych. Teknikum prowadzi działalność wytwórczą w Finlandii (cztery zakłady produkcyjne) i na Węgrzech (jeden zakład produkcyjny), posiada również spółkę handlową w Niemczech. Roczne przychody i wynik EBITDA Grupy Teknikum z okresu przedakwizycyjnego stanowiły około 20% analogicznych rezultatów Grupy Sanok Rubber osiągniętych w roku 2023.

 

***

Fundusz Ekspansji Zagranicznej 2 FIZ AN powstał w 2023 r. i kontynuuje misję Funduszu Ekspansji Zagranicznej FIZ AN, który działa od 2016 r. i zakończył już okres inwestycyjny, zawierając w tym czasie ponad 20 umów inwestycyjnych i inwestując ponad 100 mln euro. Fundusz oferuje polskim firmom współfinansowanie ich zagranicznych projektów inwestycyjnych poprzez instrumenty finansowe dopasowane do skali projektu oraz możliwości i potrzeb polskiego inwestora. Może finansować przejęcie zagranicznej spółki, utworzenie nowej lub dalszy rozwój już istniejącej zagranicznej spółki zależnej polskiej firmy – zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza nią, również w krajach rozwijających się w praktycznie wszystkich sektorach, nie tylko w sektorze produkcji, ale też dystrybucji i usług.

 

Sanok RubberCompany (do 2015 r. jako Stomil Sanok) to międzynarodowy producent i dostawca wyrobów gumowych, gumowo-metalowych i gumowo-tworzywowych z ponad 90-letnią tradycją. Produkty ze względu na technologie wytwarzania można podzielić na artykuły formowe, artykuły wytłaczane, pasy klinowe i mieszanki gumowe. Sprzedaż realizowana jest globalnie, a wyroby wykorzystywane są w:

  • motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne),
  • budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne, systemy elewacji wentylowanych),
  • przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD, węże przemysłowe, wyroby formowe, rozwiązania do ochrony urządzeń przemysłowych przed zużyciem i korozją).

Od 1997 roku Sanok RC jest spółką notowaną na rynku głównym GPW. Więcej informacji na temat Grupy Sanok RC można znaleźć pod adresem www.sanokrubber.pl.