ATM Grupa chce w 2026 roku wyprodukować trzy seriale premium utrzymując przy tym w produkcji wszystkie serie fabularne, które mają kontynuację – poinformował PAP Biznes prezes Przemysław Kmiotek. Spółka celuje również w produkcję jednego filmu i liczy na rekordowe wyniki w 2026 roku.
„W 2026 rozwijamy współpracę z platformami streamingowymi i kontynuujemy współpracę z telewizjami linearnymi. To o tyle ważne, że produkujemy antenowe hity, a klasyczna telewizja w Polsce wykazuje się zaskakującą odpornością” – powiedział prezes Przemysław Kmiotek.
„Chcielibyśmy wyprodukować trzy seriale premium, jeden film i utrzymać w produkcji wszystkie seriale, które mają kontynuację. Właściwie można powiedzieć, że ten rok mamy już zakontraktowany, jeśli chodzi o telewizję linearną, a dodatkowy serial zwiększa nasze portfolio” – dodał.
Ponadto wskazał, że wraz z TVP, ATM Grupa zrealizuje w 2026 roku nowe odcinki serialu „Ranczo”, który w trakcie swojej pierwszej odsłony w latach 2006-2016 stanowił jeden z najmocniejszych punktów programowych Telewizji Polskiej.
„Nie zamykamy się tylko na domknięcie serii 'Ranczo’, ale również zamierzamy wyprodukować spin-off. Trwają rozmowy o realizacji, która byłaby kontynuacją losów części bohaterów” – powiedział.
Prezes ocenił również, że telewizja linearna w Polsce jest w dobrej kondycji, a spółka dalej będzie budowała współpracę z klasyczną TV. Dodał, że dane z rynku nie wskazują na to, by streaming w najbliższych 3-5 latach był w stanie zniwelować ugruntowaną i mocną pozycję krajowych kanałów linearnych. Spółka podejmuje też kroki, aby odbudować gałąź rozrywkową.
„Chcemy również odbudować naszą gałąź rozrywkowa. Kiedyś wręcz słynęliśmy z programów rozrywkowych – produkowaliśmy po 3-4 teleturnieje i reality show. Postawiliśmy później w całości na kontent fabularny, natomiast małymi kroczkami od półtora roku odbudowujemy naszą pozycję w tym segmencie” – wskazał.
Dodał, że rynek telewizyjny w ostatnich latach wykazuje dużą chłonność na format reality, co zauważają również platformy streamingowe.
„Formuła reality jest bardzo popularna w Polsce i na świecie. To formuła, która na pewno się utrzyma, choć sam format przeszedł w ostatnich latach sporą przemianę. Zakładam, że powinniśmy wkrótce być na dobrej drodze do rozpoczęcia przynajmniej jednego takiego programu w amerykańskiej estetyce” – wskazał prezes.
Dodał, że w świetle planów na 2026 roku, spółka liczy na odzwierciedlenie ich w wynikach.
„Wszystko wskazuje na to, że 2026 rok może być dla nas rekordowy, wpisując się w długoterminowy trend wzrostu” – ocenił.
Prezes dodał, że ogłoszona ok. rok temu inwestycja w nową halę produkcyjną była nie tylko motywowana chęcią zwiększania skali działania, ale również wpisuje się w zwiększającą się obecność dużych graczy streamingowych w Polsce, którzy coraz częściej chcą produkować lokalny kontent dla polskich odbiorców na miejscu.
„Podjęliśmy decyzję rok temu, że na niezabudowanym do tej pory terenie naszego warszawskiego kompleksu nie będziemy budować biur czy kolejnych parkingów, tylko wykorzystamy szanse, jakie stwarza koniunktura, trendy, popyt. Dlatego postanowiliśmy zainwestować w budowę największej hali zdjęciowej w Polsce, zaprojektowanej na ok. 2.500 m kw.” – powiedział.
Wskazał, że spółka liczy, iż w maju uzyska pozwolenie na budowę i z początkiem czerwca rozpoczną się właściwe prace. Czas realizacji inwestycji jest przewidziany na ok. 14 miesięcy.
„To na pewno zwiększy nasze możliwości produkcyjne oraz możliwości wynajmowania przestrzeni pod różne wydarzenia. Widzimy zapotrzebowanie rynku na taki obiekt, a odbiór informacji o planowanej budowie sprawia, że jestem spokojny o komercjalizację nowej powierzchni” – ocenił, zapytany o długo- i krótkoterminowy potencjał inwestycji.
Ponadto w ocenie prezesa 2025 rok był dla spółki bardzo dobry, a największe produkcje ATM Grupy spełniły oczekiwania.
„To był dla nas komercyjnie spektakularny rok. 'Breslau’, pierwsza lokalna produkcja Disney+, przez cztery tygodnie był najpopularniejszym serialem na tej platformie, 'Tylko jedno spojrzenie’ to jeden z najchętniej oglądanych polskich seriali na platformie Netflix, a 'Drelich’ na antenie TVP1 był drugą najpopularniejszą pozycją w paśmie niedzielnym” – wskazał prezes.
Dodał, że „Breslau”, został uznany przez jury międzynarodowego konkursu NEM Zagreb za najlepszy serial w Europie Środkowo-Wschodniej.
W 2025 roku grupa powiększyła portfolio seriali codziennych dla stacji linearnych, a solidną bazą produkcyjną ATM Grupy są takie seriale codzienne jak „Pierwsza miłość” czy „Sprawiedliwi. Wydział kryminalny”. Były to produkcje dla m.in telewizji linearnych Puls czy Polsat.
„Finansowo też jesteśmy bardzo zadowoleni, a wyniki za 2025 rok są dla nas jednymi z najlepszych w historii spółki, mamy ambitne cele na kolejne lata” – ocenił.
Zysk EBITDA Grupy za 2025 roku wzrósł o ok. do 69 proc. rdr do ok. 103 mln zł, a zysk netto przekroczył 38,1 mln zł, co oznacza wzrost o 38 proc. rdr.
Skonsolidowane przychody z dotacjami ATM Grupy w roku 2025 wzrosły o 32 proc. rdr, do 325,1 mln zł.
ATM Grupa posiadała na koniec grudnia prawie 64 mln zł gotówki i innych aktywów finansowych. (PAP Biznes)
mcb/ ana/
