Data: 1 października 2024 r.

Temat: Omówienie sytuacji ATM Grupy po H1 2024 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

ATM Grupa z nagrodą „Szafirowe Lwy” chce przyciągać talenty do zwiększania skali produkcji premium

 

ATM Grupa zwiększyła w pierwszym półroczu 2024 zysk operacyjny i zysk netto o połowę, a w dwucyfrowym tempie wzrosły również przychody (więcej: link).

Skupiamy się na rozwijaniu naszej działalności podstawowej, którą stanowi działalności związana z produkcją treści audiowizualnych czy postprodukcją oraz aktywami trwałymi niezbędnymi do tych produkcji, jak studia, wozy transmisyjne, oświetlenie czy kamery. Z kolei patrząc na kolejne kwartały, to z działalności non-core można spodziewać się w czwartym kwartale, zgodnie z cyklem budowlanym, rozliczania przekazywanych lokali z jednej z inwestycji deweloperskiej w Polsce – wskazał Emil Dłużewski, Członek Zarządu ATM Grupa S.A.

Wyjaśnił również, że segment deweloperski w Szwecji zamknął już cały cykl budowlany, a ostatni dom został sprzedany w lutym br., w związku z czym w ramach porządkowania struktury jedna ze spółek zależnych zamiast zostać zlikwidowana została sprzedana do podmiotu trzeciego w cenie środków na rachunku bankowym (5 tys. koron). Spółka posiada aktywa segmentu deweloperskiego o szacunkowej wartości 60 mln zł, a wśród największych projektów warto wymienić nadmorskie Sianożęty, gdzie rozpocznie się przedsprzedaż i sondowanie możliwości rynkowych.

W trzecim kwartale, jak co roku, można spodziewać się wpływów z tytułu tantiem od produkcji telewizyjnych. Z kolei realizowana pierwsza regionalna produkcja platformy Disney+ (roboczy tytuł „Breslau”) staje się coraz bardziej widoczna w bilansie („aktywa programowe”), ale w rachunku wyników zostanie rozliczona jako sprzedaż licencji, co nastąpi najprawdopodobniej w drugim kwartale przyszłego roku. Natomiast przykładowo produkcje dla Netfliksa są rozliczane w rachunku wyników na bieżąco w ślad za zaawansowaniem realizacji (tradycyjna forma zlecenia produkcji).

W segmencie produkcji audiowizualnej spółka mogła pochwalić się otrzymaną w ostatnim czasie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni prestiżowej nagrody „Szafirowe Lwy” za film „Rzeczy niezbędne”.

To jest bardzo duża autopromocja ATM, dzięki której możemy przyciągać talenty. Inwestycja w kino artystyczne to inwestycja wizerunkowa, której potrzebowaliśmy szczególnie w kontekście planów zwiększania skali produkcji premium. Podeszliśmy do tematu ostrożnie pod kątem finansowym, dzięki czemu nie odczuwamy tych kosztów – pozyskaliśmy duże dofinansowania, przesunęliśmy też budżet z obszaru promocji, a dodatkowo mamy przecież możliwości chociażby sprzedaży tytułu na rynki zagraniczne czy do nadawców telewizyjnych. Zakładamy, że poniesione koszty zwrócą się, ale najważniejsze w tym projekcie jest oddziaływanie na inne produkcje – podkreślił Andrzej Muszyński, Prezes Zarządu ATM Grupa S.A.

Uczestników spotkania interesowało również, na ile sztuczna inteligencja jest szansą dla ATM-u.

AI już u nas jest i korzystamy z rozwiązań opartych na niej. To jest dla nas szansa na przyspieszanie produkcji treści czy też zmniejszanie kosztów oraz oferowanie nowych usług klientom zewnętrznym. Trzymamy rękę na pulsie – wskazał Przemysław Kmiotek, Wiceprezes Zarządu ATM Grupa S.A.

Przedstawiciele spółki odnieśli się do doniesień medialnych nt. zawirowań wokół sukcesji w imperium biznesowym Zygmunta Solorza-Żaka, który jako osoba fizyczna jest też akcjonariuszem ATM-u. Podkreślili, że nie komentują prywatnych spraw akcjonariuszy, które w żaden sposób nie wpływają na funkcjonowanie spółki. Spółki, która nie jest spółką z grupy Polsat, a stacja ta jest z racji swojego udziału rynkowego jednym z klientów ATM-u.

Pytania dotyczyły także potencjalnych zmian legislacyjnych w kwestiach związanych z prawami autorskimi.

Tantiemy od platform streamingowych aktualnie dotyczą głównie twórców, natomiast trwa proces legislacyjny dotyczący dwóch elementów, które mogą mieć przełożenie na nas, tzn.  status twórcy zawodowego, w którym ma się pojawić producent oraz kwestii, na ile rozszerzony zostanie katalog wolnych nośników, od których można mieć tantiemy. Jeśli zostanie on rozszerzony o tablety, komputery, telefony, to będziemy beneficjentem tej zmiany – wskazał Prezes Muszyński.

Zainteresowanie uczestników wzbudziła również kontrybucja gamingowego BoomBitu do wyników skonsolidowanych ATM-u – pomimo wzrostu zysku netto rok do roku zaksięgowane zostało mniej. Okazuje się, że zgodnie z zasadami rachunkowości, przy konsolidacji metodą praw własności ATM musi patrzeć nie na zysk netto Grupy BoomBit, ale na zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej oraz na udziały mniejszości w kapitale. Wartość rynkowa pakietu akcji BoomBitu w posiadaniu ATM-u to ponad 40 mln zł.

 

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

Linki:

Prezentacja z konferencji

Informacja prasowa nt. wyników

Raport okresowy