Norsk Hydro ogłasza wezwanie na 100% akcji Alumetal S.A.

Alumetal może dołączyć do norweskiej Grupy Norsk Hydro, która ogłosiła wezwanie na wszystkie akcje polskiej spółki. Wartość zapowiedzianej transakcji przekracza 1 mld zł (68,4 zł za akcję).

Firma Norsk Hydro zawarła porozumienie z dwoma członkami Rady Nadzorczej oraz wszystkimi członkami Zarządu Alumetal S.A., posiadającymi łącznie 38,95% akcji spółki, którzy zobowiązali się do złożenia w wezwaniu zapisów do sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie akcji. Zakończenie wezwania, w którym pośredniczy Biuro Maklerskie Pekao, spodziewane jest w lipcu br., a jego finalizacja jest uzależniona od spełnienia warunków, w tym od uzyskania zgody antymonopolowej i uzyskania kontroli nad minimum 66% wszystkich akcji pozostających w obrocie.

Zainteresowanie i oferta zakupu akcji Alumetal przez Norsk Hydro to docenienie 20-letniech efektów pracy i osiągnięć wszystkich pracowników naszej Grupy. W tym okresie dynamicznie zwiększaliśmy sprzedaż i nasz udział w europejskim rynku wtórnych odlewniczych stopów aluminiowych. Stworzyliśmy najnowocześniejszą firmę w Europie wśród aluminium refiners, co zostało dostrzeżone przez jedną z najbardziej cenionych firm w przemyśle aluminiowym na świecie. Włączenie Grupy Alumetal w struktury Norsk Hydro powinno pozwolić na wymianę wiedzy i doświadczeń w celu dalszego wspólnego rozwojumówi Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Alumetal S.A.

Przejęcie Grupy Alumetal to ekscytujący krok w kierunku realizacji naszej strategii recyklingu. Jesteśmy pod wrażeniem rozwoju firmy na przestrzeni czasu, jakości produkcji i nowoczesnych aktywów, a także kompetencji kadry zarządzającej i pracowników. Cieszymy się, że możemy włączyć Alumetal do rodziny Hydro i połączyć siły, aby w nadchodzących latach opracować jeszcze lepszą ofertę niskoemisyjnego aluminium z recyklingu dla naszych klientówmówi Eivind Kallevik, Wiceprezes Wykonawczy Hydro Aluminium Metal.

Grupa Alumetal jest drugim co do wielkości producentem odlewniczych stopów aluminiowych w Europie o zdolnościach produkcyjnych 275 tys. ton rocznie. Posiada trzy zakłady w Polsce i jeden na Węgrzech. Firma sprzedaje swoje produkty przede wszystkim do przemysłu motoryzacyjnego w Europie. W 2021 roku Grupa Alumetal sprzedała 231 tys. ton stopów, z kolei firma Norsk Hydro wyprodukowała w tym okresie ponad 3 mln ton produktów aluminiowych. Norweska spółka działa na rynku od ponad 100 lat, posiada 140 zakładów w 40 krajach i jest wskazywana jako wzór prowadzenia biznesu w branży aluminium.

Realizacja ogłoszonych planów przejęcia sprawi, że Grupa Alumetal dołączy do struktur jednego z najlepszych i największych producentów wyrobów aluminiowych na świecie oraz wzmocni swoją pozycję konkurencyjną w zakresie recyklingu aluminium w Europie.

 

 

***

ALUMETAL

Producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, zaliczany do grona największych w Europie. Obecne moce produkcyjne zakładów produkcyjnych Grupy Alumetal to około 275 tys. ton rocznie. Oprócz stopów wtórnych Grupa Alumetal produkuje stopy pierwotne, stopy wstępne i drut do rozdrabniania ziarna,  aluminium do odtleniania stali oraz topniki i sole w ramach działalności T+S Sp. z o.o. Klientami Grupy Alumetal w ok. 80% jest europejski przemysł motoryzacyjny.

Od lipca 2014 r. akcje Alumetal S.A. są notowane na Rynku Głównym Giełdy Papierów Wartościowych
w Warszawie.