Data: 3 czerwca 2026 roku

Tematyka: Omówienie sytuacji Grupy Feerum po Q1 2026 i perspektyw na przyszłość

 

Feerum po pierwszym kwartale pozytywnie widzi perspektywy całego roku 2026

 

Wiodący producent suszarni i silosów ma za sobą udany kwartał, potwierdzający trend wzrostowy rozpoczęty w roku 2025. W trakcie pierwszych trzech miesięcy 2026 roku Grupa Feerum zanotowała 36,6 mln zł przychodów (+37% rdr) i wypracowała 3,6 mln zł zysku operacyjnego (+114% rdr) oraz 3,3 mln zł zysku netto (+154% rdr). Oznacza to wzrost rentowności na poziomie operacyjnym o 3,5 pkt. proc., do 9,8%, a na poziomie netto – o 4,1 pkt. proc., do 9%. W fazę generowania przychodów wszedł już też duży kontrakt realizowany w Egipcie, finansowany ze środków Banku Światowego.

Pytania uczestników dotyczyły m.in. kontraktu realizowanego w Egipcie i na tym przykładzie kosztów surowców, przede wszystkim stali oraz zabezpieczenia kursów walutowych. Okazuje się, że Feerum nie odczuwa presji z tej strony, gdyż używa konkretnej stali ocynkowanej wysokokonstrukcyjnej, przemysłowej jakości, a jednocześnie zabezpiecza zamówienia pod konkretne projekty, przy czym kluczowy dla marż jest efekt dźwigni operacyjnej.

Mamy sygnały, że korzystną, stabilną sytuację co do używanej przez nas blachy można wiązać ze spowolnieniem w przemyśle motoryzacyjnym w Europie. To jest stal specjalistyczna, nieprodukowana w Polsce, co wiąże się z zakupami w euro czy dolarze. Płatności za kontrakt egipski otrzymujemy w dolarze, składamy też oferty w euro. Mamy więc w obrocie te trzy waluty i czujemy się z tym dobrze, zabezpieczamy dostawy pod konkretne kontrakty w konkretnej cenie. Co jednak generalnie jest dla nas najważniejsze, to obłożenie mocy wytwórczych, bo mamy relatywnie wysokie koszty stałe. Jeśli mamy dużo pracy, to automatycznie zarabiamy znacznie więcejwskazał Daniel Janusz, Prezes Zarządu Feerum S.A. i założyciel Spółki.

Co zatem z perspektywami obłożenia mocy produkcyjnych w doinwestowanej, zrobotyzowanej fabryce Feerum?

Dzięki portfelowi zamówień mam widoczność na kilka kwartałów do przodu i ta perspektywa wygląda bardzo dobrze. W Polsce trwa pozytywny wpływ KPO, a jesienią powinien wystartować dodatkowy program dotacyjny dla przetwórstwa rolnego, czyli też dla naszych klientów. Z kolei za granicą zrobiło się o nas głośno za sprawą kontraktu egipskiego, składamy oferty i liczymy na kolejne kontrakty. Egipt mocno rozwija możliwości magazynowania zbóż, a naszemu biznesowi sprzyja też tamtejsza demografia. Priorytetem są dla nas jednak możliwie bezpieczne kontrakty, jak realizowany obecnie, a nie same zlecenia, dlatego przykładowo nie jesteśmy zainteresowani wieloma inwestycjami w Afryce i nie realizujemy bez takiego bezpieczeństwa lokalnej fabrykizaznaczył CEO Feerum.

Dodatkowo stoi przed nami kwestia odbudowy aktywów rolnych i ich rozwoju w Ukrainie, gdzie przed 2022 rokiem mieliśmy bardzo mocną pozycję i renomędodał Prezes Janusz.

Pytania dotyczyły także dywidendy, do której po pięciu latach przerwy spółka zamierza powrócić.

Nie wypłacaliśmy co roku dywidendy z prostego powodu. Najważniejsze jest Feerum, dywidenda na drugim miejscu. Mamy jednak chęć corocznych wypłat. To co ważne, to że nawet w okresie gorszej koniunktury tak zacisnęliśmy pasa, że potrafiliśmy spłacić zadłużenie i nie ponosić już kosztów odsetek. Dlatego nasza pozycja wydaje się bardzo dobra – nie mamy istotnego zadłużenia, jesteśmy uzbrojeni w najlepszy sprzęt i zdobywamy rynekpodsumował Prezes Daniel Janusz. 

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

Prezentacja z konferencji

Informacja prasowa

Raport okresowy