Data: 2 czerwca 2026 roku

Tematyka: Omówienie sytuacji Grupy Compremum po Q1 2026 i perspektyw na kolejne okresy

 

Compremum przetrwało sztorm i nabiera wiatru w żagle

 

Grupa Compremum ma za sobą trudny okres paraliżu operacyjnego, który był pokłosiem przeciągających się negocjacji dotyczących końcowego rozliczenia flagowego kontraktu GSM-R (PKP PLK). Ugoda została jednak w końcu zawarta, a do Compremum w drugiej połowie minionego kwartału trafiły już pierwsze środki. Łącznie w ramach zawartej ugody do Grupy Compremum ma wpłynąć 184,1 mln zł tytułem rozliczenia kontraktu GSM-R, a kontynuowane po jej zawarciu prace mają wartość 180,6 mln zł – zasadnicza ich część powinna zakończyć się w IV kw. 2027 roku. Już jednak wyniki pierwszego kwartału pokazują pozytywny kierunek. Przychody wzrosły o 68% rdr, EBITDA o 238% rdr, pojawił się też zysk netto, drastycznie spadła wartość zobowiązań (58,7 mln zł spłat wierzytelności handlowych i 49,7 mln zł spłat kredytów, pożyczek i leasingów, od kwietnia spłacone dalsze 21,8 mln zł), wyraźnie poprawiła się pozycja gotówkowa.

Wciąż słaby wynik brutto na sprzedaży jest pokłosiem niskiej skali przerobu, a zaksięgowane zyski niższych poziomów pochodzą w dużej mierze z zaksięgowania kary umownej od kontrahenta, gdzie sprawa jest jednoznaczna, częściowego rozwiązania rezerw oraz z ostrożnościowego podejścia i sprzedaży wierzytelności. W kolejnych kwartałach spodziewamy się już istotnego wzrostu działalności operacyjnej ze względu na rosnące tempo realizacji kontraktu GSM-R i rozpoczęcie projektu deweloperskiego w Rogowiewskazał Łukasz Sychowski, CFO Grupy Compremum.

Za realizację kontraktu GSM-R odpowiadają spółki zależne Compremum, z których docelowo SPC-2 będzie wyspecjalizowaną spółką infrastrukturalno-technologiczną, działającą w obszarze kolei, telekomunikacji i infrastruktury cyfrowej.

Naszym strategicznym celem jest realizacja projektów o skali sprzedaży 200-250 mln zł rocznie. Utrzymaliśmy doświadczony zespół ponad 50 specjalistów projektów infrastrukturalnych w formule „projektuj i buduj”, w tym projektantów, inżynierów i kadrę kierowniczą. Posiadając kompetencje i referencje, jakie dotychczas zdobyliśmy, zamierzamy rozwijać działalność w obszarze cyfrowej infrastruktury kolejowej, systemów teleinformatycznych oraz usług integracji i utrzymania infrastruktury powiedział Remigiusz Fic, Prezes Zarządu SPC-2.

Przedstawiciele Compremum potwierdzili, że zamierzają skorzystać z opcji odkupu połowy udziałów SPC-2, które były przedmiotem transakcji dokonanej na podtrzymanie płynności Grupy w minionym trudnym czasie.

Wspomniany projekt deweloperski w Rogowie powstaje na gruncie, który należy do Compremum i zlokalizowany jest jednocześnie zarówno przy plaży morskiej, jak również niedaleko plaży nad jeziorem Resko Przymorskie.

Trwają już prace przygotowawcze. Zamierzamy zakończyć tę inwestycję na ponad 4,5 tys. PUM w przyszłym roku, a być może realnie analizowane przez nas zastosowanie prefabrykacji jeszcze ten projekt przyspieszy, jednocześnie zwiększając precyzję i jakość. Drugi projekt deweloperski to ponad 18 tys. PUM we Władysławowie, gdzie mamy już pozwolenie na budowę pierwszego etapu. To bardzo dobra lokalizacja blisko plaży morskiej i ośrodka przygotowań olimpijskich Cetniewo, a przede wszystkim – co już widzimy po zainteresowaniu – potencjał do bycia bazą dla menedżerów, jacy zostaną zrelokowani w tamten rejon z powodu budowy elektrowni atomowej w gminie Choczewopodkreślił Dariusz Szymański, Wiceprezes Zarządu Compremum S.A.

W ramach segmentu OZE w Grupie Compremum funkcjonują spółki Faradise Energy (wyłączna dystrybucja magazynów ciepła Thermino), Faradise oraz Elektrociepłownia Ptaszkowice.

Faradise powołaliśmy w 2021 roku, aby realizować wspólny projekt bateryjny z partnerem z Singapuru. Na szczęście nie doszedł do skutku, bo przez zmiany rynkowe tylko pogłębiłoby to naszą sytuację z lat 2024-2025. Posiadając wartościową działkę w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozmawiamy z nowym partnerem technologicznym o montażu, sprzedaży i serwisowaniu magazynów energii, posiadających certyfikację NATO, co w obecnych czasach może okazać się kluczowe. Powrócimy z informacjami, jeśli tylko będziemy mogli się nimi podzielićpowiedział Łukasz Fojt, Wiceprezes Zarządu Compremum S.A.

Zlokalizowana na 11,6ha w gminie Ptaszkowice instalacja fotowoltaiczna o mocy do 4,9MW produkuje energię elektryczną od listopada 2025 roku. Planowane jest zwiększenie mocy do 6MW oraz budowa dwukierunkowego magazynu energii.

To jest aktywo, które docelowo możemy sprzedać. Dzięki uruchomionemu finansowaniu z WFOŚiGW 16 mln zł finansowania, z czego połowa może zostać umorzona, rentowność przedsięwzięcia nawet w obecnych uwarunkowaniach wydaje się atrakcyjnazaznaczył Wiceprezes Szymański.

Grupa Compremum skupia się obecnie na dwóch podstawowych obszarach biznesowych: na usługach budowlanych, w tym z zakresu budownictwa specjalistycznego oraz na działalności deweloperskiej.

Startujemy w nowych przetargach infrastrukturalnych oraz budownictwa kubaturowego, mamy kompetencje w szerokim zakresie prac. Duży potencjał widzimy także w projektach deweloperskich, a możliwości segmentu OZE wydają się również ciekawe. Przetrwaliśmy bardzo trudny czas, utrzymaliśmy kluczową kadrę inżynierską i projektową, utrzymaliśmy dobre, partnerskie relacje z kontrahentami. Dzięki temu mamy solidną bazę do budowania wartości i skali działalnościpodkreślił Wiceprezes Łukasz Fojt.

Więcej informacji można znaleźć w informacji prasowej – link