Data: 2 czerwca 2026 roku
Tematyka: Omówienie sytuacji Grupy Compremum po Q1 2026 i perspektyw na kolejne okresy
Compremum przetrwało sztorm i nabiera wiatru w żagle
Grupa Compremum ma za sobą trudny okres paraliżu operacyjnego, który był pokłosiem przeciągających się negocjacji dotyczących końcowego rozliczenia flagowego kontraktu GSM-R (PKP PLK). Ugoda została jednak w końcu zawarta, a do Compremum w drugiej połowie minionego kwartału trafiły już pierwsze środki. Łącznie w ramach zawartej ugody do Grupy Compremum ma wpłynąć 184,1 mln zł tytułem rozliczenia kontraktu GSM-R, a kontynuowane po jej zawarciu prace mają wartość 180,6 mln zł – zasadnicza ich część powinna zakończyć się w IV kw. 2027 roku. Już jednak wyniki pierwszego kwartału pokazują pozytywny kierunek. Przychody wzrosły o 68% rdr, EBITDA o 238% rdr, pojawił się też zysk netto, drastycznie spadła wartość zobowiązań (58,7 mln zł spłat wierzytelności handlowych i 49,7 mln zł spłat kredytów, pożyczek i leasingów, od kwietnia spłacone dalsze 21,8 mln zł), wyraźnie poprawiła się pozycja gotówkowa.
– Wciąż słaby wynik brutto na sprzedaży jest pokłosiem niskiej skali przerobu, a zaksięgowane zyski niższych poziomów pochodzą w dużej mierze z zaksięgowania kary umownej od kontrahenta, gdzie sprawa jest jednoznaczna, częściowego rozwiązania rezerw oraz z ostrożnościowego podejścia i sprzedaży wierzytelności. W kolejnych kwartałach spodziewamy się już istotnego wzrostu działalności operacyjnej ze względu na rosnące tempo realizacji kontraktu GSM-R i rozpoczęcie projektu deweloperskiego w Rogowie – wskazał Łukasz Sychowski, CFO Grupy Compremum.
Za realizację kontraktu GSM-R odpowiadają spółki zależne Compremum, z których docelowo SPC-2 będzie wyspecjalizowaną spółką infrastrukturalno-technologiczną, działającą w obszarze kolei, telekomunikacji i infrastruktury cyfrowej.
– Naszym strategicznym celem jest realizacja projektów o skali sprzedaży 200-250 mln zł rocznie. Utrzymaliśmy doświadczony zespół ponad 50 specjalistów projektów infrastrukturalnych w formule „projektuj i buduj”, w tym projektantów, inżynierów i kadrę kierowniczą. Posiadając kompetencje i referencje, jakie dotychczas zdobyliśmy, zamierzamy rozwijać działalność w obszarze cyfrowej infrastruktury kolejowej, systemów teleinformatycznych oraz usług integracji i utrzymania infrastruktury – powiedział Remigiusz Fic, Prezes Zarządu SPC-2.
Przedstawiciele Compremum potwierdzili, że zamierzają skorzystać z opcji odkupu połowy udziałów SPC-2, które były przedmiotem transakcji dokonanej na podtrzymanie płynności Grupy w minionym trudnym czasie.
Wspomniany projekt deweloperski w Rogowie powstaje na gruncie, który należy do Compremum i zlokalizowany jest jednocześnie zarówno przy plaży morskiej, jak również niedaleko plaży nad jeziorem Resko Przymorskie.
– Trwają już prace przygotowawcze. Zamierzamy zakończyć tę inwestycję na ponad 4,5 tys. PUM w przyszłym roku, a być może realnie analizowane przez nas zastosowanie prefabrykacji jeszcze ten projekt przyspieszy, jednocześnie zwiększając precyzję i jakość. Drugi projekt deweloperski to ponad 18 tys. PUM we Władysławowie, gdzie mamy już pozwolenie na budowę pierwszego etapu. To bardzo dobra lokalizacja blisko plaży morskiej i ośrodka przygotowań olimpijskich Cetniewo, a przede wszystkim – co już widzimy po zainteresowaniu – potencjał do bycia bazą dla menedżerów, jacy zostaną zrelokowani w tamten rejon z powodu budowy elektrowni atomowej w gminie Choczewo – podkreślił Dariusz Szymański, Wiceprezes Zarządu Compremum S.A.
W ramach segmentu OZE w Grupie Compremum funkcjonują spółki Faradise Energy (wyłączna dystrybucja magazynów ciepła Thermino), Faradise oraz Elektrociepłownia Ptaszkowice.
– Faradise powołaliśmy w 2021 roku, aby realizować wspólny projekt bateryjny z partnerem z Singapuru. Na szczęście nie doszedł do skutku, bo przez zmiany rynkowe tylko pogłębiłoby to naszą sytuację z lat 2024-2025. Posiadając wartościową działkę w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozmawiamy z nowym partnerem technologicznym o montażu, sprzedaży i serwisowaniu magazynów energii, posiadających certyfikację NATO, co w obecnych czasach może okazać się kluczowe. Powrócimy z informacjami, jeśli tylko będziemy mogli się nimi podzielić – powiedział Łukasz Fojt, Wiceprezes Zarządu Compremum S.A.
Zlokalizowana na 11,6ha w gminie Ptaszkowice instalacja fotowoltaiczna o mocy do 4,9MW produkuje energię elektryczną od listopada 2025 roku. Planowane jest zwiększenie mocy do 6MW oraz budowa dwukierunkowego magazynu energii.
– To jest aktywo, które docelowo możemy sprzedać. Dzięki uruchomionemu finansowaniu z WFOŚiGW 16 mln zł finansowania, z czego połowa może zostać umorzona, rentowność przedsięwzięcia nawet w obecnych uwarunkowaniach wydaje się atrakcyjna – zaznaczył Wiceprezes Szymański.
Grupa Compremum skupia się obecnie na dwóch podstawowych obszarach biznesowych: na usługach budowlanych, w tym z zakresu budownictwa specjalistycznego oraz na działalności deweloperskiej.
– Startujemy w nowych przetargach infrastrukturalnych oraz budownictwa kubaturowego, mamy kompetencje w szerokim zakresie prac. Duży potencjał widzimy także w projektach deweloperskich, a możliwości segmentu OZE wydają się również ciekawe. Przetrwaliśmy bardzo trudny czas, utrzymaliśmy kluczową kadrę inżynierską i projektową, utrzymaliśmy dobre, partnerskie relacje z kontrahentami. Dzięki temu mamy solidną bazę do budowania wartości i skali działalności – podkreślił Wiceprezes Łukasz Fojt.
Więcej informacji można znaleźć w informacji prasowej – link
