Najbliższe wydarzenia

AB, Amica, Mercator Medical, Sanok Rubber, TIM

grudzień 3, 2020

AB, Alumetal, Amica, TIM i Sanok fundamentalnymi propozycjami „Parkietu” na grudzień

  Końcówka roku na warszawskiej giełdzie nastraja optymistycznie. Listopad był najlepszym jak dotąd miesiącem tego roku dla giełdowych graczy. WIG zyskał w zakończonym miesiącu aż 19,4 proc. Znalazło to odzwierciedlenie w stopach wzrostu portfeli fundamentalnych. Przyglądając się propozycjom brokerów na ostatni miesiąc roku, można zauważyć, że miejsce spółek technologicznych, doskonale radzących w czasach pandemii, zajęły branże, które mocno ucierpiały na skutek wprowadzanych ograniczeń. Mocne przeceny to okazja do korzystnych  zakupów przed spodziewanym odbiciem gospodarki. Oczywiście miejsca w portfelach nie zabrakło dla podmiotów, które w zakończonym właśnie sezonie wynikowym mogły pochwalić się dobrymi wynikami, często znacznie przekraczającymi oczekiwania ekspertów.

Wśród spółek, które pozytywnie zaskoczyły wynikami zakończonego kwartału warto wymienić wrocławskie AB, największego dystrybutora IT, RTV i AGD i zabawek. Warto zwrócić uwagę na umiarkowane zadłużenie przy relacji ceny do zysku na poziomie zaledwie 4,6. Eksperci liczą na utrzymanie wysokiego popytu na produkty oferowane przez Grupę AB również w kolejnych okresach.

Bardzo dobre wyniki zaraportowała Grupa TIM, największy dystrybutor artykułów elektrotechnicznych w Polsce. Dodatkowym atutem jest wypłacana w grudniu dywidenda w wysokości 1,20 zł na akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie 7,5 proc.

Eksperci zwracają uwagę na Alumetal, wiodącego producenta wtórnych, aluminiowych stopów odlewniczych. Grupa, po perturbacjach związanych z załamaniem popytu wywołanym wiosennym lockdownem, skutecznie odbudowuje wolumeny. Ożywienie w branży motoryzacyjnej i zakończona właśnie modernizacja zakładu w Kętach przełożą się na bardzo dobry przyszły rok dla spółki. Już jednak trzeci kwartał br. okazał się niezwykle udany.

Nie sposób nie wspomnieć o głównym beneficjencie pandemii, spółce Mercator Medical. Wzrastający lawinowo popyt na rękawice ochronne powoduje, że kolejne kwartały przynoszą krakowskiej firmie rekordowe wyniki finansowe. Kapitalizacja giełdowa wzrosła z kilkudziesięciu milionów do przeszło czterech i pół miliarda złotych. A zarząd wciąż widzi dużą przestrzeń do rozwoju.

Zaskakująco dobre wyniki zaraportowała również Grupa Amica. Największy polski producent dużego AGD bez większych perturbacji przetrwał okres lockdownu. Obecnie koniunktura rynkowa wspiera wyniki sprzedażowe. Kluczowy dla końcowego wyniku będzie ostatni miesiąc roku, który historycznie zawsze był okresem wzmożonej sprzedaży.

Specjaliści dostrzegli również Sanok Rubber. Globalny dostawca wyrobów gumowych jest beneficjentem odreagowania rynkowego po okresie zamrożenia związanego z pandemią. Rezultat to olbrzymi wzrost wyników, zarówno kwartał do kwartału, jak i rok do roku.

Więcej: PARKIET (2020-12-03 Autor: JACEK MYSIOR Str.: 8)