Z Michałem Rakowskim, członkiem Zarządu Grupy Amica ds. finansowych i zasobów ludzkich rozmawiał Przemysław Ławrowski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Amica została – głosami inwestorów – Herosem Rynku Kapitałowego w kategorii ESG i została uhonorowana statuetką oraz dyplomem podczas uroczystej gali w trakcie 27. Konferencji WallStreet. Jak wygląda aktywność Amiki w kwestiach ESG, jakie cele ma w tym zakresie?

Michał Rakowski, członek Zarządu Grupy Amica ds. finansowych i zasobów ludzkich: Przede wszystkim bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które oddały na nas głos. Dostrzeżenie naszych działań w obszarze ESG bardzo wiele dla nas znaczy i potwierdza, że zmierzamy w dobrym kierunku. Za nami dwa intensywne lata rozwoju tego obszaru. W 2022 roku po raz pierwszy opracowaliśmy raport zrównoważonego rozwoju, w którym zobowiązaliśmy się do transparentnej komunikacji z rynkiem.

W tegorocznym raporcie robimy to jeszcze lepiej. Pokazujemy istotne wskaźniki środowiskowe, a także po raz pierwszy mapę cyrkularności, czyli jak zamierzamy wdrożyć ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Mamy bardzo dobrze policzoną taksonomię i wskazujemy, jaka część działalności – z punktu widzenia obrotu, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych Grupy – jest zrównoważona środowiskowo. Prezentujemy w przejrzysty sposób aktywności społeczne i pracownicze, wskazujemy istotne dane odnoszące się do zatrudnienia i płac.

Objaśniamy także nasz łańcuch dostaw i podejście do zarządzania poszczególnymi rodzajami ryzyka – zarówno finansowymi, jak i niefinansowymi. W międzyczasie opracowaliśmy Strategię Zrównoważonego Rozwoju dla całej Grupy Amica. Dokument zaprezentowaliśmy w grudniu 2022 roku przy okazji 25-lecia obecności Amiki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W dokumencie jasno wskazujemy cele w poszczególnych trzech obszarach: środowiskowym, społecznym i zarządczym, które mają wesprzeć w dążeniu do bycia odpornym i zorientowanym na zrównoważony rozwój europejskim producentem sprzętu AGD z pozytywnym wpływem społecznym. Do 2040 roku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną, a wcześniej, bo do 2030 roku wyeliminować gender pay gap.

Stawiamy też mocno na rozwój wsparcia psychicznego, promocję zdrowego i aktywnego trybu życia, a także walkę z marnowaniem żywności. W najbliższych latach planujemy także wdrożyć kryteria ESG w zarządzaniu całym łańcuchem dostaw. A to tylko wybrane cele. Podchodzimy do tej strategii ambitnie, dlatego przed nami dużo pracy.

Cała rozmowa dostępna na https://www.sii.org.pl/