Najbliższe wydarzenia

Analitycy wskazują na AB i TIM

Maj 5, 2021

Analitycy wskazują na AB i TIM

Ubiegły rok był bardzo udany dla dystrybutorów IT. Perspektywy na bieżący rok również są zachęcające. Silny popyt wiąże się z cyfryzacją wielu dziedzin życia, począwszy od pracy i nauki zdalnej poprzez świadczenie usług publicznych czy zmianę modelu działania biznesu wielu firm, do tej pory pracujących w sposób tradycyjny.

Beneficjentem tej sytuacji jest wrocławska Grupa AB. Największy w Europie Środkowo-Wschodniej dystrybutor IT wygenerował w 2020 r. niemal 12 mld zł przychodów, a zysk netto zbliżył się do 100 mln zł, rosnąc rok do roku o blisko 100 proc.

– Silny popyt na rynku zderzył się z problemem podaży wynikającej z trwającej pandemii i przestojów produkcyjnych, co odbija się w dalszym ciągu w rosnących cenach podzespołów (CPU, HDD, SSD, DRAM), jak i samego sprzętu (laptopy, komputery PC). Asbis i AB są beneficjentami tej sytuacji rynkowej, gdyż wiążę się ona z mniejszą konkurencją na rynku i możliwością realizacji wyższych marż – przekonuje w rozmowie z Business Insider Polska Jakub Viscardi, analityk DM BOŚ.

 – Według ogólnodostępnych raportów, na przykład firmy Gartner, ten wzrost popytu powinien być kontynuowany również w roku 2022, co powinno pozytywnie się przekładać na oczekiwania względem wyników spółek dystrybucyjnych, a nadchodząca publikacja wyników kwartalnych tych spółek powinna być powodem do zadowolenia dla inwestorów – dodaje analityk BOŚ.

Analogiczny trend widać również na akcjach Grupy TIM, której notowania od początku roku wzrosły o 63 proc. Tylko w kwietniu przychody największego dystrybutora materiałów elektrotechnicznych w Polsce wzrosły o 49,7 proc. rdr, do 100,96 mln zł. W okresie styczeń – kwiecień przychody wzrosły o 28,2 proc., do 363,1 mln zł. Warty zauważenia jest wzrost sprzedaży on-line o 54,3 proc., do 73,8 mln zł. w ubiegłym miesiącu, a po pierwszych czterech miesiącach 2021 r. szacowane przychody z kanału e-commerce wyniosły 251,9 mln zł, co daje wzrost o 23,6 proc. rdr.

 – Inwestycja w akcje TIM-u daje bardzo dobrą ekspozycję na rynek handlu e-commerce, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio (poprzez spółkę logistyczną 3LP obsługującą klientów z sektora handlu internetowego). TIM już w niewielkim stopniu powiązany jest z branżą budowlaną, a coraz silniej z rozwojem kanałów sprzedaży on-line. Dodatkowo liczymy na wykorzystanie okazji rynkowych, co poprawi rentowność biznesu handlowego. Mając to na uwadz,e podnieśliśmy nasze oczekiwania finansowe i w efekcie również wycenę spółki. Osobno wyceniliśmy segment handlowy i logistyczny, a wyznaczona wartość bieżąca spółki (39,55 zł/akcję) daje 40-proc. potencjał wzrostu kursu – napisali w raporcie analitycy Noble Securities datowanym na 5 maja 2021 r.

Więcej: https://businessinsider.com.pl/