ATM Grupa w I kw. 2024 roku przyspieszyła dynamikę wzrostu

Mocno dwucyfrowymi dynamikami wzrostu wyników otworzyła rok 2024 giełdowa ATM Grupa. Spółka rozpoczęła już przygotowania do pierwszej polskiej produkcji platformy Disney+, świętowała również nominacje do nagród branżowych. Do akcjonariuszy na początku czerwca br. trafi dywidenda wyższa niż pierwotnie zarekomendowana przez Zarząd.

ATM Grupa zanotowała w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku 60,5 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost o blisko 22% wobec analogicznego okresu roku poprzedniego. Wynik EBITDA wzrósł o 30% rdr, do 12,4 mln zł, zysk operacyjny o 58% rdr, do 7,8 mln zł, a zysk netto zwiększył się o 25%, do 6,9 mln zł. Segmenty bezpośrednio związane z działalnością podstawową odpowiadały za prawie 92% przychodów (w tym segment produkcyjny za 68%, a segment aktywów za 23%), co jest poziomem zbliżonym do sytuacji sprzed roku.

– Za nami udany początek roku. Widzimy przed sobą kolejne interesujące produkcje programowe , jak ogłoszony niedawno „Breslau” i realizacje kontraktów na obsługę prestiżowych wydarzeń sportowych, jak Igrzyska Olimpijskie w Paryżu czy piłkarskie Euro 2024. W dalszym ciągu umacniamy pozycję wiodącego niezależnego producenta treści audiowizualnych i podmiotu dysponującego kompleksową bazą sprzętową oraz studyjną. Widzimy również dobre perspektywy przed naszymi aktywami spoza naszej działalności podstawowejkomentujeAndrzej Muszyński, Prezes Zarządu ATM Grupa S.A.

Segment produkcji treści zanotował w I kw. 2024 r. ponad 41 mln zł przychodów (+27% rdr, przychody w całości od kontrahentów zewnętrznych) i wypracował 4,8 mln zł wyniku EBITDA (+32% rdr) oraz blisko 3,5 mln zł zysku netto. Segment zarządzania aktywami trwałymi, który grupuje też najmłodsze technologiczne spółki Grupy, zanotował prawie 21 mln zł przychodów (+5% rdr), w tym 14 mln zł od kontrahentów zewnętrznych. Pozwoliło to na wypracowanie 5,9 mln zł wyniku EBITDA i 1,6 mln zł zysku netto. Zgodnie z cyklem budowlanym segment deweloperski zwiększył przychody rdr (+57%) i zanotował 1,5 mln zł wyniku EBITDA oraz 0,8 mln zł zysku netto.

ATM Grupa posiadała na koniec marca br. 67 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów oraz innych aktywów finansowych, służących zagospodarowaniu nadwyżki gotówkowej (depozyty bankowe, udzielone pożyczki). To wzrost o 8,1 mln zł rdr pomimo ponad 32,1 mln zł wydatków inwestycyjnych (CAPEX) w ostatnich czterech kwartałach i prawie 22 mln zł wypłaconej dywidendy. Mając na względzie całkowite zobowiązania kredytowe i leasingowe o wartości 24,6 mln zł, można wyznaczyć potencjalną wartość wskaźnika dług netto do EBITDA na poziomie -0,7x.

Generujemy gotówkę i posiadamy zdrowy bilans. Mamy zasoby, aby inwestować w rozwój, w nowe technologie i zwiększanie skali działania. Zgodnie z wolą akcjonariuszy, wypłacimy też wyższą dywidendę niż rekomendowaliśmy jako zarząd. Warto podkreślić, że prawdopodobnie jako jedyna spółka z polskiej giełdy wypłacamy dywidendę rok w rok od 20 lat, od początku bycia spółką publicznąwskazuje Emil Dłużewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w ATM Grupa S.A.

Walne Zgromadzenie, które odbyło się 24 maja br., podjęło decyzję o wypłacie 0,26 zł dywidendy na akcję z zysku roku 2023, co oznacza łącznie ponad 21,9 mln zł (stopa dywidendy około 6,4%). Rekomendacja Zarządu mówiła o 0,2 zł na akcję (16,9 mln zł). Zaliczka 0,08 zł na akcję została już wypłacona, w związku z czym do akcjonariuszy trafi jeszcze 0,18 zł dywidendy na akcję. Dzień ustalenia prawa do dywidendy został wyznaczony na 31 maja br., a jej wypłata nastąpi 7 czerwca. Łączna wartość dywidend wypłaconych przez ATM akcjonariuszom od debiutu giełdowego przekroczy 260 mln zł.

DM BDM w ramach Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW wydał 22 kwietnia br. rekomendację „kupuj” z wyceną 4,91 zł za akcję ATM Grupy (potencjał wzrostu w dniu wydania +53%), wskazując na istotny potencjał wzrostu wyników działalności audiowizualnej i deweloperskiej w 2024 roku, historycznie niskie wskaźniki giełdowe akcji ATM Grupy oraz przewidywane stopy dywidendy na lata 2024-2025 na poziomie 6,9-9,4% .

 

———————————-

Segment produkcji treści

W pierwszym kwartale 2024 roku na 34 antenach (nie licząc SVOD) można było oglądać 40 produkcji ATM Grupy (ponad 5 tys. godzin wyemitowanych programów). Realizacje ATM Grupy oglądało ponad 26 mln osób (zasięg 76,6%).

Większość kontynuowanych przez ATM Grupę produkcji ma już mocno ugruntowaną pozycję na rynku i stałą widownię. W I kw. 2024 r. najlepiej oglądany odcinek serialu „Pierwsza miłość” zgromadził przed telewizorami prawie 1,2 mln widzów, serialu „Sprawiedliwi. Wydział Kryminalny” – blisko 1 mln, a „Policjantki i Policjanci” – ponad 0,8 mln. Warto też zwrócić uwagę na dobre wyniki innych produkcji: najlepiej oglądany odcinek „Uroczyska” to ponad 0,6 mln widzów, „Więzienia kobiet” – ponad 0,5 mln, a serialu „Więzienie” – prawie 0,5 mln. W marcu br. na antenie Super Polsatu premierę miał serial dokumentalny produkcji ATM Grupy pt. „Policjanci”.

W marcu br. serial produkcji ATM Grupy „Absolutni debiutanci” został nominowany do Polskich Nagród Filmowych ORŁY, a jego reżyserki Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha zostały nominowane do Odkryć Empiku. Z kolei komedia romantyczna „Skołowani” na przełomie stycznia i lutego br. była najchętniej oglądanym filmem w serwisie Netflix w Polsce.

W marcu br. ATM Grupa ogłosiła, że jest producentem debiutu fabularnego Kamili Tarabury „Rzeczy niezbędne”, który opieką artystyczną objęła Agnieszka Holland. W rolach głównych zobaczymy Katarzynę Warnke i amerykańską aktorkę polskiego pochodzenia – Dagmarę Domińczyk, znaną m.in. z kultowego serialu „Sukcesja”. „Rzeczy niezbędne” to powrót ATM Grupy do kina artystycznego, festiwalowego.

W pierwszym kwartale 2024 roku trwały również przygotowania do rozpoczęcia zdjęć do serialu „Breslau” – pierwszej polskiej produkcji oryginalnej Disney+, a zarazem pierwszego wspólnego projektu ATM Grupy, producenta serialu, z tą platformą streamingową o globalnym zasięgu. „Breslau” (tytuł roboczy) to ośmioodcinkowy serial kryminalny, którego akcja rozgrywa się w 1936 roku we Wrocławiu (ówczesnym Breslau). Reżyserem serialu jest Leszek Dawid, a za scenariusz odpowiadają Bartosz Janiszewski i Magdalena Żakowska. W rolach głównych zobaczymy m.in. Tomasza Schuchardta, Agatę Kuleszę i Sandrę Drzymalską. Projekt realizowany jest w Polsce ze wsparciem finansowym przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Segment zarządzania aktywami trwałymi

Segment ten obejmuje świadczenie wszelkiego rodzaju usług pomocniczych dla produkcji telewizyjnej, filmowej, teatralnej i innej, opartej o posiadane zasoby technologiczne i nieruchomości. W szczególności zostają do nich zaliczane usługi wykonywane przy użyciu wozów realizacyjnych HD, usługi dźwiękowe, montażowe, oświetleniowe, operatorskie, realizacja efektów specjalnych, usługi informatyczne, transportowe oraz wynajem powierzchni studyjnych, biurowych i innych obiektów.

Spółki, które mają wpływ na wyniki tego segmentu to: ATM System (obsługa sprzętowa oraz świadczenie usług związanych z postprodukcją), ATM Studio (wynajem powierzchni studyjnych), ATM Grupa i ATM Inwestycje (przede wszystkim wynajem obiektów), a także spółki ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym według metody praw własności: Black Photon (świadczenie usług związanych z postprodukcją tzw. „klasy premium”), Lumina wraz z jednostkami zależnymi (usługi związane z organizacją i obsługą parków iluminacji), ATM Virtual (usługi związane z produkcją audiowizualną w studio wirtualnej scenografii).

Działalność spółki ATM System skoncentrowana jest na świadczeniu najwyższej jakości usług profesjonalnym sprzętem telewizyjnym i filmowym. Posiadana baza sprzętowa jest stale modernizowana i dostosowywana do potrzeb rynku. W pierwszym kwartale 2024 roku spółka ATM System zrealizowała wszystkie zaplanowane projekty. Kontynuowana była współpraca z VOD VIAPLAY w ramach obsługi studyjnej wydarzeń sportowych. Spółka obsługiwała również wiele wydarzeń sportowych m. in. mecze piłkarskiej Ekstraklasy, gale KSW i FAME MMA. ATM System obsługiwała także różne produkcje serialowe, fabularne oraz rozrywkowe. Całość działań Spółki dopełniają zlecenia reklamowe, usługi postprodukcji oraz projekty jednorazowe, które mają coraz większy udział w działalności Spółki.

Znaczna część programów rozrywkowych obsługiwanych przez ATM System realizowana jest w halach studyjnych należących do ATM Studio. Nowoczesny kompleks studyjny w Warszawie daje wraz z usługami świadczonymi przez ATM System możliwość oferowania kompleksowych usług realizacji telewizyjnych dla rynku producenckiego, co istotnie umacnia pozycję rynkową Grupy ATM.

Powierzchnia biurowa należąca do ATM Studio wynajmowana jest na potrzeby spółek z branży telewizyjnej i reklamowej. Budynek ATM Studio jest popularnym miejscem na realizację produkcji telewizyjnych, filmów reklamowych, spektakli teatralnych i koncertów oraz różnego rodzaju imprez takich jak pokazy promocyjne, prezentacje, konferencje, szkolenia i kongresy. W I kw. 2024 r. spółka ATM Studio współpracowała z wieloma podmiotami w zakresie wynajmu hal studyjnych na potrzeby produkcji programów kulturalno-rozrywkowych oraz z domami produkcyjnymi w zakresie realizacji filmów reklamowych.

Spółka Black Photon specjalizuje się kompleksowymi usługami postprodukcji filmowej i telewizyjnej. Usługi świadczone przez Spółkę rozpoczynają się pracą na planie zdjęciowym, a kończą dostarczeniem wszystkich wymaganych materiałów emisyjnych. Black Photon pozyskuje nowych klientów i obsługuje coraz więcej projektów. Najwyższa jakość świadczonych usług, gwarancja bezpieczeństwa danych, najwyższy komfort pracy oraz zastosowanie wielu innowacyjnych rozwiązań przyciąga producentów, którzy coraz chętniej kompleksowo powierzają jej obsługę postprodukcyjną swoich projektów.

Spółka ATM Virtual w I kw. 2024 r. kontynuowała działalność związaną z produkcją audiowizualną w studio wirtualnej scenografii. Spółka oferuje pełen zakres usług związanych z procesem tworzenia wirtualnej scenografii opartej na silniku Unreal Engine i wyświetlanej na specjalnie zaprojektowanych ekranach LED. Technologia pozwala na realizację całej gamy zleceń, w tym wymagających Driving Stage i Flying Stage. Wykorzystanie wirtualnych lokalizacji pozwala na optymalizację kosztów, zwiększa efektywność logistyki produkcji oraz skraca czas postprodukcji reklam, teledysków i filmów fabularnych. Zespół ATM Virtual składa się ze specjalistów z Polski i zagranicy, przygotowanych do prowadzenia producentów filmowych przez cały proces tworzenia wirtualnego świata, od pre-produkcji, przygotowania fotorealistycznych lokacji 3D, po zdjęcia i postprodukcję.

W pierwszym kwartale 2024 roku spółka Lumina sp. z o.o., wraz z zagranicznymi jednostkami zależnymi, zakończyła sezon oraz przeprowadziła demontaż parków świetlnych. Obecnie spółka koncentruje się na planowaniu parków na nadchodzący sezon.

 

Segment nieruchomości / deweloperski

Segment ten obejmuje realizację projektów budowlanych i obejmuje spółki ATM Inwestycje, ATM Golf Estate, ATM Baltic oraz ATM Living AB i jej jednostki zależne.

W I kw. 2024 r. spółka ATM Inwestycje sprzedała jednostki mieszkalne w kolejnym etapie przedsięwzięcia „Błękitne Aleje” w miejscowości Bielany Wrocławskie, natomiast spółka ATM Living AB sprzedała ostatni z wybudowanych domów wolnostojących w miejscowości Arild w Szwecji.

 

Produkcja gier komputerowych

Segment ten obejmuje działalność w zakresie produkcji gier i aplikacji mobilnych na platformy iOS, Android, Mac oraz udostępniania w nich miejsc reklamowych. Spółki, które wpływają na wyniki tego segmentu to BoomBit S.A. i jej jednostki zależne. ATM Grupa posiada 4 mln akcji BoomBit S.A., stanowiących 29,5% w kapitale i zapewniających 6 mln głosów na WZ (30,7%). BoomBit S.A. jest spółką notowaną na GPW.

Za pierwszy kwartał 2024 roku Grupa Kapitałowa BoomBit odnotowała zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej na poziomie blisko 1,6 mln zł. Opis czynników mających wpływ na wynik osiągnięty przez Grupę Kapitałową BoomBit został zamieszczony w skonsolidowanym rozszerzonym raporcie okresowym Grupy Kapitałowej BoomBit, dostępnym m. in. na stronie internetowej https://boombit.com/pl/ir/raporty-okresowe/.

W sprawozdaniu skonsolidowanym ATM Grupy prezentowany jest udział w aktywach netto skonsolidowanego sprawozdania Grupy Kapitałowej BoomBit. Wartość aktywów spółki BoomBit ujętych w bilansie skonsolidowanym ATM Grupy na 31 marca 2024 roku to 22,6 mln zł, natomiast ich wartość według kursu giełdowego z tego dnia to 43,4 mln zł. 

 

***

ATM Grupa S.A. to największy niezależny producent treści audiowizualnych w Polsce z ponad 30-letnią historią. Produkcje spółki obejrzało w 2023 roku ponad 31 mln widzów, a kontrahentami są m.in. telewizje rozsiewcze oraz platformy streamingowe. Segment produkcyjny uzupełniają spółki segmentu zarządzania aktywami trwałymi, których przychody w trzech czwartych bazują na kontrahentach zewnętrznych. W ramach grupy kapitałowej prowadzona jest także działalność deweloperska (nieruchomości), a ATM Grupa posiada istotny pakiet akcji giełdowego producenta gier BoomBit S.A.

ATM Grupa S.A. to spółka notowana na rynku głównym GPW od roku 2004, która rokrocznie wypłaca dywidendę. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.atmgrupa.pl.