Czas: 14 marca 2012 r.
Miejsce: Warszawa
Temat: Przedstawienie i omówienie wyników finansowych za 2011 rok oraz perspektyw spółki i branży na kolejne okresy
Goście: 6 analityków, 1 dziennikarka

Budopol Wrocław chce powtórzyć rekordowy rok

Budowlana grupa dba o uzyskiwane marże i konkuruje jakością. Portfel zamówień ma szybko rosnąć, również w oparciu o kontrakty zewnętrzne.

Budopol Wrocław wypracował w 2011 roku rekordowe wyniki finansowe [Link]. Część rezultatów (4,8 mln zł zysku netto) pochodzi z niegotówkowego przeszacowania wartości posiadanego biurowca przy ul. Racławickiej we Wrocławiu (I półrocze), ale analiza przepływów gotówkowych (cash flow) nie pozostawia wątpliwości, że na działalności podstawowej zespołowi Budopolu Wrocław udało się wygenerować wielokrotnie więcej gotówki niż przed rokiem (6,1 mln zł). W IV kwartale zeszłego roku budowlana grupa nie pokazała jednak wysokiej dynamiki wzrostu wyników, jak to miało miejsce w poprzednich okresach.

– To efekt końcowego rozliczenia niefortunnego kontraktu na budowę osiedla w Gdańsku. Zdobyliśmy cenne doświadczenia pracy na nowym terenie, które jednak – m.in. z powodu niskiej jakości lokalnych podwykonawców – wymusiły wykazanie łącznie ponad 2 mln zł straty i zapłacenie inwestorowi kary (0,7 mln zł). Wszystkie pozostałe nasze realizacje oddaliśmy jednak w terminie przy zapewnieniu wysokiej jakości. Naszym flagowym projektem w zeszłym roku był I etap osiedla „Kaskada na Woli”, w którym powstało blisko 630 lokali i około 1000 miejsc parkingowych w dwupoziomowej hali garażowej – powiedział Mirosław Motyka, Prezes Zarządu Budopolu Wrocław S.A.

Obecnie portfel zamówień Budopolu ma wartość blisko 160 mln zł, z czego około 110 mln zł przypada do rozliczenia w 2012 roku.

– Przed rokiem była to wyższa liczba, ale sama „Kaskada na Woli” oznaczała 120 mln zł. Oczekujemy jednak, że w tym roku zrealizujemy podobne przychody do zeszłorocznych. Mamy świadomość, że nikt nie da nam kontraktu w prezencie, dlatego mocno walczymy o udziały rynkowe. Jesteśmy blisko podpisania znaczących kontraktów, w tym również z inwestorami spoza Grupy Gant Development, której jesteśmy częścią. Rozpoczniemy także budowę biurowca obok naszej obecnej siedziby – zapowiedział Mirosław Motyka.

Prezes Budopolu Wrocław podkreślił, że jego spółka nie konkuruje wyłącznie ceną, gdyż posiada bogate portfolio i zapewnia inwestorom wysoką jakość wykonania. Dlatego może liczyć na utrzymanie relatywnie wysokich marż. Tym bardziej, że coraz częściej ma możliwość optymalizacji projektu wykonawczego.

– Warto przy okazji podkreślić, że zakończyliśmy już inwestycje realizowane poza naszymi spółkami celowymi, zapewniającymi odroczenie zapłaty podatku dochodowego w bliżej nieokreśloną przyszłość. Dlatego od tego roku nie będzie już wypływów gotówki na podatek z naszej podstawowej działalności. Taka struktura działalności wyklucza raczej wypłatę dywidendy. Realnym pomysłem na zagospodarowanie naszych nadwyżek finansowych jest natomiast skup akcji własnych, który właśnie analizujemy – powiedział zebranym Prezes Motyka.

Raport okresowy Budopolu Wrocław za 2011 r. [link]

/wp-content/uploads/tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/Budopol 2 3.14.JPG