COMPREMUM podsumowuje I kwartał 2022 roku:
wyraźny wzrost sprzedaży i rozwój nowych segmentów

Przychody Grupy Compremum w pierwszym kwartale 2022 roku zwiększyły się o 20% rok do roku i wyniosły 54,5 mln złotych. Pozwoliło to na wypracowanie 10,6 mln zł wyniku EBITDA  i 6,3 mln zł zysku netto.

Motorem wzrostu dla Compremum w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku był segment budownictwa specjalistycznego (kontrakt GSM-R). W tym właśnie obszarze Grupa zwiększyła przychody aż o 39% rdr. Spadek za to zanotował segment stolarki otworowej, co jednak zarząd spółki prognozował dużo wcześniej.

Spodziewaliśmy się spadku przychodów w segmencie stolarki otworowej ze względu na planowe przerwy technologiczne, umożliwiające wymianę oprzyrządowania maszyn w Fabryce Slonawy. Było to jednak konieczne by wdrożyć do produkcji nowy profil okienny, co zwiększy nasz potencjał eksportowy. Jednocześnie możemy się pochwalić, że planowana wartość sprzedaży stolarki w kanale inwestycyjnym na rok 2022 jest już zabezpieczona wiążącymi umowami. – komentuje Łukasz Fojt, Prezes Zarządu Compremum S.A.

Grupa Compremum buduje wartość dla akcjonariuszy nie tylko w obszarze inżynieryjno-budowlanym i stolarki otworowej, ale również w przemyśle kolejowym (kontrakty na modernizację wagonów, ofertowanie również poza Polską) i projektach OZE. W tym ostatnim segmencie, poza działalnością w zakresie dewelopowania elektrowni OZE, Grupa Compremum realizuje z Durapower Holdings z siedzibą w Singapurze oraz z krakowskim Elmodisem porozumienie w zakresie uruchomienia produkcji baterii litowo-jonowych na terenie Polski.

W marcu tego roku spółka zależna Faradise S.A. poinformowała o wyborze lokalizacji fabryki baterii do magazynów energii w gminie Kleszczów, zaś 30 maja podpisano umowę z Fundacją Rozwoju Gminy Kleszczów dotyczącą przeniesienia własności nieruchomości z przeznaczeniem pod wspomnianą inwestycję. Jeszcze w tym półroczu ruszą prace projektowe.

Wcześniej otrzymaliśmy pozytywną decyzję o wsparciu tej inwestycji przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, uwzględniającą wartość kosztów kwalifikowanych do kwoty prawie 255 mln zł. Teraz sfinalizowaliśmy pozyskanie gruntu pod budowę, możemy zatem przejść do kolejnych etapów realizacji tego przedsięwzięcia. Mamy ambitne plany, które zamierzamy realizować pomimo kumulacji negatywnych zdarzeń w globalnej gospodarce. – podkreśla Prezes Fojt.

 

***

GRUPA COMPREMUM

Compremum S.A. (do 3.01.2022 Pozbud S.A.) to polska firma z siedzibą w Poznaniu o blisko 40-letniej historii. Po zmianach właścicielskich w 2020 roku powstała wzmocniona, zarządzana przez COMPREMUM S.A. Grupa, która prowadzi działalność operacyjną w czterech segmentach:

  • budownictwo teletechniczne (flagowy kontrakt konsorcjalny: budowa sieci światłowodowej dla PKP PL; wartość kontraktu: 721 mln zł),
  • stolarka otworowa (nowoczesny, zautomatyzowany zakład produkcyjny; sprzedaż krajowa i eksportowa z dużą tendencją wzrostową na rynku USA),
  • odnawialne źródła energii (OZE) – dewelopowanie projektów OZE (Ptaszkowice – 35MW, kolejne projekty w analizie) oraz sprzedaż i produkcja systemów magazynowania i zarządzania energią (partnerstwo z Durapower i Elmodis),
  • przemysł kolejowy – modernizacja wagonów kolejowych (podpisane pierwsze umowy konsorcjalne).

Od 2008 roku spółka jest notowana na rynku głównym GPW. Więcej informacji na temat Grupy Compremum można znaleźć pod adresem www.compremum.pl.