Durapower, Pozbud i Elmodis podpisują porozumienie odnośnie do uruchomienia zakładu produkcji baterii w Europie 

 

  • Memorandum of Understanding pozwoli na wykorzystanie doświadczenia Durapower w produkcji baterii litowo-jonowych oraz kontenerowych rozwiązań magazynowania energii (ESS) poprzez uruchomienie zakładu produkcyjnego baterii w Polsce i obsługę rynku europejskiego.
  • W ramach partnerstwa powstanie nowy zakład integrujący testowanie baterii, ogniw i modułów, a także produkcję systemów, dzięki którym systemy energii odnawialnej staną się przystępne cenowo.

 

Singapur i Polska, 22 września 2021 – Europejskie przedsiębiorstwa energetyczne, elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe będą mogły w przyszłości poprawiać swoją efektywność poprzez wykorzystanie systemów magazynowania energii (ESS). Będzie to możliwe dzięki partnerstwu zawiązanemu przez Pozbud i Elmodis z Durapower – singapurskim przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji lekkich, łatwo skalowalnych i bezpiecznych baterii litowo-jonowych do kontenerowych rozwiązań ESS.

Strategiczne partnerstwo, formalizuje zawiązaną współpracę i wzmacnia istniejące relacje pomiędzy Durapower, Pozbud i Elmodis zarówno na poziomie strategicznym, jak i roboczym, koncentrując się na produkcji i dostawie baterii litowo-jonowych do zastosowania w kontenerowych systemach magazynów energii. Celem firmy jest przyczynienie się do obniżenia emisji w regionie europejskim z obecnego poziomu do 20% do roku 2050, z zamiarem osiągnięcia zerowej emisji netto tak szybko, jak to będzie możliwe.

W ramach nowego strategicznego partnerstwa, umowa da europejskim firmom energetycznym bezpośredni dostęp do alternatywnego źródła magazynów energii, zapewniając płynne i bezproblemowe zaopatrzenie w energię oraz zwiększone wsparcie dla klientów, w tym ulgi podatkowe oraz opiekę posprzedażową. 

Nawiązana współpraca daje strategicznym partnerom Pozbud i Elmodis możliwość stworzenia niedrogich kontenerowych produktów ESS pochodzenia europejskiego („Made in Europe”) pod marką Durapower.

Oprócz dostarczenia niezbędnej technologii wspierającej tworzenie magazynów energii do zastosowań przemysłowych w regionie Europy, w ramach joint venture powstanie również nowy zakład produkcyjny w Polsce. Strony zakładają, że zakład rozpocznie działalność etapami, pracując nad roczną, docelową, zdolnością produkcyjną do 2 GWh wytworzonych baterii.

Zakład produkcyjny, służący jako punkt obsługujący firmy energetyczne w Europie, będzie oferował pełen zakres zaawansowanych technologicznie usług serwisowych, w tym predykcyjne utrzymanie ruchu, analitykę danych oraz wiedzę techniczną z zakresu przemysłowego Internetu Rzeczy, a także możliwości w zakresie dostarczenia produktu „pod klucz”, jak i usług EPC (inżynieria, procedury przetargowe i budowa). Durapower oczekuje, że ten flagowy zakład w Unii Europejskiej przyczyni się do zrealizowania znacznej części planu wzrostu udziałów w Europie.

Planowana spółka joint venture pozwoli  na rozpoczęcie produkcji oraz montażu modułów i racków (stojaków), co ostatecznie doprowadzi do zaopatrywania się w ogniwa akumulatorowe Durapower i ich produkcję w Europie. Oczekuje się, że współpraca ta wesprze wejście na europejski rynek ESS, zapewniając wszystkim stronom MoU możliwość zwiększenia ogólnej sprzedaży magazynów energii przez nowy zakład produkcyjny.

Prezes Zarządu Durapower, Kelvin Lim, podkreśla, że „To partnerstwo umacnia nasze zobowiązanie do zapewnienia firmom energetycznym w Unii Europejskiej alternatywy w zakresie pozyskiwania energii odnawialnej, zapewniając jednocześnie lokalny łańcuch dostaw akumulatorów litowo-jonowych oraz wysokiej jakości doświadczenie posprzedażowe, jednocześnie dążąc do osiągnięcia celu zerowego śladu węglowego netto, co jest celem Durapower, Pozbud i Elmodis.”

Prezes Zarządu Pozbud, Łukasz Fojt, dodał, że: „Cieszymy się możliwością otwarcia Europy na alternatywne źródło energii i rozwój lokalnego łańcucha dostaw poprzez nowy zakład produkcyjny.  Optymalizacja kosztów energii (sprzedaży i/lub zakupu) oraz zagwarantowanie parametrów jakościowych i bezpieczeństwa ciągłości zasilania to podstawowe korzyści dostarczane przez systemy magazynowania energii (ESS). Zapewnienie doskonałej obsługi klienta  jest dla nas kluczowe i wiemy, że z tak wysokiej klasy partnerami biznesowymi jak Durapower i Elmodis możemy dostarczać najlepsze rozwiązania w dziedzinie Magazynowania Energii z równie doskonałym poziomem obsługi”. 

Jak mówi Prezes Zarządu  Elmodis, Artur Hanc: „Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak ważnego projektu, dostarczając naszą najnowocześniejszą technologię dla Rozwiązań Magazynowania Energii, tak ważną dla zrównoważonego rynku energii. To przyjemność rozpocząć współpracę z tak wspaniałymi partnerami biznesowymi jak Durapower i Pozbud, z którymi realizujemy już wspólne projekty”. 

Firma Durapower rozpoczęła swoją działalność w Europie w 2015 roku, a w 2019 roku otworzyła biuro w Holandii i dostarcza wysokowydajne akumulatory litowo-jonowe do kilku producentów pojazdów elektrycznych i zastosowań stacjonarnych w regionie. W ostatnim czasie organizacja dostarczyła również systemy baterii dla hybrydowo-elektrycznych pojazdów AGV do europejskiego portu morskiego i kilku aplikacji dla statków morskich. W związku z szybkim wzrostem, rynek europejski stał się ważny dla przyszłego wzrostu i planów ekspansji Durapower.

 

###

O Durapower

Durapower (www.durapowerbattery.com), z siedzibą w Singapurze, oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie magazynowania energii dla elektromobilności (w tym dla pojazdów elektrycznych, hybrydowych i Plug-in Hybrid, elektrycznych statków morskich) i stacjonarnych magazynów energii. Od 2009 roku Durapower jest wiodącym innowatorem technologii ogniw litowo-jonowych, skupiając się na badaniach i rozwoju materiałów akumulatorowych, produkcji ogniw oraz integracji systemów. Firma jest obecna na całym świecie w 20 krajach i 45 miastach, w tym w krajach europejskich, Chinach, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Durapower Group dąży do tworzenia skalowalnych i modułowych rozwiązań, , które wspierają gospodarkę okrężną, poprawiając komfort życia i przekształcając gospodarkę w kierunku uzyskania statusu neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.

 

O Pozbud

Pozbud (www.pozbud.pl), z siedzibą w Poznaniu, jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, o blisko 40-letniej historii działalności. Grupa Pozbud posiada kompetencje produkcyjne, inżynieryjne i handlowe oraz działa w zdywersyfikowanych obszarach biznesowych, do których należą: budownictwo teletechniczne, stolarka drewniana (sprzedaż w UE i USA), budownictwo mieszkaniowe, kolejnictwo oraz Odnawialne Źródła Energii, które są jednym z kluczowych segmentów strategicznych Grupy Pozbud. Spółka koncentruje się na rozwoju usług, produktów i technologii wspierających zrównoważony rozwój i działania proekologiczne, takich jak transport publiczny oraz odnawialne źródła energii wraz z systemami magazynowania i zarządzania energią.

 

O Elmodis

Elmodis (www.elmodis.com) z siedzibą w Krakowie jest firmą technologiczną działającą w obszarze Przemysłowego Internetu Rzeczy, dostarczającą zaawansowane rozwiązania oparte o Edge i Cloud computing z zastosowaniem AI i Machine Learning. Unikalne wykorzystanie pomiarów elektrycznych w połączeniu z zaawansowanym modelowaniem i przetwarzaniem danych, pozwala Spółce dostarczać skuteczne rozwiązania poprawiające wydajność utrzymania ruchu poprzez wdrażanie narzędzi do predykcji stanu maszyn oraz efektywność operacyjną i energetyczną. Nowym zastosowaniem technologii Elmodis jest diagnostyka i predykcja stanu baterii i ogniw Li-Ion. Technologia ta jest szczególnie ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiej wydajności przemysłowych magazynów energii oraz specjalnych akumulatorów samochodowych o wysokich wymaganiach wydajnościowych.