Elemental Holding zgłosił do UOKiK zamiar koncentracji poprzez przejęcie kontroli nad spółką Alumetal oraz spółkami zależnymi od Alumetalu – wynika z informacji zamieszczonych na stronie Urzędu. Elemental Holding poinformował, że celem jest zakup do 49,9 proc. wszystkich akcji Alumetalu.

 

Data wpływu wniosku do UOKiK to 27 kwietnia 2023 r.

 

„Alumetal jest sprawnie prowadzonym przedsiębiorstwem, które od dłuższego było obserwowane przez Elemental Holding, jako spółka, która byłaby komplementarna w stosunku do działalności prowadzonej przez naszą Grupę. Celem Elemental Holding jest zakup do 49,9 proc. wszystkich akcji Alumetalu” – poinformował Elemental Holding w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

 

„Według naszej wiedzy, dominującymi akcjonariuszami w spółce są instytucje finansowe, które łącznie posiadają ponad 50 proc. spółki i to one będą decydowały komu i za ile sprzedadzą swoje akcje, a w następstwie przekażą swoistą kontrolę. Jesteśmy otwarci na rozmowę z każdą ze stron. Naszym celem jest przejęcie kontroli i integracja Alumetalu ze strukturami Grupy Elemental. Mamy dobry tzw. track-record w M&A. Na kilkanaście przejęć, które Elemental Holding dokonał w ostatniej dekadzie, ponad 75 proc. spółek co najmniej podwoiło, a często zwielokrotniło swoje wyniki w mniej niż 5 lat po ich przejęciu i integracji z naszą Grupą” – dodała spółka.

 

Grupa Elemental Holding działa w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi. Prowadzi działalność na terenie Europy, Turcji i na rynkach Bliskiego Wschodu oraz w Stanach Zjednoczonych i Azji.

 

Przedmiotem działalności Alumetalu jest produkcja wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych i stopów wstępnych, kierowanych głównie do branży motoryzacyjnej. Działalność prowadzi na terenie Polski, Niemiec oraz pozostałych krajów UE.

 

Elemental Holding ocenia, że przejęcie Alumetalu wpisuje się w strategię budowy polskiego championa na światowym rynku tzw. zielonych metali.

 

„Dotychczas Grupa skupiała się na zbiórce metali oraz ich wstępnym przetwarzaniu. Obecnie Grupa przechodzi transformację z recyklera w stronę zintegrowanego producenta metali. W związku z tym buduje w Polsce (w Zawierciu) kompleks metalurgiczny do przetwórstwa metali szlachetnych, w tym grupy platynowców oraz zakład do recyklingu i rafinacji metali pochodzących z baterii litowo-jonowych. Naszym celem długoterminowym jest integracja pionowa całego łańcucha wartości w obszarze urban miningu obejmującego zbiórkę, wstępne przetwarzanie, przetapianie i rafinacje metali. Działalność Alumetalu idealnie wpisuje się w tę strategię w obszarze aluminium” – podał Elemental Holding.

 

W kwietniu 2022 r. wezwanie do sprzedaży akcji Alumetalu ogłosił Norsk Hydro, jednak wygasło ono w związku z przedłużonym badaniem kontroli koncentracji przez Komisję Europejską.

 

27 kwietnia 2023 r. Norsk Hydro ASA poinformował, że chce ponownie ogłosić wezwanie na akcje Alumetalu. Wezwanie zostanie ogłoszone na 100 proc. akcji spółki, po cenie 78,69 zł za akcję, co odpowiada łącznej cenie nabycia w wysokości około 1,23 mld zł (około 267 mln euro). (PAP Biznes)

 

map/ doa/ ana/

Depesza pochodzi z pełnej wersji serwisu biznes.pap.pl