Główne warunki inwestycji w polską fabrykę baterii i magazynów energii pod Bełchatowem zostały już ustalone

Notowana na GPW polska spółka Compremum, singapurska firma technologiczna Durapower i wspierana przez japońską Grupę Meiden firma Elmodis to podmioty, które podpisały porozumienie, określające główne warunki finalnej umowy inwestycyjnej budowy w Polsce fabryki baterii i systemów magazynowania energii. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 196-255 mln zł, a zgodnie z decyzją Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oznaczać to może uzyskanie zwolnienia z CIT na poziomie 89 mln zł.

Porozumienie określa główne warunki, dotyczące współpracy przy inwestycji w fabrykę ogniw litowo-jonowych. W szczególności strony uzgodniły, że inwestycja realizowana będzie poprzez polską spółkę celową, w której Compremum i Durapower będą posiadać po 45%, a Elmodis 10%. Ustalono także założenia co do sposobu funkcjonowania operacyjnego spółki celowej, a strony pracują obecnie nad warunkami finansowymi i budżetami inwestycji oraz nad finalną umową inwestycyjną.

Pracę w fabryce wytwarzającej zaawansowane systemy magazynowania energii znajdzie docelowo około 300 osób. Produkowane na miejscu   moduły baterii litowo-jonowych będą kluczowym elementem magazynów energii. Spółka Faradise z Grupy Compremum kupiła już ponad 8 ha gruntu pod realizację inwestycji w gminie Kleszczów, na terenie której działa obecnie Elektrownia Bełchatów (Grupa PGE), odpowiadająca za wytwarzanie około 20% energii elektrycznej w Polsce, a której zamknięcie planowane jest na lata 2030-2036. Z uwagi na obecność regionu w segmencie elektroenergetycznym, cechuje go rozbudowana infrastruktura przemysłowa oraz dostęp do specjalistów w dziedzinie energetyki i przemysłu.

– Budowa fabryki baterii w Polsce to ważny krok w kierunku uniezależnienia energetycznego Polski i Europy. Dzięki tej inwestycji przeniesiemy na nasz kontynent pełny łańcuch wartości nowoczesnych technologii, a systemy magazynowania energii pozwolą kompleksowo wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii i optymalizację emisji CO2.  Warto podkreślić, że naszym partnerem technologicznym jest doświadczona,  działająca międzynarodowo firma Durapower z Singapuru, a za inteligentne rozwiązania systemowe odpowiada specjalizująca się w Industrial Internet of Things (IIoT) krakowska firma Elmodis. Oferować zatem będziemy na rynku solidny produkt, elastycznie dopasowywany do potrzeb klientów mówi Łukasz Fojt, Wiceprezes Zarządu Compremum S.A.

Eksperci rynku energetycznego wskazują, że czeka nas „boom” na rynku magazynów energii. Rosnące ceny energii elektrycznej i niewydolność sieci przesyłowych zwiększają popyt wśród zakładów przemysłowych i dystrybutorów energii, dla których priorytetem jest pewność i niezawodność dostaw oraz optymalizacja kosztów. Systemy o dużej mocy i pojemności to ważne rozwiązanie również dla inwestujących w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne ze względu na odmowy przyłączeń OZE z powodu ryzyk związanych ze zwiększoną podażą energii i przeciążeniem istniejących sieci elektroenergetycznych, co niwelują magazyny energii. Magazyny energii są nieodłącznym elementem systemu elektroenergetycznego w kontekście elastyczności i rozwoju społeczności energetycznych.

 

***

GRUPA COMPREMUM

Compremum S.A. (do 3.01.2022 Pozbud S.A.) to polska firma z siedzibą w Poznaniu o blisko 40-letniej historii. Po zmianach właścicielskich w 2020 roku powstała wzmocniona, zarządzana przez COMPREMUM S.A. Grupa, która prowadzi działalność operacyjną w czterech segmentach:

  • budownictwo specjalistyczne (flagowe kontrakty – konsorcjalny: budowa sieci światłowodowej dla PKP PLK; budowa rurociągów solanki dla IKS „Solino” z Grupy Orlen),
  • stolarka otworowa (nowoczesny, zautomatyzowany zakład produkcyjny; sprzedaż krajowa i eksportowa z dużą tendencją wzrostową na rynku USA),
  • odnawialne źródła energii (OZE) – dewelopowanie projektów OZE oraz sprzedaż i produkcja systemów magazynowania i zarządzania energią (partnerstwo z Durapower i Elmodis), a także sprzedaż systemów magazynowania ciepła (partnerstwo z Sunamp),
  • przemysł kolejowy – modernizacja wagonów kolejowych (podpisane pierwsze umowy konsorcjalne).

Od 2008 roku spółka jest notowana na rynku głównym GPW. Więcej informacji na temat Grupy Compremum można znaleźć pod adresem www.compremum.pl.