Grupa AB chce nadal rosnąć szybciej niż rynek i umacniać pozycję lidera, poinformował ISBtech prezes Andrzej Przybyło. W jego ocenie, „kolejne kwartały jak na razie rysują się w jasnych barwach”.

 

„Rynek dystrybucji IT był wzrostowy w pierwszym kwartale i – wbrew sceptykom – w drugim kwartale w Polsce, Czechach i Słowacji – na naszych głównych rynkach operacyjnych – rósł jeszcze szybciej. W trzecim kwartale widzimy również pozytywne tendencje. Historycznie rośliśmy szybciej niż rynek i to pozostaje naszym celem, podobnie jak umacnianie się na pozycji numer 1. To właśnie realizujemy. Z zakończonego roku finansowego 2021/2022 jesteśmy zadowoleni, a kolejne kwartały jak na razie rysują się w jasnych barwach” – powiedział ISBtech Przybyło.

Wskazał, że branża jest wpisana w globalny trend zmian gospodarczych, cyfryzacji procesów, czy mówiąc szerzej – rewolucji cyfrowej, wirtualizacji, Przemysłu 4.0.

„Dlatego niezależnie od zmienności otoczenia biznesowego, geopolitycznego, sinusoidy makroekonomicznej widoczny jest trwały długoterminowy trend wzrostowy. Nasza branża i sama Grupa AB należy więc do wąskiego grona wzrostowych biznesów w obecnych ogólnie coraz bardziej zmiennych i wymagających czasach” – dodał prezes.

Siłą rynku urządzeń IT i oprogramowania jest popyt, który pochodzi zarówno ze strony konsumentów, jak również instytucji, biznesu.

„Taki zrównoważony wzrost na pewno może nas cieszyć. W aspekcie konsumenckim odczuwamy jako branża pozytywny wpływ wyraźnego – o około 3 mln osób – zwiększenia liczby mieszkańców Polski, a także ogólnego otoczenia inflacyjnego przy jednoczesnym bardzo umiarkowanym wzroście cen elektroniki. Jednocześnie widzimy uruchomienie wielu przetargów – w II kwartale wręcz ich podwojenie r/r – i mocniejsze zainteresowanie firm optymalizacją kosztów, wykorzystaniem automatyzacji procesów. Mocno zyskuje też obszar cyberbezpieczeństwa, którego doinwestowanie w sprzęt i oprogramowanie znajduje się obecnie na liście priorytetów w wielu firmach i instytucjach. Rynek IT jest wspierany również przez ogólną transformację cyfrową społeczeństw, która przyspieszyła w okresie pandemii i jest procesem, który można opisać jako kulę śnieżną. A to przekłada się na olbrzymi potencjał rynku i nowych produktów w kolejnych latach” – stwierdził Przybyło.

Podkreślił, że Grupa AB strategicznie postawiła na „mądrą dywersyfikację”, co uniezależnia od pojedynczych rynków, produktów, kanałów czy kontrahentów.

„Geograficznie głównymi rynkami są dla nas Polska, Czechy i Słowacja, czyli najsilniejsze kraje CEE, odpowiadające za trzy czwarte siły nabywczej regionu. Mamy 16 tys. klientów i blisko tysiąc dostawców. Dostarczamy produkty i usługi do wszystkich kanałów rynkowych, np. klienci retail, klienci przetargowi, operatorzy telekomowi, SMB (średni i mały biznes), sklepy online i offline. Działamy wielosektorowo, wychodząc również poza klasyczną dystrybucję IT” – dodał prezes.

Dysponując zespołem inżynierskim, Grupa AB realizuje zaawansowane projekty VAD, których rynek bardzo dynamicznie się rozwija. Rozwija też profesjonalne centrum kompetencyjne, które nie tylko szkoli, ale również certyfikuje, podkreślił.

„Jesteśmy liderem dokonującej się właśnie rewolucji w dystrybucji oprogramowania – sprzedaż na platformie chmurowej (cloud) wpisuje się zresztą w potrzeby rynku, tzn. umożliwia skalowalność, dostosowanie licencji do bieżących potrzeb. Jesteśmy też aktywni w ramach relatywnie nowych trendów, jak DaaS (Device as a Service) czy usługi związane z gospodarką obiegu zamkniętego. Zbudowaliśmy kompletną ofertę gamingową z produktami pod własną marką Optimus, budujemy również ogólnopolską sieć wykonawców instalacji fotowoltaicznych i smart home pod szyldem Alsen Instalacje” – wymienił Przybyło.

Grupa AB zarządza również już ponad 2 tys. punktów sprzedaży w ramach własnych sieci franczyzowych. W Polsce to Alsen (IT), Kakto (RTV/AGD) i Wyspa Szkrabów (zabawki).

Publikacja skonsolidowanego raportu rocznego roku obrotowego 2021/2022 (od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022) zaplanowana jest na 30 listopada 2022 r.

Grupa AB jest jednym z największych podmiotów prowadzących działalność dystrybucyjną w branży IT w regionie Środkowej Europy obejmującym Polskę, Czechy i Słowację. AB S.A. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW od 2006 roku. W roku obrotowym 2020/2021 (od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021) miała 13,7 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Źródło: ISBnews

Więcej: https://www.isbtech.pl/