Najbliższe wydarzenia

Grupa Alumetal zwiększa udziały rynkowe i pozytywnie ocenia dalsze perspektywy

lis 16, 2021

Data: 16 listopada 2021 roku

Tematyka: Omówienie sytuacji Grupy Alumetal po Q3 2021

 

Grupa Alumetal zwiększa udziały rynkowe i pozytywnie ocenia dalsze perspektywy

 

Spektakularnymi wzrostami wyników rok do roku zakończył się dla Grupy Alumetal kolejny kwartał bieżącego roku. Będący podstawą do określenia dywidendy znormalizowany zysk netto trzeciego kwartału 2021 roku wzrósł o 68% rdr, do 28,7 mln zł, a wynik EBITDA wzrósł o 80% rdr, do 45,8 mln zł. Pierwszy raz w historii wynik EBITDA po trzech kwartałach przekroczył 200 mln zł.

Osiągamy rekordowe wyniki i na pewno nie jest to koniec. Widzimy utrzymywanie pozytywnego momentum wzrostu. Ewidentnie jesteśmy dostawcą pierwszego wyboru ze względu na wiarygodność handlową i finansową. Jednocześnie dzięki m.in. modernizacji zakładu stopów wtórnych w Kętach oraz zintensyfikowaniu sprzedaży stopów wstępnych z rozbudowanego zakładu w Gorzycach celujemy w uzyskiwanie wyższej rentowności niż dotychczasowa długoterminowa średnia. Uzyskana w trzecim kwartale marża EBITDA na tonę na poziomie 830 zł na tonę (+22% rdr) jest naszym powtarzalnym celem – wskazała Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Zarządu Alumetal S.A.

Jak to możliwe, że Alumetal ma się tak dobrze, podczas gdy sektor motoryzacyjny przeżywa silne turbulencje związane z dostępnością komponentów (np. półprzewodniki). To jedno z oczywistych pytań uczestników spotkania.

Turbulencje obecne są również w naszej branży, a COVID oznaczał wypadnięcie z rynku na stałe istotnych mocy produkcyjnych u naszych konkurentów. Jednocześnie mamy nowoczesne zakłady, bardzo wysoką efektywność. Ważna jest również nasza siła finansowa. Jednocześnie kluczowa jest też dywersyfikacja. Mamy aż kilkuset klientów, z których praktycznie wszyscy są zdywersyfikowani branżowo. Korzystamy na wymagającej sytuacji rynkowej dzięki naszym atutom – podkreśliła Prezes Drzyżdżyk.

Mocno rosnące ceny stopów wraz ze zwiększaniem wolumenu sprzedaży oznaczają jednak w naturalny sposób dynamiczny wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy.

To wzrost ponad 150 mln zł. Dodatkowo wypłaciliśmy ponad 45 mln zł dywidendy z zysku roku 2020 oraz dokonaliśmy inwestycji o wartości przekraczającej 46 mln zł. W rezultacie operacyjny cash flow musiał wyraźnie spaść. Skala wzrostu cen była już jednak na tyle duża, że nie zakładamy dalszych tak mocnych wzrostów zapotrzebowania na kapitał obrotowy – wskazał Przemysław Grzybek, Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy Grupy Alumetal.

Alumetal pozostaje jednocześnie nadal spółką dywidendową.

Podtrzymujemy naszą politykę dywidendową wypłaty 70% znormalizowanego zysku netto. Jeśli będzie wola akcjonariuszy i będziemy mieli wypłacić na przykład 100 mln zł dywidendy, to oczywiście będzie to wyzwanie płynnościowe, ale na pewno mu podołamy. Jesteśmy i będziemy nadal spółką dywidendową – podkreślił CFO Grzybek.

Pytania do Zarządu dotyczyły także kwestii związanych z presją kosztową i dostępnością surowców oraz dalszym rozwojem sprzedaży, także w kontekście mocnego wzrostu znaczenia alternatywnych do spalinowych napędów samochodów.

Oczywiście widzimy presję kosztową i braki dostępności na przykład krzemu metalicznego, ale jesteśmy zabezpieczeni także na przyszłe kwartały. Zabezpieczamy również ceny nośników energii na możliwie dobrych poziomach. Niemniej, presja kosztowa dotyczy całej Europy, w związku z czym w naszych kalkulacjach cen gotowych wyrobów uwzględniamy te kwestie, a klienci to akceptują. Dość optymistycznie patrzymy na kolejne miesiące i kwartały, a rekordowa marża banchmarkowa w październiku – już nawet poza skalą naszego wykresu w prezentacji – pokazuje wszystkim sytuację rynkową. Korzystamy na niej, w tym na trwałym wypadnięciu istotnych mocy produkcyjnych w Europie Zachodniej. Już w tym roku Niemcy mogą stać się naszym rynkiem zbytu nr 1, wyprzedając Polskę – wskazała Prezes Agnieszka Drzyżdżyk.

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji

Raport okresowy Grupy Alumetal