Grupa COMPREMUM wybrała lokalizację!

Umowa na zakup nieruchomości pod budowę fabryki ogniw litowo-jonowych
i magazynów energii oficjalnie podpisana.

Spółka Faradise z grupy kapitałowej COMPREMUM S.A., spółki notowanej na rynku głównym GPW, podpisała umowę na zakup ponad 8 ha gruntu pod budowę fabryki baterii i systemów magazynowania energii. Inwestycja, której wartość szacowana jest na około 196-255 mln zł, zgodnie z decyzją Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z grudnia zeszłego roku, może uzyskać zwolnienie z CIT na poziomie 89 mln złotych. Jeszcze w tym półroczu ruszą prace projektowe, a produkcja powinna rozpocząć się już w roku 2024.

Pracę w fabryce wytwarzającej zaawansowane systemy magazynowania energii – zarówno dla zastosowań przemysłowych, jak i konsumenckich – znajdzie około 300 osób. Produkowane na miejscu od podstaw ogniwa baterii litowo-jonowych będą kluczowym elementem magazynów energii.

– Budowa fabryki baterii w Polsce to ważny krok w kierunku uniezależnienia Polski i Europy od gotowych produktów dalekowschodnich. Dzięki tej inwestycji przeniesiemy na nasz kontynent pełny łańcuch wartości nowoczesnych technologii, a systemy magazynowania energii pozwolą kompleksowo wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii i optymalizację emisji CO2.  Warto podkreślić, że naszym partnerem technologicznym jest doświadczona, globalnie działająca firma Durapower z Singapuru, a za inteligentne rozwiązania systemowe odpowiada specjalizująca się w rozwiązaniach typu Industrial Internet of Things (IIoT) krakowska firma Elmodis. Oferować zatem będziemy na rynku solidny produkt mówi Łukasz Fojt, prezes zarządu Compremum S.A.

W opinii zarządu spółki czeka nas „boom” na rynku magazynów energii. Rosnące ceny energii elektrycznej i niewydolność sieci przesyłowych zwiększają popyt wśród zakładów przemysłowych i dystrybutorów energii, dla których priorytetem jest pewność i niezawodność dostaw oraz optymalizacja kosztów. Systemy o dużej mocy i pojemności to ważne rozwiązanie również dla inwestujących w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Tylko w 2020 roku, jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, operatorzy sieci dystrybucyjnych odmówili wydania warunków przyłączenia dla takich odnawialnych źródeł energii 768 razy, z powodu ryzyk związanych ze zwiększoną podażą energii i przeciążeniem istniejących sieci elektroenergetycznych.

Zastosowanie systemów magazynowania energii przy farmach wiatrowych i fotowoltaicznych niweluje problem potencjalnego wpływu na sieć elektroenergetyczną. Fakt ten sprawia, że nasze rozwiązania są mocno wyczekiwane przez rynek. Co więcej, zmiana sposobu rozliczania prosumentów w Polsce i planowane dopłaty to przykłady czynników wzrostowych w segmencie mikroinstalacji konsumenckich, gdzie jak podaje Agencja Rynku Energii, na koniec 2021 roku w samej Polsce było już 845,5 tys. takich instalacji. A przecież jako Grupa Compremum będziemy aktywni sprzedażowo z naszymi ogniwami i systemami zarządzania energią w całej Europiepodkreśla Zbigniew Stępniewski, doradca zarządu Compremum S.A.

Lokalizacja fabryki nie jest przypadkowa. Zbiega się z transformacją energetyczną gminy Kleszczów, na terenie której działa obecnie Elektrownia Bełchatów (Grupa PGE), odpowiadająca obecnie za wytwarzanie około 20% energii elektrycznej w Polsce, a której zamknięcie planowane jest na lata 2030-2036. Z uwagi na obecność regionu w segmencie elektroenergetycznym, cechuje go rozbudowana infrastruktura przemysłowa oraz dostęp do specjalistów w dziedzinie energetyki i przemysłu.

 

Andrzej Laskowski, Compremum, energetyk i ekspert Centrum im. Adama Smitha i 
Zbigniew Stępniewski, doradca zarządu Compremum, prawnik specjalizujący się w prawie energetycznym mówią o planowanej fabryce magazynów energii – Newseria Biznes

 

 

***

GRUPA COMPREMUM

Compremum S.A. (do 3.01.2022 Pozbud S.A.) to polska firma z siedzibą w Poznaniu o blisko 40-letniej historii. Po zmianach właścicielskich w 2020 roku powstała wzmocniona, zarządzana przez COMPREMUM S.A. Grupa, która prowadzi działalność operacyjną w czterech segmentach:

  • budownictwo teletechniczne (flagowy kontrakt konsorcjalny: budowa sieci światłowodowej dla PKP PL; wartość kontraktu: 721 mln zł),
  • stolarka otworowa (nowoczesny, zautomatyzowany zakład produkcyjny; sprzedaż krajowa i eksportowa z dużą tendencją wzrostową na rynku USA),
  • odnawialne źródła energii (OZE) – dewelopowanie projektów OZE (Ptaszkowice – 35MW, kolejne projekty w analizie) oraz sprzedaż i produkcja systemów magazynowania i zarządzania energią (partnerstwo z Durapower i Elmodis),
  • przemysł kolejowy – modernizacja wagonów kolejowych (podpisane pierwsze umowy konsorcjalne).

Od 2008 roku spółka jest notowana na rynku głównym GPW. Więcej informacji na temat Grupy Compremum można znaleźć pod adresem www.compremum.pl.