Grupa COMPREMUM z ofertą domowych magazynów ciepła kompatybilnych z pompami ciepła i fotowoltaiką

Szkocki Sunamp i spółka z Grupy Compremum rozpoczęły współpracę w zakresie technologii efektywnego zarządzania energią cieplną. W ramach zawartej umowy Pozbud Inwestycje Sp. z o.o. (w trakcie rejestracji zmiany nazwy na Faradise Energy Sp. z o.o.) będzie dystrybuować na polskim rynku baterie cieplne Thermino, wykorzystujące opatentowane materiały zmiennofazowe.

Umowa podpisana 28 września w Poznaniu przez CEO Sunamp Ltd. Andrew Bissella i prezesa Pozbud Inwestycje, Andrzeja Laskowskiego, ustanawia spółkę zależną Compremum S.A. dystrybutorem urządzeń magazynowania ciepła wytwarzanych w szkockiej fabryce. Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych w Europie, jak również technologii pomp ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. Mając to na uwadze polski dystrybutor skupia się głównie na modelach urządzeń termicznych kompatybilnych z pompami ciepła i fotowoltaiką, deklarując jednak dostęp do jednostek integrowalnych z tradycyjnymi źródłami ciepła i energii.

Sunamp projektuje i produkuje kompaktowe baterie ciepła w oparciu o opatentowaną platformę technologiczną Plentigrade® o wysokiej wydajności. Gama urządzeń Thermino może magazynować energię ze źródeł odnawialnych (jak również konwencjonalnych) w celu dostarczenia ciepłej wody w bateriach termicznych, które są do czterech razy mniejsze niż równoważne zasobniki ciepłej wody.  Magazyny ciepła Thermino hp mogą wspierać pełen zakres rozwiązań HVAC – obejmujących pompy ciepła niemal wszystkich producentów – poprzez zbuforowanie i wykorzystania zmagazynowanego ciepła zwiększając zakres autokonsumpcji dostępnej, korzystnej cenowo, energii. Z kolei współpraca urządzenia z instalacją fotowoltaiczną polega na przekierowaniu nadmiaru energii słonecznej do przechowywania w modelach Thermino hpPV, jako energii cieplnej.

Zawarta umowa jest pierwszym krokiem w kierunku utworzenia w Polsce zakładu produkcyjnego w formule joint venture, który będzie produkować baterie termiczne wykorzystujące materiały zmiennofazowe Plentigrade®, również  do zastosowań wielkoskalowych – w budynkach wielorodzinnych i zakładach przemysłowych.  Szacuje się, że w najbliższych trzech latach spółka zależna Compremum S.A. osiągnie przychody na poziomie 50 mln zł netto z tytułu sprzedaży urządzeń Thermino.

Tuż po podpisaniu umowy o współpracy CEO Sunamp Andrew Bissell powiedział: „Jest to ekscytujące partnerstwo, które oznacza początek planów Sunamp dotyczących znaczącego wzrostu w Europie Środkowej i Wschodniej. Specjalizując się w sektorze budowlanym i mając ambicje zwiększenia swojego udziału w rynku energii odnawialnej, Grupa Compremum jest dla nas doskonałym wyborem.

 

 

W obliczu gwałtownie rosnących kosztów energii, niepewnych dostaw gazu i wymogu większej samowystarczalności energetycznej, szybko rośnie globalny rynek bardziej wydajnych magazynów termicznych.”

Reprezentujący Grupę Compremum Andrzej Laskowski podkreślił wagę współpracy ze szkockim producentem: „Podpisanie umowy handlowej z firmą Sunamp jest dla nas wydarzeniem o dużym znaczeniu. Po wejściu w obszar magazynowania energii elektrycznej, teraz mamy w ofercie technologie magazynowania energii cieplnej dla gospodarstw domowych. Sunamp jest jednym z liderów światowej transformacji w zakresie generowania, przechowywania i wykorzystania energii cieplnej i chłodniczej. Jesteśmy podekscytowani możliwością wprowadzenia tych innowacji na rynek w Polsce, wierząc że tym sposobem również zmniejszymy zależność od paliw kopalnych i przyspieszymy przejście na energię odnawialną i elektryfikację ciepła, zapewniając oszczędność energii w wielu domach.”

 

***

GRUPA COMPREMUM

Compremum S.A. (do 3.01.2022 Pozbud S.A.) to polska firma z siedzibą w Poznaniu o blisko 40-letniej historii. Po zmianach właścicielskich w 2020 roku powstała wzmocniona, zarządzana przez COMPREMUM S.A. Grupa, która prowadzi działalność operacyjną w czterech segmentach:

  • budownictwo kubaturowe i infrastrukturalne

flagowy kontrakt konsorcjalny: budowa sieci światłowodowej dla PKP PL; wartość kontraktu: 721 mln zł,

  • stolarka otworowa

nowoczesny, zautomatyzowany zakład produkcyjny; sprzedaż krajowa i eksportowa, głównie na rynku USA,

  • elektroenergetyka / odnawialne źródła energii (OZE)

projekty OZE (farmy PV i wiatrowe) oraz sprzedaż i produkcja systemów magazynowania i zarządzania energią

  • przemysł kolejowy

modernizacja i serwisowanie taboru kolejowego, projekty infrastrukturalne.

Od 2008 roku spółka jest notowana na rynku głównym GPW.

Więcej informacji na temat Grupy Compremum na www.compremum.pl.