Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie planowanego przejęcia Alumetalu przez Norsk Hydro – podała KE w komunikacie. Komisja obawia się, że transakcja może wywołać problemy z konkurencją w zakresie europejskiego rynku aluminium. Decyzja KE ma zapaść do 22 lutego 2023 roku.

 

Jak podano w komunikacie, Komisja obawia się, że transakcja może prowadzić do ograniczenia wyboru oraz wyższych cen stopów odlewniczych i aluminiowych stopów wstępnych. W szczególności Komisja uważa, że nabycie przez Norsk Hydro Alumetalu wyeliminuje jednego z największych konkurentów w Europie.

 

„Dostęp do aluminium z recyklingu w konkurencyjnych cenach jest niezbędny, by przedstawiciele europejskiej branży automotive mogli osiągnąć swoje cele klimatyczne” – napisano.

 

Ponadto, Komisja wskazała, że po połączeniu mogłaby zostać ograniczona liczba dostawców stopów wstępnych.

 

Grupa Alumetal jest producentem wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych i stopów wstępnych, zaliczanych do największych w Europie.

 

Pod koniec kwietnia Należący do Norsk Hydro Hydro Aluminium AS ogłosił wezwanie na nabycie 100 proc. akcji Alumetalu po 68,4 zł za akcję. Łączna cena zakupu to około 1,066 mld zł (ok. 232 mln euro). Rozpoczęcie przyjmowania zapisów nastąpiło 13 czerwca.

 

Wezwanie było ogłaszane pod warunkiem prawnym polegającym na udzieleniu Hydro Aluminium AS przez Komisję Europejską bezwarunkowej zgody na koncentrację. Oczekiwano, że warunek ten zostanie spełniony przed zakończeniem okresu przyjmowania zapisów, tj. do dnia 12 lipca 2022 r.

 

Hydro Aluminium AS wydłużył okres przyjmowania zapisów w wezwaniu na akcje Alumetalu do 10 października. Przewidywany dzień zawarcia transakcji nabycia akcji na GPW to obecnie 13 października.

 

Zgodnie ze zmienioną treścią wezwania, oczekuje się, że ten warunek zostanie spełniony przed zakończeniem okresu przyjmowania zapisów, tj. do dnia 10 października 2022 r. (PAP Biznes)