MedApp stworzy na zlecenie Helimed nowe oprogramowanie medycyny cyfrowej

MedApp, innowacyjna spółka z branży medtech (SaMD – software as a medical device), notowana na NewConnect w Warszawie oraz na Börse Frankfurt, zawarła umowy z siecią placówek diagnostyki obrazowej Helimed o łącznej wartości blisko 3,7 mln zł netto.

Bazując na współpracy z firmą HELIMED Diagnostic Imaging (Helimed), MedApp stworzy  oprogramowanie „Radiology Information System” (RIS). Oprogramowanie RIS będzie służyło do przechowywania i zarządzania obrazowymi danymi medycznymi i docelowo będzie zintegrowany z platformą telemedyczną MedApp CarnaLife System.

– Konsekwentnie realizujemy naszą strategię w zakresie medycyny cyfrowej i współpraca z Helimed doskonale wpisuje się w ten obszar potwierdzając wysokie kompetencje technologiczne naszego zespołu w tym zakresie. Stworzymy nowy, dodatkowy produkt w naszej ofercie dla placówek diagnostyki obrazowej, który w przyszłym roku zaoferujemy klientom – powiedział Krzysztof Mędrala, Prezes Zarządu MedApp S.A.

– Wierzę, że współpraca ze spółką Helimed, liderem diagnostyki obrazowej, pozwoli nam efektywniej wykorzystać rozwijane przez nas algorytmy sztucznej inteligencji do wspierania personelu medycznego – dodał Krzysztof Mędrala.

MedApp stworzy na zlecenie Helimed Diagnostic Imaging system informacji radiologicznej (RIS), a także dokona jego integracji z pozostałymi systemami z których korzysta Helimed, dokonując wdrożenia w terminie 12 miesięcy. Wynagrodzenie opiewające na niecałe 1,8 mln zł netto zawiera pięcioletnią opłatę licencyjną za system, po czym umowa licencyjna przejdzie na dodatkowo płatny czas nieokreślony, z pięcioletnim okresem wypowiedzenia. MedApp będzie również świadczył usługi utrzymania systemu RIS przez co najmniej 36 miesięcy, co oznacza minimalne wynagrodzenie przekraczające 1,2 mln zł netto. Wszystkie majątkowe prawa autorskie do RIS będą przysługiwać spółce MedApp, natomiast Helimed stanie się na okres trzech lat klientem referencyjnym rozwiązania RIS oferowanego przez MedApp.

Dodatkowo MedApp wdroży w sieci Helimed oprogramowanie CarnaLife System. Umowa została zawarta na okres zgodny z okresem obowiązywania licencji na system RIS, przy czym po okresie 60 miesięcy, umowa przejdzie na czas nieokreślony, z 12-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Łączna wartość umowy licencyjnej w zakładanym okresie obowiązywania licencji wyniesie 708 tys. zł. W związku z tym, że opłata licencyjna jest zależna od liczby placówek medycznych Helimed korzystających z CarnaLife System, objęcie umową licencyjną większej liczby placówek aniżeli 13, będzie wiązało się z większym przychodem dla MedApp, aniżeli wskazany powyżej.

– Misją naszej firmy jest ciągły rozwój i poszukiwanie nowych rozwiązań, aby wyjść naprzeciw potrzebom pacjenta. Inwestujemy w najlepsze rozwiązania mając na uwadze świadczenie usług najwyższej jakości. Jesteśmy świadomi wyzwań stawianych przez nowoczesną medycynę dlatego zdecydowaliśmy o zakupie nowoczesnego oprogramowania. Jesteśmy otwarci na wykorzystanie sztucznej inteligencji i big data w diagnostyce obrazowej, jesteśmy świadomi jakie korzyści przyniesie to pacjentom i lekarzom zlecającym badanie, a w konsekwencji dla całej opieki zdrowotnej – mówi Grzegorz Pawlik Dyrektor Wykonawczy HELIMED Diagnostic Imaging Sp. z o. o. Sp. komandytowa.

 

HELIMED to sieć placówek medycznych z ponad 20 letnim doświadczeniem, oferujących usługi diagnostyki obrazowej (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, USG, RTG) oraz rehabilitacji. Obecnie HELIMED to największa sieć diagnostyczna w województwie śląskim i opolskim. Placówki zlokalizowane są w  Bieruniu, Czeladzi, Katowicach, Kędzierzynie -Koźlu, Opolu, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu,i Żorach. Wszystkie placówki funkcjonują w oparciu o jednolite standardy świadczenia usług. HELIMED rocznie wykonuje ponad 150 tys. badań. Od początku działalności przebadał już 2,5 mln pacjentów. W placówkach HELIMED badania wykonywane są na nowoczesnym sprzęcie, gdyż jest on wyznacznikiem  wysokiej jakości świadczonych usług medycznych. Obecnie, aby sprostać oczekiwaniom pacjentów HELIMED otwiera nowe ośrodki diagnostyczne oraz inwestuje w nowoczesne technologie takie jak wdrożenie systemu RIS.

Firma współpracuje z producentami sprzętu diagnostycznego najwyższej klasy i środków medycznych takimi jak: GE, Siemens, Bayer. Jako lider technologii w dziedzinie rezonansu magnetycznego, HELIMED był pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła maszynę 3 Tesla MRI Siemens Skyra do szpitala uniwersyteckiego UCK. Aparat ten ma dwukrotnie większą siłę pola magnetycznego, niż standardowe urządzenia na rynku, co pozwala na jeszcze wyższą jakość obrazowania.

Firma HELIMED posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badań refundowanych. Posiada także umowy na wykonywanie badań z prywatnymi Partnerami, w tym min.: PZU Zdrowie SA, Medicover, Lux-Med, Allianz, Enel-med, Compensa TU, Singnal Iduna Polska TU S.A., Polmed, holsaMED, GSU Ubezpieczenia, Saltus Ubezpieczenia, ICR, Inter Polska. Jako jedna z nielicznych firm wykonuje badania diagnostyczne w znieczuleniu.

Ośrodki HELIMED zlokalizowane w Bieruniu i Żorach ze względu na swoją lokalizację (Galen Ortopedia w Bieruniu oraz Sport Klinika w Żorach) specjalizują się w leczeniu ortopedycznym. Drużyny sportowe takie jak ZAKSA Kędzierzyn-Koźle,  a także Polski Związek Biathlonu,   zaufali specjalistom HELIMED realizując diagnostykę obrazową w pracowniach HELIMED.

Jednym z głównych atutów placówek HELIMED jest krótki czas oczekiwania na wynik badania, a także stała obecność w każdej pracowni lekarza specjalisty, z którym pacjent może w każdej chwili porozmawiać, dopytać i rozwiać możliwe wątpliwości. W placówkach HELIMED można wykonać zarówno standardowe badania diagnostyczne jak również specjalistyczne badania MR serca czy MR piersi.

Oprócz dostarczania najwyższej jakości usług medycznych HELIMED aktywnie uczestniczy w edukacji lekarzy oraz w działaniach naukowych, podejmowanych na rzecz rozwoju medycyny. Od 2007 roku HELIMED jest certyfikowaną przez Ministerstwo Zdrowia placówką medyczną wpisaną na listę jednostek organizacyjnych prowadzących specjalizację i staże kierunkowe oraz szkolącą rezydentów.

Z uwagi na duże doświadczenie w diagnostyce ortopedycznej specjaliści HELIMED prowadzą warsztaty w Akademii Siemens Healthineers, gdzie dzielą się swoją  wiedzą i szkolą innych lekarzy w dziedzinie ortopedii.

Wspólnie z firmami farmaceutycznymi HELIMED uczestniczy w  badaniach klinicznych i programach naukowych min. z zakresu neurologii i diagnostyki chorób układowych.. Dotychczas badania kliniczne były prowadzone z : Bayer, Roche iAstra-Zeneca,.

Otrzymane przez HELIMED certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 27001 stanowią potwierdzenie  najwyższej jakości oferowanych usług.

 

MedApp to giełdowa spółka technologiczna, która oferuje innowacyjne, unikalne rozwiązania software’owe z zakresu diagnostyki obrazowej i usług medycyny cyfrowej nowej generacji (medtech). Są one oparte na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, mieszanej rzeczywistości i obrazowania 3D.  Kluczowe produkty, skalowalne globalnie, to: CarnaLife Holo, CarnaLife System, HoloComm i Cyfrowa Przychodnia. Spółkę wspiera Rada Naukowa, składająca się z uznanych specjalistów z obszaru innowacji medycznych. MedApp współpracuje również z międzynarodowymi liderami technologii i medycyny, takimi jak Google, Microsoft, GE Healthcare, zapewniając swoim klientom bezpieczne gromadzenie, analizowanie i wizualizację danych.

CarnaLife Holo to certyfikowana innowacyjna technologia wspierająca planowanie i przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów medycznych. Z pomocą gogli HoloLens 2 firmy Microsoft lekarz widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram odzwierciedlający obrazowany obszar anatomiczny. Lekarz może swobodnie wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem. CarnaLife Holo obecne jest w 21 ośrodkach medycznych w Polsce i na świecie, zostało wykorzystane w blisko 200 procedurach medycznych różnych specjalizacji.

Rozwiązanie CarnaLife System jest zaawansowaną platformą telemedyczną, która umożliwia lekarzowi ocenę i monitorowanie stanu zdrowia pacjentów oraz przeprowadzanie konsultacji o dowolnej porze i miejscu. System jest wspierany przez ponad 20 zdalnych urządzeń pomiarowych. Wyniki badań analizowane są 24/7 z wykorzystaniem algorytmów AI i analizy Big Data. System został wdrożony w 23 placówkach medycznych. Na bazie tego rozwiązania powstała Cyfrowa Przychodnia skierowana bezpośrednio do pacjentów i użytkowników indywidualnych.

HoloComm jest rozwiązaniem do zdalnej, trójwymiarowej prezentacji produktów i danych przy użyciu okularów Microsoft HoloLens 2.  Oprogramowanie znajduje zastosowanie w przemyśle, medycynie i edukacji.

Spółka dynamicznie rozwija działalności biznesową, notując w okresie trzech kwartałów 2021 roku wielokrotnie wyższe rezultaty w ujęciu rok do roku. Akcje MedApp S.A. notowane są na rynku NewConnect w Warszawie oraz na Börse Frankfurt. Więcej informacji o firmie i rozwijanych przez nią innowacjach dostępnych jest na www.medapp.pl oraz LinkedIn.

 

Zachęcamy również do obejrzenia nagrań wideo:

webinar z CEO Krzysztofem Mędralą – GPW Innovation Day 2021

Operacja Hologram / „W głowie się nie mieści by Chajzer&Kawęcki”