Data: 14 lutego 2023 roku
Tematyka: Omówienie sytuacji Grupy Mercator Medical na początku roku 2023 oraz perspektyw rynkowych
Mercator Medical widzi słabość rynku, ale również dostrzega pierwsze jaskółki potencjalnej zmiany na lepsze
Wstępne, szacunkowe wyniki finansowe Grupy Mercator Medical za IV kw. 2022 roku wskazują na pokaźne straty (więcej – link).
– Negatywny trend cen rękawic jednorazowych niestety jeszcze się nie odwrócił. Nasze szacunki czwartego kwartału odzwierciedlają to, że cala branża jest w kryzysie, szczególnie widać to w wynikach producentów. Ta sytuacja dotyczy branży globalnie, a nie tylko Mercatora. Nadpodaż jest wciąż widoczna i osobiście wątpię, że rynek ustabilizuje się w tym roku. Widzimy jednak pierwsze jaskółki trendu zwyżkowego, co odczytujemy pozytywnie w kontekście przyszłości – wskazała Monika Żyznowska, Wiceprezes Zarządu Mercator Medical S.A.
– Chińscy producenci zaczynają komunikować podwyżki, dzięki którym przestaliby psuć rynek zaniżonymi cenami na bazie dofinansowania rządowego, a z kolei najwięksi producenci malezyjscy mówią o podnoszeniu cen nawet kosztem wolumenów, gdyż nie chcą dłużej tracić pieniędzy na nierentownej sprzedaży – dodała Wiceprezes Żyznowska.
Na rynku rękawic jednorazowych widać upadłości najsłabszych, najmniej efektywnych podmiotów oraz przejęcia (np. Batist, Sempermed), sporo fabryk w Azji jest wystawionych na sprzedaż – często są to fabryki postawione przez amatorów branżowych, przez co nie są w stanie utrzymać się w rzeczywistości postpandemicznej (jakość produktów, efektywność produkcji).
Szacunkowe wyniki Grupy Mercator Medical za miniony kwartał opierają się na rezultatach działalności operacyjnej, w przeciwieństwie do trzeciego kwartału, w którym wynik operacyjny o ponad 20 mln zł podniosło rozliczenie zaliczki klienta, a dodatkowo równie wysokie saldo finansowe wsparło wynik netto.
– W czwartym kwartale zobaczyliśmy spadek przychodów, wynikający przede wszystkim z czynników rynkowych, zewnętrznych. Brak pozytywnych zdarzeń jednorazowych czy o charakterze przejściowym, co w konsekwencji określonych kosztów stałych oznacza zaksięgowanie straty. Na działalności finansowej rosnący kurs USD/PLN pozytywnie wpłynął na wyniki trzeciego kwartału, a ruch odwrotny w czwartym kwartale miał oczywiście negatywny wpływ na zysk netto. Gdyby oczyścić wyniki trzeciego kwartału, to trzy ostatnie kwartały byłyby na minusie. Spółka posiada jednak solidny fundament gotówkowy na rozchwiany rok 2023, cały czas dostosowujemy również strukturę kosztów do sytuacji – podkreślił Bartłomiej Majka, Dyrektor Finansowy w Mercator Medical S.A.
Spółka kontynuowała w IV kwartale strategię przekierowywania dużej części produkcji do własnej dystrybucji. Z kolei finalizowana obecnie fabryka nr 3 może polepszyć efektywność segmentu produkcyjnego.
– To najnowocześniejsza w branży fabryka, zautomatyzowana, zeroemisyjna. Rozważamy przeniesienie na te nowe linie produkcji z najstarszych linii z zakładu nr 1. Efektywność nowej fabryki jest znacznie wyższa. Jest ona również dostosowana do naszej strategii skupiania się na niszowych produktach, a nie na mainstreamie. Interesują nas rękawice jednorazowe industrialne i medyczne premium. Mam nadzieję, że będziemy mogli w tym zakresie pochwalić się widocznymi sukcesami w najbliższych kwartałach. Na pewno rynki Europy Zachodniej i USA pozostają na naszej mapie ekspansji biznesowej. Chcemy umacniać pozycję lidera w CEE – powiedziała Wiceprezes Żyznowska.
Mercator Medical jest aktywny na wszystkich najważniejszych eventach branżowych na świecie. Ostatnio były to targi Arab Health w Dubaju, z których spółka jest zadowolona.
Dużo pytań uczestników spotkania dotyczyło ogłoszonego skupu akcji o wartości 60 mln zł na mocy uchwały WZ sprzed roku. Zapisy akcjonariuszy potrwają do końca lutego.
– Realizujemy to, co zapowiedzieliśmy, czyli kolejny transfer zysków do akcjonariuszy. Z racji tego, że od początku ten trzeci skup miała przeprowadzić spółka zależna, to z jednej strony celem skupu nie może być teraz umorzenie akcji (bo nie są to akcje spółki zależnej, tylko spółki-matki), a cena skupu może zawierać tylko racjonalną premię wobec ceny giełdowej (spółka zależna jest osobnym podmiotem). Chciałabym też uciąć wszelkie spekulacje na temat ściągnięcia spółki z giełdy. Nie prowadzimy takich rozmów, nie prowadzimy takich projektów, obecnie nie ma takiego tematu – powiedziała Wiceprezes Monika Żyznowska.
Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.
Linki:
Raport bieżący nt. wstępnych, szacunkowych wyników Q4 2022