Michał Rakowski, CFO Grupy Amica: coraz większa presja kosztów

Michał Rakowski, członek Zarządu Grupy Amica ds. finansowych i personalnych, był gościem Biznes24 TV. Podczas rozmowy na żywo wskazał, że druga połowa 2020 roku i cały rok 2021 był pod znaczną presją dużego popytu. Obecny rok stoi pod znakiem wysokiej inflacji, powodującej wyraźne osłabienie popytu. Grupa Amica jest z kolei pod silną presją wzrostu kosztów, a dodatkowym elementem jest wzrost kursu euro w stosunku do złotego. Te czynniki powodują nieuniknione wzrosty cen produktów.

W roku 2022 mamy do czynienia z wieloma zmianami podatkowymi związanym z funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Uzasadnieniem tych zmian miało być ograniczenie optymalizacji podatkowych stosowanych przez duże koncerny. Obecnie występująca silna presja kosztowa powoduje spadek marż, co powoduje, że zasadna staje się dyskusja nad sensem podatku minimalnego.

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie Amica wstrzymała produkcję na rynek rosyjski. Jest to odczuwalne dla Grupy, gdyż trzeba pamiętać, że sprzedaż na Wschód stanowiła około 15 procent przychodów, w tym Rosja stanowiła około 11 procent. Przekładało się to na produkcję 200 – 250 tys. sztuk dużego AGD jak kuchnie czy piekarniki. Znalezienie w krótkim terminie alternatywnych rynków zbytu dla tak dużej partii produkcji jest trudne. Poszukiwania nowych rynków zostają rozszerzone poza Europę, a zawiązana nowa spółka w Kazachstanie bardzo mocno zwiększa sprzedaż. Trwają również przygotowania do ekspansji w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: https://biznes24.pl/