Michał Rakowski, wiceprezes Amiki: widzimy zaburzenie konkurencji na rynku AGD

Europejski rynek AGD jest zalewany towarami z Chin czy Turcji. Taka sytuacja jest poważnym zagrożeniem dla europejskich producentów.

W ubiegłym roku Na rynki Unii Europejskiej trafiło 43,1 mln sztuk sprzętu AGD z Chin, co stanowi wzrost o 2 proc rdr. Import z Turcji wyniósł 15,9 mln sztuk (spadek o 8 proc.). W tym samym czasie import z Polski spadł o 12 proc. (12,8 mln sztuk), a z Niemiec aż o 26 proc. (9,1 mln sztuk).

W ostatnich latach doszło do wielu znaczących akwizycji w branży przeprowadzonych przez firmy chińskie. Rezultatem tych działań jest znacznie większa aktywność dużych chińskich producentów w Europie. Ich obecność jest szczególnie widoczna na rynkach wschodnich.

 – Niestety, widzimy obecnie zaburzenie konkurencji na rynku AGD, które w naturalny sposób zwiększa atrakcyjność cen towarów z Chin. Dla europejskich producentów AGD dotychczasowa polityka Unii Europejskiej może wydawać się niepokojąca, gdyż z jednej strony wysokimi cłami blokuje napływ do UE tańszych komponentów, surowców jak stal z Chin, a jednocześnie cła na produkty gotowe pozostają minimalne – mówi Michał Rakowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Amica ds. finansowych i HR.

Więcej: Parkiet z dn. 27.02.2024 str. 5 lub na: https://www.parkiet.com/