Norsk Hydro zapowiada ponowne wezwanie na 100% akcji Alumetal S.A.

Alumetal może dołączyć do norweskiej Grupy Norsk Hydro, która zamierza ogłosić ponownie wezwanie na wszystkie akcje polskiej spółki. Wartość zapowiedzianej transakcji wynosi 1 230 mln zł (78,69 zł za akcję). Zapisy na sprzedaż akcji w wezwaniu będą przyjmowane w czerwcu 2023 roku, a intencją Hydro jest sfinalizowanie przejęcia na początku lipca 2023 roku, o ile spełnione zostaną warunki wezwania.

Firma Norsk Hydro zawarła porozumienie z dwoma członkami Rady Nadzorczej oraz wszystkimi członkami Zarządu Alumetal S.A., posiadającymi łącznie  38,7% akcji spółki, którzy zobowiązali się do złożenia w wezwaniu zapisów do sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie akcji po cenie wezwania. Zakończenie procesu, w którym pośredniczy Biuro Maklerskie Pekao, spodziewane jest w lipcu br., a jego finalizacja jest uzależniona od uzyskania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej na dokonanie koncentracji przedsiębiorców, która spodziewana jest do 23 maja 2023 roku oraz od nabycia w ramach wezwania co najmniej 50% wszystkich akcji będących w obrocie.

– Ponowienie oferty przez Norsk Hydro jest dowodem, że  20-letnie efekty pracy i osiągnięć wszystkich pracowników naszej Grupy są ważnym elementem dla rozwoju Inwestora. Te dwie dekady to czas, kiedy dynamicznie rozbudowywaliśmy zdolności produkcyjne, zwiększaliśmy ilości sprzedaży i nasz udział w europejskim rynku wtórnych odlewniczych stopów aluminiowych. Stworzyliśmy najnowocześniejszą firmę w Europie wśród aluminium refiners. Wierzę, że włączenie Grupy Alumetal w struktury Norsk Hydro pozwoli na wymianę wiedzy i doświadczeń w celu dalszego wspólnego rozwoju – mówi Agnieszka Drzyżdżyk, Prezes Alumetal S.A.

– Jesteśmy pod wrażeniem rozwoju Alumetalu, a także jakości produkcji, nowoczesnych aktywów oraz kompetencji kadry zarządzającej i pracowników. Liczymy, że Alumetal dołączy do rodziny Hydro, co pozwoli nam oferować jeszcze szerszą gamę produktów niskoemisyjnych naszym klientom. Przejęcie Alumetalu będzie znaczącym, strategicznym krokiem w realizacji strategii Hydro w obszarze recyklingu. Widzimy rosnący popyt w Europie na niskoemisyjne aluminium z recyklingu. Klienci myślący przyszłościowo są liderami w dekarbonizacji materiałów stosowanych w produkcji samochodów, budynków, konstrukcji oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych – mówi Eivind Kallevik, Wiceprezes Wykonawczy Hydro Aluminium Metal.

 

Grupa Alumetal jest drugim co do wielkości producentem odlewniczych stopów aluminiowych w Europie o zdolnościach produkcyjnych  275 tys. ton rocznie. Posiada trzy zakłady w Polsce i jeden na Węgrzech. Firma sprzedaje swoje produkty przede wszystkim do przemysłu motoryzacyjnego w Europie. W 2021 roku Grupa Alumetal sprzedała 248 tys. ton stopów, z kolei firma Norsk Hydro wyprodukowała w tym okresie ponad 3 mln ton produktów aluminiowych. Norweska spółka działa na rynku od ponad 100 lat, posiada 140 zakładów w 40 krajach i jest wskazywana jako wzór prowadzenia biznesu w branży aluminium.

Realizacja ogłoszonych planów przejęcia sprawi, że Grupa Alumetal dołączy do struktur jednego z najlepszych i największych producentów wyrobów aluminiowych na świecie oraz wzmocni swoją pozycję konkurencyjną w zakresie recyklingu aluminium w Europie.

 

***

ALUMETAL

Producent wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, zaliczany do grona największych w Europie. Obecne moce produkcyjne zakładów produkcyjnych Grupy Alumetal to około 275 tys. ton rocznie a ilość sprzedaży w 2022 r. wyniosła 248 tys. ton. Oprócz stopów wtórnych Grupa Alumetal produkuje stopy pierwotne, stopy wstępne i drut do rozdrabniania ziarna,  aluminium do odtleniania stali oraz topniki i sole w ramach działalności T+S Sp. z o.o. Klientami Grupy Alumetal w ok. 80% jest europejski przemysł motoryzacyjny.

Od lipca 2014 r. akcje Alumetal S.A. są notowane na Rynku Głównym Giełdy Papierów Wartościowych
w Warszawie.