Czas: 6 marca 2012 r.
Miejsce: Warszawa
Temat: Przedstawienie i omówienie wyników finansowych za IV kwartał 2011 roku oraz perspektyw spółki i branży na kolejne okresy
Goście: 21 analityków, 5 dziennikarzy

Koelner: skutecznie realizujemy strategię zrównoważonego wzrostu

Rok 2011 był niezwykle udany dla Grupy Koelner. Rekordowe wyniki są dobrą bazą do dalszego wzrostu biznesu, wypłaty dywidendy i obniżania poziomu zadłużenia. Wkrótce spółka opublikuje prognozy finansowe na 2012 rok.

W czwartym kwartale 2011 roku Grupa Koelner, należąca do czołówki producentów zamocowań i narzędzi, zanotowała wzrost przychodów o 13,3 proc. rok do roku, do ponad 148,8 mln zł. Jednocześnie wypracowała 4,4 mln zł zysku operacyjnego wobec 0,2 mln zł przed rokiem. Wynik EBITDA wzrósł o 86,2 proc., do 11,6 mln zł. W całym roku skonsolidowana sprzedaż wzrosła do 662,2 mln zł (+ 18,3 proc. rdr), a zespołowi Koelnera udało się wypracować 50,4 mln zł zysku operacyjnego (+ 176,6 proc.). Wynik EBITDA wzrósł o 87,3 proc. i przekroczył 80,3 mln zł. Zysk brutto skoczył z 3,1 do 31,1 mln zł.

– Nasza marża EBITDA wzrosła z 7,7 do 12,1 proc., a marża operacyjna – z 3,3 do 7,6 proc. To pokazuje trend, jakim podążamy dzięki postawieniu na produkty złożone i innowacyjne, które z zasady charakteryzują się wyższymi marżami – skomentował podczas konferencji Radosław Koelner, Prezes Zarządu Koelner S.A.

/wp-content/uploads/tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/Koelner 2.JPG

Wzrost sprzedaży ma przy tym bardzo zdrowy pod względem gotówkowym charakter, a co więcej – został uzyskany przy jednoczesnym spadku kosztów.

– Udział kosztów operacyjnych w sprzedaży spadł z 27,8 do 23,6 proc. Dużym sukcesem jest też skrócenie cyklu konwersji gotówki ze 127 do 120 dni, a cyklu rotacji należności handlowych aż o 10 dni, do 63 dni. Mocno dbamy więc o solidne fundamenty. Nie zależy nam na samej sprzedaży, musi iść za nią odpowiednia marża i przepływ gotówki– powiedział zebranym prezes Koelner.

Dodał, że sytuacja finansowa i biznesowa spółki pierwszy raz w historii pozwala na wypłatę dywidendy. Taki ruch z zysku za 2011 rok będzie rekomendował zarząd spółki. Podzielenie się zarobkiem z akcjonariuszami ma nastąpić przy jednoczesnych inwestycjach w fabrykach (w tym roku ma to być 45-65 mln zł) i spadku zadłużenia (zamierzenia to około 20 mln zł).

W roku 2012 Koelner zamierza kontynuować rynkową ekspansję i pozytywne trendy, włączając w to te dotyczące marżowości, z minionych kilku kwartałów.

– Podczas gdy rynek wartościowo ma urosnąć o 3 proc., my chcemy zwiększyć sprzedaż o co najmniej kilkanaście procent. Mamy wszelkie atrybuty, aby zdobywać udziały rynkowe nawet bez wzrostu całego rynku. W najbliższych tygodniach opublikujemy prognozy finansowe na bieżący rok – zapowiedział Radosław Koelner.
Spółce nie przeszkadzają przy tym zbytnio wahania kursów walut.

– Około 75 proc. sprzedaży to nasza działalność za granicą, szczególnie w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. W wysokim stopniu dotyczy jej jednak hedging naturalny. Ewentualne zmiany kursów w największym stopniu widać na poziomie raportowanych przychodów, ale nie zagraża to naszej zyskowności – wyjaśnił Piotr Kopydłowski, Członek Zarządu Koelner S.A. ds. Finansowych

Przedstawiciele Grupy Koelner wytłumaczyli również kwestię nieporównywalności zysku netto za rok 2011 względem innych okresów (zaraportowany zysk netto za IV kwartał to ponad 72 mln zł, podczas gdy wynik oczyszczony ze zdarzenia jednorazowego to 25 mln zł). Od 1 grudnia wszystkie znaki towarowe, wzory przemysłowe i patenty Grupy Koelner znalazły się bowiem w powołanej w tym celu spółce Koelner Rawlplug IP. Wycena przeprowadzona przez firmę konsultingową KPMG stwierdziła ich wartość na 298,1 mln zł. W nowo powstałej spółce znajduje się także dział marketingu strategicznego, zarządzanie markami, przygotowanie produkcji, projekty długoterminowe. Dotychczas każda z fabryk posiadała własne, osobne komórki marketingowe. Amortyzacja ujawnionej wartości marek oraz wartości materialnych i prawnych przyniesie w kolejnych okresach znaczne oszczędności podatkowe.

Prezentacja z konferencji [link]
Raport okresowy Koelner S.A. za IV kwartał 2011 r. [link]

/wp-content/uploads/tl_files/klienci/nowy/fotorelacje/Koelner 3.JPG