Startujemy z dywidendą, niestraszne nam wahania rynkowe

Prezes Koelner S.A., pan Radosław Koelner, był gościem w studiu TVN CNBC. Rozmowa odbyła się przy okazji publikacji raportu rocznego spółki. Na wstępie redaktor pochwalił świetne wyniki Koelnera, po czym zapytał wprost – czy przyszły rok będzie równie dobry?

Obecny rok to przecież chociażby wzrost przychodów o 13% i zysku operacyjnego o aż 72%. Prezes ujawnił, że zarząd planuje utrzymać tempo rozwoju i poprawy rentowności na wszystkich poziomach. Rozwój Koelnera przebiega dobrze, a tempo wzrostu jest stabilne. To pozwala na rozpoczęcie wypłacania dywidendy przez spółkę.

Dynamika wzrostu przychodów w kolejnych okresach jest jednak w przypadku Koelnera trudna do przewidywania, ponieważ decydującym czynnikiem jest kurs walut – 70% sprzedaży to przecież eksport. Prezes Koelner jednak uspokaja , ujawniając, że zarząd spodziewa się dwucyfrowej dynamiki przychodów. Co więcej, prezes pomimo zarządzania firmą eksportową, ze spokojem patrzy na umacniającego się złotego. Dlaczego? Dzięki wysokiemu poziomowi naturalnego hedgingu, jaki ma miejsce w Koelnerze. Surowce są kupowane w euro, a sprzedaż również odbywa się głównie w euro. Również ewentualne załamanie w polskiej budowlance nie spędza prezesowi snu z oczu, chociaż – jak przyznaje – saldo należności dla tej branży jest szczególnie monitorowane. Kontrahenci nie wysyłają na razie sygnałów o trudnościach w płaceniu, a przepływy gotówki odbywają się na normalnych warunkach.

Zysk netto Grupy Koelnera z 2011 roku to 72mln zł. Prezes zapowiedział, że będzie postulował, aby przekazać na dywidendę kilkanaście milionów złotych. To bezpieczny poziom dla operacyjnego funkcjonowania firmy. Prezes deklaruje również, że polityka dywidendowa będzie kontynuowana w najbliższych latach.