W trzy miesiące Gant Development spłacił 190 mln zł zadłużenia

Zarząd dewelopera zamierza systematycznie zmniejszać zadłużenie, a płynność finansowa pozwala na elastyczny dobór źródeł finansowania nowych projektów.
Gant Development, jeden z czołowych krajowych deweloperów mieszkaniowych, zbiera owoce przemyślanej strategii, dzięki której zasoby gotówkowe spółki dynamicznie się powiększają. Dzięki temu Gant Development spłacił od początku grudnia 190 mln zł kredytów i obligacji.

– To pozytywny efekt naszych atrakcyjnych projektów, w których mieszkania sprzedają się bardzo dobrze, a same budowy zakończyły się planowo. Szczególnie wyróżnia się tu nasza flagowa zeszłoroczna inwestycja, czyli I etap warszawskiego osiedla „Kaskada na Woli”, gdzie powstało 588 mieszkań plus nowoczesna powierzchnia handlowa. Wg danych Emersona, projekt ten stał się niekwestionowanym liderem sprzedaży na Woli i Bemowie, zostawiając w tyle 23 pozostałe inwestycje deweloperskie – komentuje Andrzej Szornak, wiceprezes Gant Development S.A.

– Nasza strategia, czyli oferowanie atrakcyjnych mieszkań w przystępnych cenach i bardzo dobrych lokalizacjach, sprawdza się nawet w okresie, który media nazywają kryzysowym. My natomiast widzimy stały, wysoki popyt na nasze mieszkania. Jednocześnie cały czas uważnie obserwujemy rynek i dostosowujemy naszą ofertę do potrzeb i możliwości klientów – dodaje wiceprezes Szornak.

Wśród spłaconych oprocentowanych zobowiązań znalazły się zarówno transze kredytów inwestycyjnych związanych zakupem gruntu i budową „Kaskady na Woli”, jak również kredyt na budowę osiedla „Pastelowa Kraina” na wrocławskich Stabłowicach oraz kilka serii obligacji.

– Na spłaty obligacji w kolejnych miesiącach mamy już zapewnione środki. Nie wyklucza to oczywiście zdobywania finansowania na nowe projekty i dalszy wzrost skali działalności. Mamy jednak na tyle komfortową sytuację, że możemy pozwolić sobie na elastyczność w doborze optymalnej struktury finansowania. Co do zasady, naszą intencją jest ogólny spadek zadłużenia przy zachowaniu dynamiki rozwoju grupy kapitałowej – mówi Andrzej Szornak.

W budowie jest kolejna flagowa inwestycja Gant Development, czyli „Odra Tower” we Wrocławiu (zakończy się zimą tego roku). Latem ruszą prace przy drugim etapie „Kaskady na Woli” w Warszawie oraz przy kolejnych stołecznych inwestycjach. Obecnie Grupa Gant Development realizuje projekty we Wrocławiu, Opolu, Polanicy Zdroju, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie o łącznej powierzchni użytkowej 60 tys. m2, gdzie powstaje ponad 1,1 tys. lokali. W tym roku zamierza rozpocząć atrakcyjne inwestycje we Wrocławiu i okolicach, w Poznaniu, Warszawie i Polanicy, w których na 140 tys. m2 znajdzie się 2,7 tys. lokali.