Data: 22 września 2021 roku

Temat: Omówienie sytuacji Grupy AB po H1 2021 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa AB po rekordowym roku widzi silny popyt i rozwija zdywersyfikowany biznes

 

Grupa AB pierwszy raz w historii zanotowała dziewięciocyfrową wartość zysku netto – w roku finansowym 2020/21 wynik netto to blisko 124 mln zł (+86% rdr) przy 13,1 mld zł przychodów (+28% rdr). Więcej: link

To rekordowy rok, w którym odczuliśmy korzystne otoczenie rynkowe, ale wykorzystaliśmy też przewagi konkurencyjne i najwyższą efektywność operacyjną – wskazał Grzegorz Ochędzan, CFO Grupy AB.

Wyjaśnił również bardzo znaczne różnice rok do roku niektórych wartości bilansowych i cash flow oraz wskaźników.

Za nami okres pandemiczny, który cechował się niepewnością i rynki nie działały w standardowym trybie, do którego właśnie wracamy. Chociażby wydłużanie terminów płatności przez dostawców, wspierające kanał dystrybucyjny, zaburzyło wskaźniki rotacji i wiele raportowanych wartości. Cały czas prowadzimy bezpieczną politykę finansową. Jednocześnie przy wzrostach skali utrzymujemy koszty w ryzach, czego wynikiem jest spadający wskaźnik SG&A, będący miernikiem efektywności. Już wcześniej był on na bardzo niskim poziomie – powiedział Grzegorz Ochędzan.

Omówił również poszczególne segmenty biznesowe Grupy AB, w tym związane z IT, jak przykładowo cloud czy VAD oraz bardziej niszowe w działalności dystrybucyjnej AB, jak zabawki.

Rozwijamy zdywersyfikowany biznes, działamy na różnych rynkach, wykorzystujemy nowe technologie i nasze kompetencje chociażby w e-commerce. Widzimy, że rynek raczej trwale się przesunął do góry popytowo, to nie jest już obecnie popyt covidowy. Na pewno jest to dla nas obiecujące. W drugim kwartale było już jednak jasno widoczne, że poszczególne kategorie produktowe w IT i elektronice konsumenckiej zachowywały się bardzo różnie – wskazał CFO Grupy AB.

Zaznaczył jednocześnie, że jest bardzo dużo czynników, które utrudniają ułożenie scenariuszy rynkowych – Grupa AB zawsze jest przygotowana na różny rozwój sytuacji w poszczególnych segmentach.

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji

Informacja prasowa

Raport okresowy