Data: 21 września 2022 roku

Temat: Omówienie sytuacji Grupy AB po H1 2022 oraz perspektyw na kolejne okresy

 

Grupa AB po rekordowym roku zamierza dynamicznie się rozwijać i dzielić zyskami z akcjonariuszami

 

Nr 1 w dystrybucji IT i elektroniki użytkowej w regionie CEE – polska Grupa AB kolejny raz zaprezentowała rekordowe wyniki finansowe, które przebiły konsensus prognoz analityków giełdowych. Rekordowy był zarówno kwartał, jak również cały zamknięty właśnie rok finansowy 2021/2022, w którym skonsolidowane przychody przekroczyły 14 mld zł [więcej tutaj].

– Rynek w Polsce przyspieszył w drugim kwartale, rosnąc w tempie dwucyfrowym. Nie widzimy oznak spowolnienia, jednocześnie widzimy dużo nowych przetargów, firmy widzą możliwości optymalizacji kosztów dzięki automatyzacji procesów. Na znaczeniu zyskał również obszar cyberbezpieczeństwa. Zabezpieczyliśmy dostępność towarów i mamy nie tylko silne finanse, ale również najlepszą logistykę. Daje to dobrą perspektywę na kolejne okresy – powiedział Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

Uczestników spotkania interesowały kierunki rozwoju Grupy AB i potencjalne akwizycje oraz wejścia na nowe rynki – asortymentowe oraz geograficzne.

– Jesteśmy zainteresowani kierunkiem zarówno terytorialnym, jak i rozwojem produktowym, i to w oparciu o nowe segmenty, które chcemy wprowadzać do naszej oferty. Jest nam bardzo prosto dołożyć do infrastruktury logistycznej, produktowej, ekosystemu i rozwiązań internetowych nowy produkt, to efektywniejsze niż budować coś od zera. Widzimy oba kierunki jako równoważne, ale w tej chwili rozwijamy ten kierunek nowych produktów, nowych gałęzi biznesowych w ramach istniejącej struktury. Analizujemy na bieżąco możliwości przejęć, ale na razie nie zbliżamy się do finalizacji żadnego projektu – wskazał Prezes Przybyło.

Korzystne dla Grupy AB jest przyspieszenie cyfrowej transformacji społeczeństw. Oprócz wielu trendów niezależnych od ustawodawstwa, należy również wskazać na tzw. „domyślność cyfrową”. Zgodnie z dokumentem „Dekada Cyfrowa” przyjętym przez Komisję Europejską wszystkie kluczowe usługi publiczne w UE mają stać się w pełni cyfrowe do 2030 roku.

– W następnych latach ma być domyślność cyfrowa we wszystkich urzędach w relacji obywatel – państwo, obywatel – samorząd. To znaczy, że wszystko mamy załatwiać w sposób cyfrowy, a tylko niektóre rzeczy w sposób papierowy. To pokazuje, że de facto każdy będzie zmuszony być użytkownikiem tych nowoczesnych technologii – także emeryci. Osoby, które są poza trybem życia cyfrowego będą musiały się w nie włączyć w sposób maksymalnie przyjazny – powiedział Grzegorz Ochędzan, CFO Grupy AB.

W zdywersyfikowanej asortymentowo działalności Grupy AB warto przy okazji premiery nowych produktów Apple wskazać na tę amerykańską firmę, której największym dystrybutorem w regionie jest właśnie Grupa AB. Apple pomimo, że jest globalnym gigantem, nadal ma potencjał wzrostu w Polsce i naszym regionie.

Za 2021 rok udział smartfonów Apple w sprzedaży w Polsce wynosił 9%. W pierwszym kwartale 2022 roku było to już 10%, więc już mamy wzrost o 1 pkt proc. Natomiast, co istotniejsze – kiedy odniesiemy to do udziału iPhone’ów w Europie Zachodniej, gdzie wynosi on 28%, to widzimy dużą przestrzeń do wzrostu – wskazał Grzegorz Ochędzan.

W strategii AB ważny jest pełen hedging walutowy (neutralność wobec zmian kursów walut), ochrona zyskowności, jaką zapewniają umowy dystrybucyjne z producentami, a także korzystanie z ubezpieczeń należności oraz dywersyfikacja źródeł finansowania, w którym rolę odgrywają również obligacje.

– Spłaciliśmy w czerwcu jedne obligacje z posiadanej gotówki, natomiast później zamknęliśmy nową emisję obligacji. Była to pierwsza emisja do funduszy w Polsce zakończona sukcesem po wybuchu wojny w Ukrainie. I co więcej, uzyskana przez nas marża była na poziomie sprzed kilku lat, na niskim poziomie najbardziej stabilnych spółek. Niezabezpieczone obligacje, bez żadnych kowenantów na pewno wspierają nasz wizerunek silnego, stabilnego partnera w bankach czy firmach ubezpieczeniowych – podkreślił CFO Grupy AB.

Inwestorów interesuje kwestia bezpośredniego dzielenia się zyskami z akcjonariuszami – ostatnio AB wypłaciło dywidendę oraz rozpoczęło skup akcji własnych. Czy można liczyć na kolejną dywidendę i większy skup akcji?

– Widzimy zainteresowanie inwestorów indywidualnych i instytucji co do dywidendy. Widzimy też rozwój biznesu i zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, mając też na uwadze koszty finansowania zewnętrznego w obecnych uwarunkowaniach. Naszą rolą jest obie strony pogodzić i na pewno – co do intencji – chcielibyśmy w tym roku też wypłacić dywidendę, ale nie mówię jeszcze jak dużą i nie mówię na 100%, bo mamy sytuację dynamiczną – odpowiedział Prezes Andrzej Przybyło.

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji

Informacja prasowa nt. wyników

Raport okresowy Grupy AB