Najbliższe wydarzenia

Grupa AB rośnie szybciej dzięki przewagom konkurencyjnym, w tym technologicznym

Maj 25, 2021

Data: 25 maja 2021 roku

Temat: Omówienie sytuacji Grupy AB po Q1 2021

 

Grupa AB rośnie szybciej dzięki przewagom konkurencyjnym, w tym technologicznym

 

Największy dystrybutor IT w Polsce i regionie CEE ma za sobą kolejny bardzo udany kwartał. W okresie styczeń-marzec 2021 roku Grupa AB zanotowała blisko 3 mld zł przychodów (+30% rdr), ponad 40 mln zł wyniku EBITDA (+70% rdr) i 25,5 mln zł zysku netto (+110% rdr). [więcej tutaj]

– Nasze wyniki są efektem długoterminowego inwestowania w rozwój i nowe technologie, wsłuchiwania się w potrzeby klientów i antycypowanie zmian rynkowych. Rosnący rynek oczywiście nam sprzyja, z wielu powodów mamy do czynienia z przyspieszeniem cyfryzowania się naszego regionu – powiedział Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

– Najważniejszy slajd dzisiejszej prezentacji to e-commerce. To tu się rodzi się efekt skali, optymalizacja, automatyzacja itd. My mamy komfort, mamy najlepszą platformę sprzedaży, dzięki czemu zarówno duzi, jak i mali resellerzy mówią wprost, że najbliżej im do nas. To wymagało dużych inwestycji i dalej będziemy inwestować w rozwój. Kiedy porównujemy się z innymi dystrybutorami w Europie, to nasze rozwiązania są często dużo nowocześniejsze od tych, jakie funkcjonują w Niemczech czy we Włoszech, nie mówiąc o Polsce, gdzie byliśmy pierwsi w e-commerce w roku 2000 –  dodał Prezes Przybyło.

Uczestników spotkania interesowało wiele kwestii rynkowych i tych bezpośrednio związanych z Grupą AB, jak np. istotne zmiany w strukturze bilansu i w zakresie przepływów pieniężnych.

– Przed rokiem w marcu widzieliśmy wszyscy ogromną niepewność co do tego, jak rozwinie się pandemia. Producenci wspierali nas dłuższymi terminami płatności, a z kolei boom na niektóre kategorie produktowe w kontekście przejścia na pracę i naukę zdalną spowodował, że nasi klienci mieli niewystarczające limity kredytowe, przez co musieli dokonywać przedpłat. Obecnie sytuacja powróciła już do normalności i dlatego też niektóre pozycje nie są do końca porównywalne w ujęciu rok do roku, warto na nie patrzeć w szerszym kontekście, w dłuższej perspektywie. Prowadzimy cały czas bezpieczną politykę finansową – wskazał Grzegorz Ochędzan, Członek Zarządu ds. Finansowych w AB S.A.

 

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

Linki:

Prezentacja z konferencji

Informacja prasowa nt. wyników Q1 2021

Raport okresowy Grupy AB za Q3 FY 2020/2021