Data: 23 sierpnia 2023 roku

Tematyka: Omówienie sytuacji Grupy AB po Q2 2023 i perspektyw kolejnych okresów

 

Perspektywy wyglądają optymistycznie – Grupa AB po połowie 2023 roku

 

Największy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie CEE umacnia pozycję lidera rynkowego, notuje kolejne wzrosty zysków, mocno  zmniejsza zadłużenie rdr i jest przygotowany do dalszych wzrostów skali działania w otoczeniu korzystnych perspektyw rynkowych. Grupa AB zanotowała w okresie kwiecień – czerwiec 2023 roku, podobnie jak przed rokiem, ponad 3 mld zł kwartalnej sprzedaży. Jednocześnie kontynuowała trend zwiększania generowanej marży operacyjnej i EBITDA, dzięki czemu kwartalny wynik EBITDA wzrósł do 54,5 mln zł, a zysk operacyjny przekroczył 48 mln zł. W okresie ostatnich czterech kwartałów Grupa AB wypracowała ponad 295 mln zł wyniku EBITDA (+28% rdr), 270 mln zł zysku operacyjnego (+27% rdr) i 158 mln zł zysku netto (+5% rdr) przy 15,2 mld zł przychodów (+1,2 mld zł, +8% rdr) – więcej tutaj.

Sam drugi kwartał nie jest dobrym materiałem na szersze analizy, gdyż tak jak też czasami w przeszłości widzimy przesunięcia między kwartałami. Dla długoterminowego trendu wzrostowego nie ma to znaczenia. Perspektywy rynku i AB są bardzo pozytywne dzięki transformacji cyfrowej społeczeństw, przedsiębiorstw i administracji państwowej – podkreślił Prezes Andrzej Przybyło.

Grupa AB wskazała, jest przygotowana do obsłużenia spodziewanej wyższej sprzedaży w III kwartale i ma dużą przestrzeń do finansowania dalszego wzrostu biznesu.

Jesteśmy przygotowani do wyższych wolumenów sprzedaży w III kwartale, w tym projektów realizowanych w przetargach publicznych. Spółka przygotowuje się do wzmożonego okresu sprzedażowego, ale jednocześnie jest na niskich poziomach zadłużenia, z relatywnie niskim wykorzystaniem możliwych linii kredytowych – powiedział CFO Grzegorz Ochędzan.

Przetarg na laptopy dla uczniów czwartych klas za 1,2 mld zł to tylko jeden z przetargów, będą jeszcze laptopy dla nauczycieli, zakupy robi wojsko, ministerstwa, program pożyczkowy na transformację chmurową, program rozwoju dostępu do szybkiego internetu. To pozytywna wiadomość – dodał Wiceprezes ds. finansowych w AB S.A.  

Co ważne, Grupa AB dzięki umowom dystrybucyjnym nie ponosi ryzyka co do wartości produktów na magazynie jak klasyczna firma handlowa – ewentualna przecena produktów jest w całości pokrywana przez producenta.

Mamy dobre perspektywy w segmencie VAD-u czy na rynku telco, który bardzo kompleksowo obsługujemy, a na którym rośnie średnia wartość sprzętu, wzrasta sprzedaż telefonów 5G – wskazał Prezes Przybyło.

Spółka przypomniała uczestnikom spotkania, że jej obecny rok finansowy będzie trwał 15 miesięcy i zakończy się 30 września. Zgodnie z decyzją WZ kolejne lata finansowe będą obejmowały okresy od 1 października do 30 września.

Przedstawiciele AB zauważyli również bardzo pozytywne rekomendacje niezależnych analityków, które wskazują na potencjał wzrostu kursu akcji o około 40%. Omówili także udaną emisję obligacji do instytucji finansowych, która wpisuje się w strategię dywersyfikacji źródeł finansowania.

Więcej informacji można znaleźć w materiałach dostępnych poniżej.

 

Linki:

Prezentacja z konferencji

Informacja prasowa

Raport okresowy Grupy AB